کد خبر 344183

رییس سازمان دامپزشکی:

درباره واردات گوشت قرمز نگرانی نداریم

رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: با باز کردن معبرهای مرزی، تامین نهاده های دامی و گوشت قرمز و همچنین اصلاح دستورالعمل ها و انعقاد قراردادهایی با برزیل، ترکیه و سایر کشورها برای تامین ۱۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور از طریق واردات در سال ۹۸، نگرانی نداریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهادکشاورزی که به تازگی منتشر شده، نیاز سالانه کشور 960 هزارتن گوشت قرمز است که بخش عمده آن از محل تولید داخل و 10 تا 15 درصد آن از محل واردات تامین می شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور امروز (شنبه) در دیدار نوروزی وزیر جهاد کشاورزی برخی معاونان، روسای سازمان های تخصصی و مدیران افزود: ایران پارسال برای نخستین بار 25 پروتکل بهداشتی با ترکیه درباره برداشتن مرزهای بهداشتی امضا کرد تا مسیر برای تولیدکنندگان و وارد کنندگان تسهیل شود.

علیرضا رفیعی پور به ممنوعیت اعزام دامپزشکان به کشورهای مبدا واردات گوشت برای نظارت بهداشتی اشاره کرد و گفت: به زودی کل سیستم های نظارت بهداشتی برون مرزی ما بر اساس پروتکل های جهانی به روز می شود.

وی یادآوری کرد در اسفندماه سال 97 برای نخستین بار دستورالعمل استاندارد بلایای طبیعی و سیلاب بر اساس مبانی روز دنیا تدوین به استان ها ابلاغ شد.

** دستاوردها درباره بیماری های دام و طیور

رفیعی پور به کنترل تکامل بیماری آنفولانزای پرندگان در سال 97 اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 70 کشور دنیا درگیر این بیماری بودند و ما توانستیم با اقدامات انجام شده این بیماری را کنترل کنیم.

وی درباره کاهش بیماری تب برفکی اضافه کرد: 62 درصد عملیات دولت در حوزه تب برفکی و 42 درصد هزینه ها کاهش یافته است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: ما توانستیم 23 درصد میزان بیماری بروسلوز را با اقدامات به موقع کاهش دهیم.

** خودکفایی در تولید بذور محصولات اساسی

رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر نیز از خودکفایی ایران در تولید بیشتر بذور محصولات اساسی خبر داد و گفت: این موسسه از سال 1392 تاکنون 76 واریته جدید در حوزه زراعی مانند جو، گندم، غلات، سیب زمینی، ارزن، حبوبات، کلزا و دانه های روغنی به کشاورزان معرفی کرده است.

گودرز نجفیان استفاده از توان علم ژنتیک و ارایه واریته های جدید را از راهکارهای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی دانست و اعلام کرد: با ارایه واریته های مقاوم به بیماری در حوزه مزارع گندم سالیانه 6 میلیون هکتار سمپاشی فقط در زمینه زنگ زرد گندم کاهش یافته است.

وی افزود: ما در مورد واگذاری تولید بذر به بخش خصوصی اقدام کرده ایم و فقط بر اصلاح ژنتیکی و معرفی واریته های جدید تمرکز داریم.

نجفیان از ادامه وابستگی هایی در زمینه بذر سبزی و صیفی خبر داد و تصریح کرد: در این حوزه چهار رقم جدید بادمجان و سیب زمینی معرفی کرده ایم و تلاش های ما برای ارایه ارقام جدید ادامه دارد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سیزدهم بهمن ماه گذشته گفت: در چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی و با استفاده از دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی حجم تولیدات بخش کشاورزی 96 میلیون تن افزایش یافته است.

حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.

بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد.

سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ش
    ۰ ۰

    نفهمی مدیران عامل گرفتاری مردم