کد خبر 511418

رییس شورای ملی زیتون مطرح کرد؛

قیمت هر کیلو زیتون ۲۵هزار تومان

رییس شورای ملی زیتون گفت: امسال مجموع تولید زیتون در کشور به ۷۰ تا ۷۵ هزار تن رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدی عباسی رییس شورای ملی زیتون، از کاهش تولید زیتون خبر داد و گفت: با توجه به سال ناآور تولید، امسال در مجموع ۷۰ تا ۷۵ هزار تن زیتون در کشور تولید شد که نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری داشته است.

وی قیمت هر کیلو زیتون در فصل برداشت را ۱۳ هزار تومان اعلام‌کرد و افزود: قیمت زیتون همانند دیگر‌محصولات کشاورزی در ابتدای فصل با قیمت نازلی از کشاورزان و باغداران خریداری می‌شود و سپس چند برابر قیمت به فروش می‌رسد به طوریکه هم اکنون قیمت هر کیلو زیتون به ۲۵ هزار تومان رسیده است.

عباسی تولید روغن زیتون را ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تن اعلام کرد و گفت: تولید روغن زیتون به عوامل مختلفی همچون سال آور یا ناآور تولید و همچنین این موضوع که تشکل‌ها چقدر توانسته در ارتباط با بحث روغن زیتون و توجیه اقتصادی آن فعالیت داشتند؟

رییس شورای ملی زیتون ادامه داد: با توجه به سرانه مصرف ۲۰۰ تا ۲۱۰ گرمی روغن زیتون، بخشی از روغن مورد نیاز باید از طریق واردات تامین شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه امکان خوداتکایی روغن زیتون در داخل وجود دارد، تصریح کرد: سال گذشته در آستانه خودکفایی بودیم که متاسفانه واردات ۱۱ هزار تن روغن پومیس باعث شکست این طرح شد و در سال ۹۷ بحث واردات روغن زیتون با ارز دولتی مطرح بود که با پیگیری‌های متعدد شورا ارز ترجیحی حذف شد و امسال هم با رفع این موانع موضوع دیگری همچون بحث اختلاط روغن زیتون با روغن‌های دیگر مطرح است، در حالیکه با رفع این مشکلات به می‌توان در تامین روغن زیتون بی نیاز از واردات بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر