کد خبر 322510

رئیس اتحادیه قنادان و خشکبار البرز:

خشکبار را از کشاورزان به دلار می‌خرند

رئیس اتحادیه قنادان و خشکبار البرز از فروش خشکبار به دلار توسط کشاورزان خبر داد و اظهار کرد: تاجرهایی از تمامی کشورها برای خرید خشکبار به ایران می‌آیند و خشکبار را از کشاورزان به دلار می‌خرند، این معامله برای کشاورزان کاملاً سودمند است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سید رضا امامی میبدی در خصوص علت گرانی انواع خشکبار با توجه به نزدیکی شب یلدا گفت: سرمازدگی که در بهار امسال اتفاق افتاد به علاوه نرخ بالای ارز همگی باعث افزایش قیمت خشکبار شده است و این مسئله کاهش ۸۰ درصدی خرید نسبت به سال‌ گذشته را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: در چنین وضعیتی قیمت پسته درجه یک که سال گذشته ۶۵ هزار تومان بود به 120 تا 150 هزار تومان رسیده است. در حال حاضر قیمت هر کیلو فندق درجه یک ۱۴۵ تا ۱۹۰ هزار تومان است و قیمت بادام درختی هم به ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه خشکبار و قنادان البرز تصریح کرد: با این شرایط بیشتر خریدها مربوط به افرادی است که برای نوعروسان خشکبار می‌خرند و به اصطلاح "چلگی" می‌برند، و به جز این مورد معمولاً خرید دیگری انجام نمی‌شود.

وی در ادامه از تعطیلی برخی از واحدهای فروش خشکبار خبر داد و گفت: گرانی خشکبار  و کاهش خرید مردم سبب شده فروش مغازه‌داران به صفر نزدیک شود، در این وضعیت برخی تعطیلی واحد صنفی را به برقراری آن ترجیح می‌دهند چون با این وضعیت نه تنها سودی ندارند بلکه باید ضرر و زیان نیز بدهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر