کد خبر 290854

مدیرکل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

خرید تضمینی گندم به ۸.۲میلیون تن رسید

مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تا پایان دیروز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از سراسر کشور به صورت تضمینی خریداری شده که ۵۰ درصد بهای آن را پرداخت کرده‌ایم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سید مومن نیافر در مورد آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم خاطرنشان کرد: تا پایان دیروز 8 میلیون و 200 هزار تن گندم به صورت تضمینی از گندم‌کاران سراسر کشور خریداری شده است که تقریبا کار خرید در استان‌های گرمسیر به پایان رسیده و در اوج خرید در استان‌های سردسیر هستیم، به طوری که روزانه بالای 90 درصد گندم از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، زنجان و کردستان انجام می‌شود.

وی گفت: کشاورزان خرده‌پا و گندم‌های خرمنی که به عنوان تتمه خرید در استان‌های گرمسیر همچنان تحویل گرفته می‌شود و اکنون روزانه از 23 تا 25 استان خرید گندم داریم. 

این مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به اینکه امسال کیفیت گندم چه تغییری داشته و آیا از نظر میزان پروتئین و گلوتن بهبود یافته است یا خیر، گفت: هم شرکت بازرگانی دولتی و هم مرکز پژوهش‌های غلات به صورت تصادفی نمونه‌هایی را که از مراکز خرید استان‌ها برایشان ارسال می‌شود راآزمایش می‌کنند که نتایج آن هر چند بار یکبار اعلام می‌شود که نتایج آزمایشات نشان می‌دهد که امسال از نظر درصد سن‌زدگی پایین‌تر از سال گذشته هستیم و درصد ناخالصی بهبود یافته است.

نیافر تصریح کرد: میزان درصد پروتئین و گلوتن هم در مرکز خرید ما آزمایش نمی‌شود، بلکه مرکز پژوهش‌های غلات این کار را انجام می‌دهد که به نظر می‌رسد از نظر کیفیت امسال رشد داشته‌ایم. 

طی دو سال اخیر با توجه به رسیدن به مرز خودکفایی گندم واردکنندگان گندم با این بهانه که گندم داخلی کیفیت لازم را نداشته و از نظر میزان گلوتن و پروتئین در سطح پایینی قرار دارد، به دنبال واردات گندم بوده‌اند، بهانه‌ای که طبق آزمایشات انجام شده، مردود اعلام شد. هم اکنون واردات یا صادرات گندم به دلیل تامین نیاز داخل ممنوع است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر