کد خبر 322646

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبرداد

تعهد وزارت جهاد برای عرضه مرغ به قیمت ۱۰هزار و ۸۰۰تومان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت جهاد کشاورزی براساس آخرین مصوبه کارگروه تنظیم بازار تعهد کرده که مرغ را به قمیت ۱۰هزار و ۸۰۰تومان عرضه کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل فارس، رضا رحمانی امروز در حاشیه چهلمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در پاسخ به این سوال که براساس بخشنامه بانک مرکزی، صادرکنندگان امکان استفاده از ارز حاصل صادرات برای واردات کالاهایی که در اولویت اول قرار دارد را ندارند، گفت: براساس بخشنامه بانک مرکزی برای این موضوع مجوز داده شده است، البته اولویت ندارد، اما  در بخشنامه آمده است که صادرکنندگان می‌توانند با ارز حاصل از صادرات خود  ملزومات مورد نیازشان را وارد کنند و یا ارز  حاصل از صادرات خود را برای واردات به صادرکننده دیگر واگذار کنند و برای هر دو مورد مجوز داده است. 

وی گفت: صادرکننده ارز حاصل از صادرات خود را برای هر کالایی که قابل ورود است و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش می‌شود می‌تواند استفاده کند. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: برای واردات کالا از طریق ارز حاصل از صادرات چند آیتم در بخشنامه بانک مرکزی آمده است که صادرکننده از محل ارز حاصل از صادرات خودش می‌تواند کالا وارد کند و یا اینکه ارز را واگذار کند و یا آن را به نظام بانکی بدهد و یا به سامانه نیما دهد. 

رحمانی بیان داشت: هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد و اگر صادرکنندگان در این مورد مشکلی دارند آن را به وزارت صنعت اعلام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: هر کالایی که ثبت سفارش آن مجاز است می‌تواند با استفاده از ارز حاصل از صادرات وارد شود زیرا در این زمینه اولویت بندی مطرح نیست به این دلیل که اولویت یک کالاهای اساسی است که محل این بحث نیست و اولویت چهار هم کالاهای ممنوع است بنابراین برای اولویت دوم و سوم فرقی نمی‌کند و صادرکنندگان می‌توانند از محل ارز حاصل از صادرات واردات را انجام دهند. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود گرانی مرغ به دلیل عدم دسترسی به نهاده‌ها است، گفت: وزارت جهاد صفر تا صد این موضوع را در کنترل دارد و دولت هم ارز 4200 تومانی برای واردات این نهاده‌ها می‌دهد و دائما هم واحدهای تولیدی در کنترل وزارت جهاد است. 

رحمانی در مورد افزایش قیمت مرغ گفت: قبلا کارگروه تنظیم بازار به این موضوع ورود پیدا کرده است و قیمت مصوب مرغ را اعلام کرده  و وزارت جهاد کشاورزی تعهد کرده که مرغ را به قیمت مصوب 10 هزار و 800 تومان و به فور عرضه کند.

وی گفت: البته با توجه به نوسانات قیمت مرغ در روزهای اخیر قرار است وزارت جهاد کشاورزی  و سازمان حمایت دلایل این افزایش قیمت را پیگیری کنند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر