{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 435545

محدوده جغرافیایی حملات ملخ‌های مهاجم در ایران رو به گسترش است و از سه روز پیش به استان خراسان جنوبی هم حمله کردند، حالا تعداد استان‌های درگیر با ملخ‌ها به ۷ استان رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، خبر خوب این است که با وجود بار روانی منفی ایجاد شده به‌خاطر وجود این ملخ‌ها در مراتع و مناطق مسکونی، به‌دلیل آمادگی‌های مناسب برای مقابله با بحران و هشدارهای بموقع فائو، این ملخ‌ها تهدید جدی به‌شمار نمی‌روند. با این حال هشدارهای فائو نشان می‌دهد گستره هجوم و تعداد ملخ‌های مهاجم در ایران در روزهای آینده 10 برابر خواهد شد. استان سیستان و بلوچستان با 54 هزار هکتار از اراضی که مورد هجوم ملخ‌ها قرار گرفته همچنان صدرنشین است. غلامحسین تیموری، مدیر حفظ نباتات سیستان و بلوچستان  تصریح می‌کند: استان ما از پنجم آبان ماه سال گذشته تاکنون مورد هجوم ملخ‌ها قرار گرفته است. اما دسته‌های جدید که از دیروز وارد شده‌اند پیش قراولان دسته‌های بزرگی هستند که فائو هفته گذشته نسبت به ورود‌شان به استان‌های جنوبی هشدار داده بود. وی می‌افزاید: متأسفانه سیستان و بلوچستان از دو جبهه پاکستان و کشورهای عربی مورد هجوم ملخ‌ها قرار می‌گیرد. به‌گفته وی در حال حاضر ملخ‌ها دسته دسته در حال ورود به عرصه‌های منابع طبیعی 15 شهرستان سیستان و بلوچستان هستند. تیموری خاطرنشان می‌کند: برای مبارزه با ملخ‌ها نه کمبود اعتباری داریم نه کمبود تجهیزات و نیروی انسانی، فقط موضوع اینجاست که این ملخ‌ها جنگجویان قابلی هستند این گونه از ملخ‌ها می‌توانند 150 تا 200 کیلومتر را یک نفس پرواز کنند و بعد یکی دوساعتی استراحت کنند. حالا اگر در این یکی دوساعت 44تیم دیده بان در سیستان و بلوچستان یا مردم متوجه حضورشان در منطقه‌ای شوند و به ما گزارش شود که مشکلی نیست ما از راه زمین و اگر صعب العبور باشد از راه هوا خودمان را به منطقه مورد نظر می‌رسانیم وسمپاشی می‌کنیم وگرنه این ملخ‌ها به راه خود ادامه می‌دهند و امکان جفت‌گیری یا ادامه مسیر پیدا می‌کنند. به گفته مدیر حفظ نباتات سیستان و بلوچستان در حال حاضر یک فروند هواپیمای مجهز به سیستم جدید سمپاشی در فرودگاه ایرانشهر مستقر است و در چند نقطه دیگر استان هم باند خاکی احداث شده است تا هواپیماهای در حال مأموریت متوالی لازم نباشد برای سوختگیری مسافت طولانی بپیماید. این هواپیما قابلیت حمل یکهزارو 200 لیتر سم را دارد که هر لیتر سم برای سمپاشی یک هکتار کافی است. 22 دستگاه سمپاش پشت وانتی نیزدر نقاط مختلف سیستان و بلوچستان کار سمپاشی زمینی را انجام می‌دهند. تیموری می‌گوید: تاکنون در بیش از 54 هزار هکتار از اراضی استان با ملخ‌ها مبارزه شده است.

همچنان با ملخ‌ها کار داریم

در همین حال سید رضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات  تصریح می‌کند: با ورود دسته‌های جدید ملخ که فائو گفته ممکن است به دسته‌های 1.5 میلیاردی هم برسد از ابتدای این هفته استان خراسان جنوبی هم آلوده شد و مبارزه با این آفت در آن کلید خورد. تاکنون در 133 هزارو 215 هکتار از اراضی کشور شامل 54 هزار هکتار در سیستان و بلوچستان، 38 هزار هکتار در هرمزگان، 19هزار هکتار در بوشهر، 13هزار هکتار در فارس، 6هزار هکتار در خوزستان و یکهزار هکتار در جنوب کرمان (منطقه جیرفت) با ملخ‌های مهاجم مبارزه شده است. در خراسان جنوبی هم در اولین روز کار سمپاشی با 150 هکتار آغاز شد. «میر» خاطرنشان می‌کند: این ملخ‌ها از کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، کویت و قطر در حال ورود به استان‌های جنوبی هستند و احتمالاً از اواخر خرداد ماه به پاکستان و هند خواهند رفت. وی با اشاره به اینکه ایران بر اساس هشدارهای فائو خود را برای مبارزه با ملخ‌ها در سطحی معادل یک میلیون هکتار آماده کرده می‌گوید: ما تاکنون با ملخ‌ها در 125 هزار هکتار از اراضی مبارزه کرده‌ایم و این یعنی اینکه ما حالا حالا‌ها با ملخ‌ها کار داریم در واقع 10 برابر وضع فعلی در روزهای آینده منتظر ماست. او درباره اعتبارات لازم برای مبارزه با ملخ‌ها توضیح داد: پیشتر 20 میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ‌ها به‌دستمان رسیده بود خوشبختانه هیأت وزیران در جلسه اخیر 20 میلیارد تومان دیگر را هم مصوب کرد و به‌نظر می‌رسد با توجه ویژه دولت مشکل خاصی در این زمینه نداشته باشیم. وی باردیگر تأکید می‌کند جای نگرانی برای کشاورزان وجود ندارد زیرا ملخ‌ها بیشتربه تغذیه از گیاهان پهن برگ علاقه‌مند هستند که در حال حاضر به یمن بارش‌های مناسب به وفور در مراتع وجود دارد و پس‌از آن به سراغ گیاهان دیگر می‌روند. البته هدف ما نابودی ملخ‌ها حتی قبل از ورود به مراتع است که این کار با تلاش کادر اجرایی حفظ نباتات بخوبی در حال انجام است و امیدواریم مانند سال قبل خسارتی در محصولات زراعی نداشته باشیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری