کد خبر 391429

وضعیت خوب تولید گوشت کشور

دبیر شورای تامین دام کشور با اشاره به وضعیت خوب تولید گوشت در کشور گفت: جمعیت دام سبک کشور در حال حاضر ۶۳ میلیون راس است و با زایش پائیزی، ۱۸ میلیون راس دام به این جمعیت اضافه خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، منصور پوریان با اشاره به اینکه تولید دام اعم سبک و سنگین از جمله مزیت های مهم بخش کشاورزی کشور است گفت: طبق آمار و اطلاعات موجود جمعیت دام سبک کشور در حال حاضر 63 میلیون راس است و بدون شک با زایش پائیزی، 18 میلیون راس دام به این جمعیت اضافه خواهد شد.

وی همچنین اظهارداشت: مراتع کشور در شرایط حاضر توان کشش تعداد دام موجود را ندارد از اینرو ضرورت ایجاب می کند بازار مناسبی برای عرضه این میزان تولید فراهم شود.

دبیر شورای تامین دام گفت: سال گذشته پیشنهاد شد به ازای واردات سه کیلوگرم گوشت گوسفندی یک کیلوگرم دام زنده از کشور صادر شود.

وی افزود: این پشنهاد به منظور کمک به تولید داخل و تولید کنندگان دام پرواری به خصوص در بخش سبک مطرح شده بود.

پوریان بیان داشت: پروژه مدنظر از فروردین تا تیرماه سال گذشته در کشور عملیاتی اما به دلیل موج گرانی ها و بروز مشکل در بازار گوشت قرمز متوقف شد.

وی ضمن اشاره به اینکه وضع تولید دام نسبت به گذشته بسیار متفاوت است، گفت: کشور امروز با افزایش تولید، حجم و ترافیک دام در بخش دامداری های پرواری حتی داشتی و سنتی روبه روست.

دبیر شورای تامین دام افزود: برای مثال قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی در استرالیا هفت دلار و این نرخ در مغولستان و دیگر کشورهای سی.آی. اس پنج دلار است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولید گوشت قرمز در کشور بسیار بالاست، اظهارداشت: بهترین راهکار در بخش دام سبک اینکه با واردات گوشت بره منجمد با قیمت مناسب در برابر، دام زنده روی ریل صادرات قرار گیرد چرا که کشورهای زیادی در دنیا هستند که حاضرند برای دام و گوشت ایرانی پول خوبی پرداخت کنند.

پوریان تصریح کرد: خوشبختانه به لطف بارش های سال گذشته و امسال مراتع پر بار و به تبع زایش های خوبی در بین جمعیت دام سبک کشور اتفاق افتاده است.

وی گفت: متاسفانه دام ها روی دست دامدارها در اقصی نقاط کشور مانده و باید برای این مازاد تولید چاره اندیشی اساسی کرد.

دبیر شورای تامین دام افزود: گوشت قرمز بصورت منجمد و گرم از کشورهای سی. آی.اس و مغولستان همچنان به کشور وارد و با قیمت مصوب در اختیار فروشگاه های زنجیره ای برای مصرف عموم قرار می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مرغوبیت دام سبک ایران بسیار بالاست، یادآورشد: همان طوری که واردات گوشت قرمز در حال انجام است اجازه دهند دام زنده تولید داخل نیز صادرشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بی
    ۰ ۰

    راست میگی تا گوشت شود کیلوی 200 هزارتومان

  • علی
    ۰ ۰

    این همه دام سنگیم داخل دامداری ها انباشت شده و مشتری هم ندارد ولی دولت دوباره داره گوشت وارد میکنه ! آخه این چه بدبختی است ما تولید کننده ها در این کشور گرفتاریم . پولی را که از یک سال پیش برای تولید هزینه کرده ایم اگر داخل بورس برده بودیم تا حالا سه برابر شده بود و هیچ زحمتی هم نداشت ولی با این وضعیت دام سنگین و ممنوعیت صادرات دام و عدم حمایت دولت جهت خرید تضمینی ، فقط دنبال راهی می گردیم تا با سود که هیچ ، حد اقل بصورت سر به سر از این صنف خارج بشویم . این صنف دیگه بدرد نمی خوره . و باید راه را باز کرد تا دلالها بتواند واردات را بیشتر کنند. دولت هم که براش مهم نیست چند نفر بیکار می شوند . داخل دامداری خودم سه نفر کار می کنند که با خودم میشه چهار نفر و هر چهار نفرمون دیگه بعد از فروش این دامها بیکار هستیم و دامداری هم کلا رها میشه . دامداری که 450 میلیون تومان فقط هزینه ساختش شده .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری