کد خبر 522925

حمله هزینه‌های تولید به بازارگوشت

هرچند در یک سال گذشته تقاضا برای گوشت کاهشی بوده ولی رشد هزینه‌های تولید، احتمال گرانی را افزایش داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ بازار گوشت قرمز در یک سال اخیر از لحاظ روند قیمت جزو باثبات‌ترین بازارها بوده و نوسان قیمت به نسبت کمی داشته است. در شرایطی که دیگر محصول پروتئینی پرمصرف یعنی مرغ رشد قیمت بالای 150درصدی را در نیمه‌دوم سال گذشته تجربه کرد گوشت قرمز کمتر از 30درصد تغییر قیمت داشت. 

ثبات قیمت در یک بازه زمانی طولانی در شرایط نرمال اقتصادی مولفه‌ای مثبت شمرده می‌شود اما افزایش قیمت دیگر اقلام پرمصرف در 12‌ماه گذشته در کنار افت قدرت خرید، جایگاه گوشت قرمز را در سبد مصرف بسیاری از خانوارها متزلزل‌تر از گذشته کرد و سرانه مصرف را به حدی کاهش داد که به‌گفته مسئولان صنفی بازار گوشت قرمز بیش از یک سال است که در رکود به سر می‌برد؛ دقیقا همان شرایطی که بر بازار طلای کشور حاکم است. شاید این مقایسه دور از ذهن نشانه‌ای باشد از اینکه گوشت برای بسیاری حالا دیگر کالایی لوکس محسوب می‌شود.

نه مصرف بیشتر شد، نه قیمت‌ها کمتر

پیش از آغاز‌ ماه رمضان دست‌اندرکاران حوزه تولید و عرضه گوشت از فراوانی و احتمال کاهش قیمت سخن گفتند. رییس شورای تامین‌کنندگان دام کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها از بالا‌بودن میزان تولید دام و انتظار کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار در روزهای پیش‌رو گفت و افزود: مشکلی در تأمین گوشت مصرفی‌ ماه رمضان وجود ندارد. 

منصور پوریان با اشاره به واردات و توزیع گوشت قرمز منجمد با قیمت کمتر از 100هزار تومان و همچنین افزایش عرضه گوشت گرم، به مردم اطمینان داد که مقادیر زیادی گوشت تولید‌شده که در اختیار بخش خصوصی و دولتی قرار گرفته و بازار در دو بخش منجمد و گرم تامین است. رییس شورای تامین دام وعده داد: عرضه دام در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد به اوج خود می‌رسد و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا به تعادل قیمت در سطح بازار منجر خواهد شد؛ اتفاقی که در پایان فروردین ماه، هنوز رخ نداده است.

علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران، علت گرانی گوشت به‌رغم تولید بالا را در گرانی نهاده‌های تولید می‌داند و می‌گوید: مشکلات دستیابی به نهاده‌های دامی، هزینه تولید را بالا برده است.

انتظار گرانی بیشتر

میزان تولید دام در کشور وابستگی زیادی به شرایط آب و هوایی دارد. 2سال گذشته یعنی سال‌های 98و 99سال‌های پربارانی بود و ایران بعد از چندین سال خشکسالی دوره کوتاهی از پرآبی را تجربه کرد. افزایش سرسبزی مراتع و در دسترس‌بودن علوفه طی سال گذشته باعث شد با وجود سه‌برابر‌شدن قیمت نهاده‌های دامی تولید دام سبک و سنگین افزایش یابد اما این شرایط به افزایش عرضه گوشت قرمز و ارزانی آن منجر نشد زیرا رشد نرخ دلار و کاهش ارزش ریال موجب شد بسیاری از تولیدات دامی به خارج از کشور قاچاق شود. امسال اما شواهد از تغییر شرایط آب و هوایی کشور و بازگشت خشکسالی حکایت دارد؛ شرایطی که احتمالا به کاهش تولید دام سنگین و سبک یا افزایش هزینه تولید منجر خواهد شد. در این شرایط به‌نظر می‌رسد به‌رغم گفته‌ها و وعده‌های مسئولان، امسال نه‌تنها خبری از کاهش قیمت گوشت قرمز نباشد بلکه همین ثبات نسبی بازار هم به‌زودی با افزایش قیمت‌ها بشکند.

خریدهای میلیونی 

قیمت کنونی گوشت گوسفندی در مغازه‌های قصابی 140هزار تومان است و گوشت گوساله هم مدتی است که از 110هزار تومان پایین‌تر نیامده است. رییس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه گوسفندی خرید مغازه‌دار را ۱۲۷ تا ۱۳۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه با ۱۰ درصد سود برای مصرف‌کننده نهایی را حدود ۱۴۰ هزار تومان اعلام می‌کند اما در مغازه‌های قصابی سطح شهر قیمت‌ها بیشتر از اینهاست. قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در فروشگاه‌های محصولات پروتئینی در بعضی مناطق تهران تا 180هزار تومان هم بالا رفته و هر کیلو گوشت گوساله هم کمتر از 130هزار تومان نیست. این شرایط باعث شده شاهد صحنه‌های متضاد و متفاوتی از خرید دهک‌های بالا و پایین جامعه باشیم. درحالی‌که از سال قبل، گزارش‌های زیادی از خرید استخوان و چربی و بخش‌هایی از گوشت، منتشر می‌شد، در بعضی دیگر از مناطق و قصابی‌ها صحنه‌های متفاوتی دیده می‌شود؛ فروشگاه‌هایی که معمولا به جای عنوان قصابی اسامی متفاوتی دارند و محصولات متفاوت‌تری را هم عرضه می‌کنند و به همین نسبت مشتری‌های متفاوتی هم دارند. اگرچه خرید عمده و شقه‌ای گوشت در گذشته امری عادی تلقی می‌شد اما قیمت بالای گوشت قرمز کم‌کم این فرهنگ غالب را از بین برده است.

ارسال نظر