کد خبر 503927

یک مقام مسئول تشریح کرد؛

علت تعویق جلسه شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک

شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک که تشکیل آن دو ماه معطل معرفی نماینده وزیر جهاد کشاورزی بود و قرار بود با توجه به معرفی نمایندگان وزیر، اولین جلسه‌اش امروز برگزار شود، به تعویق افتاد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اگرچه قرار بود نخستین جلسه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی امروز شنبه ١٨ بهمن ماه برگزار شود اما یک منبع آگاه به تعویق افتادن آن خبر داد و گفت: این جلسه به روز دوشنبه ٢٠ بهمن ٩٩ موکول شده است.

همچنین عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران ایران درباره علت تعویق در برگزاری این جلسه گفت: دو نفر از وزرایی که قرار بود در این جلسه شرکت کنند به دلیل دهه مبارکه فجر، سفرهای استانی داشتند و به همین دلیل جلسه به تعویق افتاد.

وی با بیان اینکه دو کشاورز خبره از سوی وزیر جهاد کشاورزی برای عضویت در این شورا انتخاب شده‌اند، افزود: آقایان رسولی و رضازاده دو کشاورزی هستند که در این شورا حضور خواهند داشت.

تأخیر در برگزاری اولین جلسه شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک در حالی است که تشکیل این شورا دو ماه نیز معطل معرفی کشاورزان خبره از سوی وزیر جهاد کشاورزی بود و کمیسیون کشاورزی مجلس از وزیر جهاد خواسته بود هر چه زودتر این شورا را تشکیل دهد.

تشکیل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک پس از آن کلید خورد که به دنبال تخلفات دولت در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، قانون خرید محصولات استراتژیک را اصلاح کرد؛ در این اصلاحیه مقرر شد قیمت خرید تضمینی محصولات استراتژیک را به جای شورای اقتصاد، شورایی متشکل از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس نظام مهندسی کشاورزی، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، رئیس اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی و دو کشاورز خبره به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی و رئیس بنیاد ملی گندم کاران و دو نماینده مجلس به عنوان عضو ناظر تعیین کنند.

در این اصلاحیه تصریح شده که شورای مذکور می‌تواند قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی که در شروع سال زراعی جاری توسط شورای اقتصاد تعیین شده را نیز بازنگری کند. به همین دلیل بسیاری از کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی برای تشکیل شورای مذکور لحظه شماری می‌کردند چرا که معتقدند نرخ خرید محصولات، عادلانه تعیین نشده است و انتظار دارند تا شورای مذکور در این نرخ‌ها بازنگری کند.

بر این اساس، اگرچه قانون اصلاح خرید تضمینی ۱۷ آذرماه ۱۳۹۹ از سوی رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ شد اما تا هفته گذشته و علیرغم پیگیری‌های مکرر، از تشکیل آن خبری نبود چرا که وزیر جهاد کشاورزی دو کشاورز خبره را جهت عضویت در شورا معرفی نکرده بود.

هفته گذشته یک منبع آگاه خبر داد که وزیر جهاد کشاورزی دو کشاورز را برای عضویت در شورا معرفی کرده و قرار است جلسه اول شورا هفته آینده (همین هفته) برگزار شود اما امروز خبر رسید که جلسه اول شورا به دلیل عدم امکان حضور وزرای دولت، به تعویق افتاده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر