کد خبر 522258
معیارهای تعیین قیمت جدید گندم؛

زمان پرداخت پول گندمکاران اعلام شد

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدت زمان پرداخت پول گندم هم اکنون حدود ۲ هفته است، ولی ممکن است در اوج برداشت که اوایل تیرماه است، به ۲۰ روز الی یک ماه هم برسد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عزیز کریمی، با حضور در گفتگوی ۱۸:۳۰ درباره معیار های تعیین قیمت جدید گندم گفت: قیمت سال گذشته خرید تضمینی حدود ۲ هزار ۵۰۰ تومان بود که در ابتدا قیمت ۴ هزار تومان برای سال جدید در نظر گرفته شد، اما با توجه به هزینه های کشت و قیمت تمام شده گندم برای کشاورزان با تعامل دولت و مجلس برای حمایت از گندمکاران قیمت نهایی ۵ هزار تومان تعیین شد.

عزیزکریمی درباره نحوه محاسبه و پرداخت پول گندمکاران، به ویژه کشاورزانی که در دو هفته اخیر گندم های خود را تحویل داده اند گفت: وجه حدود ۲۰۰ هزار تن گندمی که در ۱۴ روز اخیر خرید تضمینی شده است با قیمت جدید پرداخت خواهد شد. مدت زمان پرداخت هم اکنون حدود ۲ هفته است، ولی ممکن است در اوج برداشت که اوایل تیرماه است به ۲۰ روز الی یک ماه هم برسد.

وی درباره اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تامین بذر محصولات کشاورزی از جمله تامین بذر گندم افزود: سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه برای حدود ۴۸۰ هزار تن بذر گندم پرداخت می کنیم که البته تقریبا کل این بذر در داخل و با استاندار های جهانی تولید می شود.

کریمی درباره میزان تولید گندم در کشور گفت: در اراضی دیم میانگین ۱.۳ تن در هکتار و در اراضی آبی حدود ۴ تن در هکتار گندم تولید می شود و استان خوزستان با تولید حدود ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون تن در صدر فهرست تولید گندم کشور قرار دارد. گلستان، کردستان، فارس و خراسان ها نیز در تولید گندم سرآمد هستند. با این حال امیدواریم به تولید بیش از ۱۲ میلیون تن گندم برسیم که از این میزان، مازاد بر مصرف کشور برای ذخایر استراتژیک ذخیره خواهد شد.

وی تاکید کرد: دولت و مجلس برادری خود را با افزایش بی سابقه و ۱۰۰ درصدی قیمت خرید تضمینی ثابت کردند، از کشاورزان درخواست می کنم آن ها نیز تولید خود را فقط به مراکز خرید دولت تحویل دهند.

عطاءالله هاشمی، رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران هم به عنوان دیگر میهمان این گفتگو درباره افزایش قیمت هزارتومانی قیمت خرید تضمینی گفت: تا سال گذشته گندمکاران هیچ نقشی در قیمت گذاری این محصول نداشتند که موجب اعتراض کشاروزان بود؛ که اقدام انقلابی مجلس در تشکیل شورا سبب تاثیرگذار شدن کشاورزان در قیمت گذاری شد.

وی افزود: با قیمت جدید تا حد قابل قبولی زیان های گذشته کشاورزان جبران می شود و از فروش قاچاق و مصرف غیر خوراک انسان گندم کاهش و امنیت غذایی کشور را افزایش می یابد.

هاشمی با اشاره به کم شدن بارش ها در سال آبی جاری گفت: با وجود کم شدن بارش در پاییز و زمستان گذشته و همینطور فروردین سال ۱۴۰۰، تمام تلاش ما این است که تولید گندم را به ۱۲ میلیون تن برسانیم مشروط بر این که اجرای خرید تضمینی با قیمت جدید به نحو مناسبی اجرا شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مجموعه حاکمیت در قیمت تضمینی رضایت کشاورزان را تامین کرد، ما کشاورزان نیز پای عهد خود هستیم و محصولات خود را تنها به مراکز دولت خواهیم فروخت.

ارسال نظر

 • سید محمد
  ۰ ۰

  پس پول گندم کی واریز می شود شد بیست روز

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام برا ی ما هر تن ۴ واریز کردن پس بقیه پول کی واریز می شه

 • محمد
  ۰ ۰

  با سلام بخشی از گندم کاران خوزستان تا به الان پول گندمشون دریافت نکردن - کشاورز با این وضع گرونی چطور میخواد زندگی کنه لطفا پیگیری کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ی

 • کیانوش
  ۰ ۰

  اگر راست میگید کیلویی چند وارد میکنید با این گرونی فقط پول کارگری مون گیرمون میاد برای کشت ذرت تابستان باید دوباره قرض کنیم یعنی هیچ سودی نداره خودتون هم میدونی...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما حدود چهل روز گندم تحویل دادیم هنوز پول نگرفتیم گفتن وارد سیستم نشده بوده دوهفته پیش وارد سیستم شده ولی هنوز پول دریافت نکردیم لطفا پیگیری کنید