کد خبر 317998

رشد ۱۰درصدی تولید روغن خوراکی در هشت ماه ۹۷

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، گفت: طبق آمارهای هشت ماهه، تولید روغن خوراکی نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش یافت و میزان تولید و ذخایر آن کافی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «امیرهوشنگ بی رشک»  افزود: روغن خام و روغن خوراکی مورد نیاز کشور تامین است و کارخانه های فرآوری و تصفیه روغن خوراکی با همه توان فعالیت می کنند؛ بنابراین در تولید این محصول هیچ کمبودی نداریم.

وی نیاز سالیانه کشور به روغن خام را نزدیک یک میلیون و 500 هزار تن برشمرد و ادامه داد: 90 درصد روغن مورد نیاز کشور از محل واردات روغن خام و استحصال دانه های وارداتی و 10 درصد از محل تولید دانه های روغنی داخلی تامین می شود.

به گفته وی، بیش از 40 کارخانه فرایند تصفیه روغن خام و 25 کارخانه فرایند روغن کشی دانه های روغنی را در کشور برعهده دارند. از ابتدای سال تاکنون 360 هزارتن روغن خام از محل استحصال دانه روغنی، فرآوری و تصفیه شده و 200 هزار تن روغن خام در راه بنادر کشور است.

وی افزود: همچنین بیش از 450 هزار تن روغن خام در مخازن بخش دولتی و خصوصی ذخیره سازی شده است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم؛ حتی شرکت بازرگانی دولتی ایران بیش از ذخایر موجود روغن خام تامین کرده است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اضافه کرد: 40 درصد روغن خام وارداتی آفتابگردان، 30 درصد پالم و 30 درصد روغن خام سویاست که از روسیه، اوکراین، اندونزی، مالزی، آرژانتین و برزیل تامین و وارد می شود.

** مصرف ثابت روغن با وجود افزایش قیمت

بی رشک تاکید کرد اگر کمبودی در تولید روغن خوراکی در کشور پیش بیاید به طور حتم در فروشگاه های سطح شهرها نیز با کمبود روبرو می شویم؛ درحالی که اکنون به وفور روغن خوراکی در فروشگاه های عرضه می شود.

وی گفت: با آغاز دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، به دلیل مشکلاتی در فرایند نقل و انتقال پول از طریق سیستم بانکی ممکن است برای واردات روغن خام و مواد اولیه در سال آینده اندکی دچار سختی شویم که اگر دولت برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشد در تامین روغن خام مورد نیاز سال آتی نیز کمبودی نخواهیم داشت.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی افزود: با وجود افزایش قیمت روغن خوراکی در ماه های اخیر، میزان مصرف این محصول کاهش نیافته است.

 دفتر توسعه مدیریت منابع سازمان توسعه تجارت پارسال سرانه مصرف روغن خوراکی کشور را نزدیک 20 کیلوگرم عنوان کرد که هشت کیلوگرم بالاتر از متوسط جهانی بود.

متوسط سرانه مصرف روغن خوراکی در برخی کشورهای اروپایی سه تا پنج کیلوگرم است.

در دهه 40 خورشیدی سرانه مصرف روغن خوراکی برای هر ایرانی 2.5 کیلوگرم در سال بود.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات روغن ساخته شده نباتی از 10 میلیون دلار در سال 1392 به 34 میلیون دلار در سال 1395 افزایش یافت که به طور عمده به عراق، افغانستان و پاکستان صادر شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر