کد خبر 391248

سود خرما در جیب دلالان

به گفته دبیرکل انجمن خرمای ایران، سود فروش خرما نه به جیب کشاورز تولیدکننده، بلکه به جیب دلالان می‌رود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی اصغر موسوی، از کاهش ۳ تا ۴ برابری قیمت خرید خرما از کشاورزان خبر داد و اظهار کرد: خرما در ابتدای فصل کیلویی ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان از کشاورز خریداری می‌شد درحالیکه همان خرما اکنون کیلویی ۷ هزار تومان خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: با این حال دلیل افزایش قیمت عرضه این محصول به مصرف‌کنندگان این است که دلالان این محصول را به قیمت ۷ تا ۸ هزار تومان از کشاورزان می‌خرند و سپس با افزایش قیمت، این محصول را به دست مصرف‌کننده می‌رسانند، که هر ساله این مشکل را در خرما داریم.

او ادامه داد: در کل تولید خرما در کشور با نوسان کمی مواجه است اما در این چند سال اخیر، افزایش تولیدی در این محصول نداشته‌ایم؛ به‌گونه‌ای که اکنون تولید خرما نسبت به ۱۰ سال گذشته، معادل ۱۰ درصد کاهش یافته است.

موسوی با بیان اینکه مشکل فعلی این است که متاسفانه در زمینه صادرات این محصول هیچ اقدامی جدی صورت نگرفته و با همان مشکلات گذشته درگیر است، افزود: صادرات این محصول همانند هر سال است به‌گونه‌ای که به ما خبری از افزایش صادرات نداده‌اند. افزایش قیمت دلار، به معنی افزایش صادرات نیست کما اینکه کاذب است و بعد از گذشت چند ماه، صادرات دوباره افت و قیمت‌ها در داخل افزایش خواهد یافت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سال گذشته این محصول معادل ۱۸۰ هزار تن صادرات داشت که پیش‌بینی ما برای صادرات خرما در سال جاری این است که نسبت به سال گذشته، کاهش پیدا کند. همچنین، تولید این محصول نیز، معادل ۹۰۰ هزار تن است و مابقی تولید این محصول در کشور تبدیل به ضایعات می‌شود؛ به این دلیل که این میزان خرما در دست کشاورز می‌ماند و کرم می‌زند که کشاورز مجبور می‌شود آن را به دام‌ها بدهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری