کد خبر 503484

مدیر عامل اتحادیه دامداران؛

قیمت هر کیلو دام سبک ۴۹هزار تومان اعلام شد

مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور گفت: افزایش قیمت هر کیلو گوشت منجمد وارداتی به ۱۲۰ هزار تومان منجر به التهاب قیمت گوشت در بازار داخل شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور درباره آخرین وضعیت قیمت شیرخام در بازار اظهار کرد: بنابر آخرین گزارش‌ها از استان‌های مختلف قیمت خرید هر کیلو شیرخام با ۳.۲ درصد چربی و ۳ درصد پروتئین ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است، هر چند شیر‌های دارای درصد چربی یا پروتئین بالاتر به ازای هر دهم درصد چربی مبلغی اضافه می‌شود.

او با اشاره به اینکه نوسان در بخش دام زنده همانند گوشت نیست، افزود: اگر در بخش دام زنده قیمت یک ریال افزایش یابد، نرخ گوشت در بازار تحت تاثیر عوامل مختلف ۵ ریال افزایش می‌یابد.

سلطانی سروستانی متوسط قیمت هر کیلو دام سنگین را ۳۹ هزار تومان و دام سبک ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نرخ فعلی دام زنده، قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله ۸۵ هزار تومان و گوشت گوسفندی ۱۰۰ هزار تومان است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام نداریم، بیان کرد: تولید دام سبک و سنگین در کشور به حدی است که مازاد بر تقاضای کشور است. هر چند آمار دقیقی از میزان انباشت دام نداریم، اما کماکان سابق انباشتگی در واحد‌های دامداری وجود دارد.

او قیمت گذاری برای گوشت منجمد وارداتی به ازای هر کیلو ۱۲۰ هزار تومان را یکی از دلایل التهاب بازار گوشت اعلام کرد و گفت: گرچه بازار گوشت تا حدودی به تعادل رسیده بود، اما با گران کردن گوشت خارجی مجدد بازار متشنج شد.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه تولید شیرخام‌تا پایان سال به ۱۱.۵ میلیون تن می‌رسد، گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه سرانه مصرف شیر به ازای هر نفر ۱۶۰ کیلوست که با احتساب جمهیت ۸۳ میلیون نفری، تولید شیرخام باید به حدود ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسد که متاسفانه به علت کاهش قدرت خرید و عدم توان اقتصادی، مقدار قابل توجهی از میزان ۱۱.۵ میلیون تن تولید مازاد بر نیاز کشور است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر