{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 299416

افزایش نرخ ارز در ماه های اخیر نه تنها بهای انواع میوه وارداتی را در بازار تحت تاثیر قرار داده، بلکه میوه و صیفی تولید داخل را نیز با خود همراه کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آمارهای موجود سالانه بیش از 120 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و نزدیک 22 میلیون تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می شود که طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از تولید داخلی، واردات انواع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال 1390 ممنوع شده است.
هرچند که افزایش قیمت میوه های وارداتی تاثیر چندانی در سبد غذایی مردم ندارد اما به طور روانی می تواند بر نرخ گذاری سایر محصولات باغی و جالیزی اثر خود را بگذارد.
برخی کارشناسان این افزایش قیمت در میوه های وارداتی را ناشی از نوسان نرخ ارز، برخی تعلل در واردات به دلیل نوسان ها، کاهش واردات و حضور دلالان می دانند تا جایی که قیمت هر کارتن هشت تایی آناناس به 400 هزار تومان رسیده است.
دلیل اصلی افزایش نرخ میوه های وارداتی، این است که برای واردات آن ارز دولتی تعلق نمی گیرد و واردکننده باید به نرخ ارز آزاد آن را وارد کند البته در ماه های اردیبهشت و خرداد موز با نرخ ارز دولتی وارد کشور شد اما پس از آن از فهرست کالای ضروری حذف شد و دیگر ارز یارانه ای به آن تخصیص نمی یابد.
با وجود اینکه در فصل تابستان با وفور تولید میوه، صیفی و سبزی مواجه هستیم اما نرخ های بازار نشان می دهد بهای انواع میوه و صیفی تولید داخل نیز بویژه در هفته های اخیر رو به افزایش بوده و با وجود افزایش عرضه محصولاتی چون گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی و پیاز به بازار، قیمت آنها کاهش نداشته است.
البته به تازگی محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی علت گرانی میوه تولید داخل را سرمازدگی درختان در ابتدای فروردین ماه امسال دانسته و گفته است «وزارت جهادکشاورزی متولی قیمت گذاری این محصولات نیست».
در این پیوند «اسدالله کارگر» رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران افزود: قیمت عمده فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران از امروز تا هفته منتهی به 25 شهریورماه جاری، قیمت (هرکارتن 6 و 8 تایی) آناناس بین 250 تا 400 هزار تومان، موز بین 8 تا 10 هزار و 500 تومان و انبه بین 12 تا 20 هزار تومان تعیین شده است.
به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم پسته تازه بین 30 هزار تا 50 هزار تومان است درحالی که هفته گذشته قیمت این محصول نیز بین 25 هزار تا 40 هزار تومان بود.

افزایش قیمت گوجه فرنگی، سیب زمینی و هویج ادامه دارد 
این مسئول صنفی افزود: اکنون نرخ هر کیلوگرم گوجه فرنگی رسمی بین یک هزار و 500 تا سه هزار و 500 تومان، گوجه فرنگی گلخانه ای بین دو هزار تا پنج هزار تومان، سیب زمینی بین یک هزار تا دو هزار و 300 تومان، خیار رسمی بین 700 تا سه هزار تومان، خیار گلخانه ای بین یک هزار تا 4 هزار و 800 تومان، پیاز زرد بین 600 تا یک هزار و 500 تومان، پیاز شیری بین 700 تا 1500 تومان، هویج بین دو هزار تا سه هزار و 500 تومان و بادمجان قلمی بین یک هزار و 500 تا سه هزار تومان و بادمجان گلخانه ای بین دو هزار تا پنج هزارتومان است.
رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران اظهارداشت: امروز قیمت هر کیلوگرم انجیر زرد 6 هزار تا 15 هزار تومان، انجیر سیاه 3 هزار تا 7 هزارتومان، انگور بی دانه ارومیه 10 هزار تا 16 هزار تومان، انگور بی دانه زرد چهار هزار تا 8 هزار تومان، انگور عسگری چهار هزار تا 7 هزار تومان و انگور کندری بین 5 تا 9 هزار تومان، آلو شابلون چهار هزار تا هشت هزار تومان، توت فرنگی کرج 7 هزار تا 16 هزار تومان و زغال اخته 6 هزار تا 14 هزار تومان قیمت گرفت.
قیمت ها برای سیب دو رنگ 4 هزار تا هشت هزار تومان، سیب گلاب سه هزار تا هفت هزار تومان، سیب گلاب پاییزه سه هزار تا هشت هزار تومان، شلیل شبرنگ چهار هزار تا 8 هزار تومان و شلیل شمس 3 تا 7 هزار تومان تعیین شد.
امروز گلابی بیروتی هفت هزار تا 18 هزار تومان، گلابی شاه میوه هفت هزار تا 18 هزار تومان، لیموشیرین 2 هزار و 500 تا چهار هزار و 500 تومان، لیموترش ریز 8 هزار تا 13 هزار تومان، لیموترش درشت چهار هزار تا 8 هزار تومان و نارنگی تخم ژاپنی سه تا 9 هزار تومان، هلو انجیری 4 هزار تا 9 هزار تومان، انواع هلو 5 تا 10 هزارتومان به فروش می رسد.
همچنین امروز هر کیلوگرم خربزه یک هزار تا سه هزار تومان، طالبی یک هزار تا سه هزار تومان، هندوانه 300 تا یک هزار و 100 تومان است.
نرخ هر کیلوگرم بامیه سه هزار تا هفت هزار تومان، سیرخشک چهار هزار تا 9 هزار تومان، کاهو پیچ 2 هزار و 500 تا سه هزارو 700 تومان، کاهو رسمی یک هزار و 500 تا 2 هزار و 700 تومان، لوبیاسبز 2 هزار و 500 تا چهار هزارو 500 تومان، کدو مسمایی یک هزار تا 2 هزار و 500 تومان و انواع سبزی جور یک هزارو 200 تا دو هزار و 300 تومان است.
به گفته کارگر، نرخ سود برای اعضاء در میدان میوه و سبزی تهران روی فاکتور خرید، 15 تا 20 درصد و برای خرده فروشی ها 25 تا 35 درصد محاسبه می شود.
براساس بررسی میدانی، در هفته های اخیر قیمت میوه های وارداتی به دلیل نوسان قیمت ارز، افزایش نرخ تورم و کمبود تولید افزایش یافت اما بهای انواع میوه داخلی نیز رشد 2 تا سه برابری داشته است.
گمرک جمهوری اسلامی ایران سیزدهم اسفندماه پارسال در بخشنامه ای، میوه های «منگوستین» و «پاپایا» را از فهرست ممنوعیت خارج کرد اما چند روز بعد دوباره ممنوعیت واردات آنها برقرار شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری