کد خبر 351159

چرا برنج گران شد؟

یک نماینده مجلس یکی از دلایل گرانی برنج را تعلل در ترخیص این کالا در گمرک دانست و گفت: البته با کمک های گمرک و سازمان استاندارد، این موضوع تا حدودی برطرف شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد حسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس نوسانات قیمت را فقط محدود به برنج نداست و گفت: همه محصولات موجود در سبد خانوار، دچار نوسانات قیمت شده اند و برنج نیز در کنار بقیه محصولات، گران شده است و حدود سه ماه پیش نوسانات قیمت را در برنج پیش بینی کرده بودیم.

وی درباره علل گرانی برنج تصریح کرد: یکی از دلایل این گرانی، تعلل در ترخیص بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله برنج در گمرک است که البته با کمک های گمرک و سازمان استاندارد، این موضوع تا حدودی برطرف شد.

وی با اشاره به واردات یک میلیون و 200 هزار تن برنج در سال گذشته اظهار داشت: برخی کارشناسان معتقد هستند نیاز کشور سه میلیون تن برنج است که باور داریم این آمار کارشناسی نیست زیرا نیاز داخل کشور خیلی بیشتر از این مقدار است.

این نماینده مجلس درباره دیگر دلایل گرانی برنج اظهار کرد: با حجم عظیم هزینه تولید برنج و کار پر رنج تولید این محصول، باید انتظار افزایش قیمت را داشت زیرا یک کارگر فقط در یک روز در نشاء برنج، 120 هزار تومان دریافت می کند و این قیمتی که در بازار وجود دارد، برای کشاورز مقرون به صرفه نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر