کد خبر 547119

کسب و کاری که نوشیدنی محبوب مردم را فراهم می کند؛

رازهای چـای فروشی

تجارت چای با فروش آن در فروشگاه متفاوت است؛ کسی که تاجر چای است، با مزرعه داران چای در ارتباط بوده و بعد از گرفتن، آن ها را در کارخانه خود درست و بعد با نام برندش در کشور و خارج به فروش می رساند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، فردی که فروشگاه چای دارد، بیشتر بسته بندی های چای این تجار را می فروشد یا از آن ها کیلویی خریداری می کند. هرچند خودش هم می تواند به صورت مستقیم خریداری کند؛ اما این مسئله برای همه امکان پذیر نیست. حداقل برای کسی که تازه کار خود را شروع کرده است. شناخت این دو تفاوت برای کسی که می خواهد تازه وارد این کار شود، خیلی مهم است. در ادامه چند توصیه مهم برای افرادی آوردیم که قصد ورود به این حوزه را دارند.

تحقیق در بازار

اولین قدم و قبل از خرید چای به صورت عمده، تحقیق در بازار است. اول از همه باید بازار فروش مشخص شود. باید بررسی کرد که در آن منطقه بیشتر مردم از چه نوع چای طرفداری می کنند. این برای آن هایی که قصد راه اندازی فروشگاهی تک در یک خیابان را دارند، مهم است. به عبارتی دیگر باید عوامل جغرافیایی، جمعیتی، رفتاری و روان شناختی بررسی شود. مسئله ای که متاسفانه برخی در آن کوتاهی می کنند، بدون تحقیق در این خصوص فکر کردن است. فرد تصور می کند که به دلیل زندگی 30 ساله خود و اقوامش همه رفتار و سبک خرید مردم را می‌شناسد؛ اما باید گفت که همه مردمی که حتی در یک خیابان زندگی می کنند، شبیه به هم نیستند. البته حداقل اشتراکاتی بین آن ها وجود دارد. به هر حال آن ها در شرایط اقلیمی یکسانی زندگی می کنند؛ اما تفاوت هایی دارند.

دسترسی به این تفاوت ها سخت است؛ اما باید مطالعه کنید. برای مثال، آن هایی که در شهرهای کوچک تری  زندگی می کنند و قصد راه اندازی فروشگاه چای را دارند، باید بدانند که مردم آن شهر به دلیل سبک زندگی خودشان بیشتر به دنبال چه نوع چایی هستند. به عبارتی دیگر، چه نوع مزه و طعمی را دوست دارند. پس شناخت ذائقه مردم آن جا در درجه اول اهمیت زیادی دارد.

بررسی برند و تهیه کننده و فروشندگان عمده

قدم بعدی پیدا کردن فروشندگان عمده است. فروشندگان عمده بیشتر در بازار هر شهر یا شهرهای بزرگ تر مانند بازار تهران هستند. باید به دنبال کسی بود که هم چای را باکیفیت و هم با قیمت مناسب تری عرضه می کند. مسئله بعدی این که چای هم نباید مخلوط باشد. متاسفانه برخی، چای باکیفیت را با نمونه‌های بی کیفیت ترکیب می کنند و به فروش می‌رسانند. برای همین باید فروشگاه معتبر با فروشندگان منصف را پیدا کرد. بعد به سراغ قیمت رفت. دوم این که برند و طعم متناسب را پیدا کرد. در تحقیق بازار، ذائقه مردم پیدا شد. پس حالا باید به دنبال برند رفت که با این ذائقه در ارتباط است.

ایجاد کردن برند برای خود

خیلی خوب است که اگر بتوان برای خود برندی را ایجاد کرد. البته در اوایل شاید زود باشد. به هر حال فروشنده تا جا بیفتد و بتواند تمامی ذائقه‌ها را بشناسد، کمی به زمان نیاز دارد. بعد از آن می تواند بعضی از چای های خاص را با برند فروشگاه خود عرضه کند. البته باید حواسش باشد که آن کیفیت چای در جای دیگری عرضه شود. اگر امکان خرید چای از مزرعه دار نیست، می تواند بعضی نمونه های ساده را با لیمو و غیره ترکیب کند تا بتواند چای های مخصوصش را به فروش برساند.

تبلیغات فراموش نشود

تا تبلیغ نشود، کسی از وجود فروشگاه مطلع نخواهد شد. تبلیغ به صورت محلی و همچنین از طریق فضای مجازی بهترین راه برای افزایش شناخت و فروش است.

سرمایه لازم

مسئله آخر سرمایه لازم برای فروش است. دو نوع سرمایه نیاز است. اجاره مغازه که بسته به هر موقعیتی متفاوت است. دوم خرید چای و سطل و ترازو است. متاسفانه چای فروشی کسب و کاری نیست که بتوان با هزینه کم شروع کرد، متوسط 100 میلیون آن هم در این اوضاع اقتصادی فقط برای خرید وسایل لازم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر