صفر تا ۱۰۰ راه اندازی کارگاه سبزی پاک کنی

سعدی قزروبی در استان البرز، با پاک کردن سبزی توانسته برای ۱۰ خانم سرپرست خانواده اشتغال زایی کند.

صفر تا ۱۰۰ راه اندازی کارگاه سبزی پاک کنی

 دیگر کسی حوصله سبزی پاک کردن ندارد و همه به دنبال بسته های آماده خرید هستند. بسته بندی سبزی سرمایه زیادی نمی خواهد ولی سود سرشاری دارد. بسته بندی سبزی از ابتدا تا انتها دارای مراحل مختلفی است و تا هر مرحله ای که مشتری مایل باشد، این فرآیند طی می شود و حاصل آن به مشتری تحویل داده می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس ، تایوانی ها یک شعار اقتصادی جالب دارند: «هر خانه یک کارخانه و هر کارخانه یک خانه!» این شعار نخستین بار با هدف توسعه کسب وکارهای کوچک خانگی طراحی شد. آنها گام اول کسب وکارهای کوچک شان را با فرآوری ساده محصولات برداشتند. کارهایی مثل تولید مربا یا تهیه غذاهای خانگی . . . . این مدل ساده و کاربردی می تواند برای خیلی از ما به عنوان یک کسب وکار خانگی یا حتی شغل دوم درآمدزا باشد.

در سال های اخیر با افزایش مشغله و گرفتاری خانواده ها، بسیاری از آنها استفاده از محصولات فرآوری شده را ترجیح می دهند. به عنوان مثال در حال حاضر کمتر خانواده ای تمایل دارد، قند مصرفی خود را به صورت کله قند خریداری کرده و در خانه خرد کند یا خرید سبزیجات خرد یا خشک شده رواج زیادی پیدا کرده است.

همین موضوع فرصت های شغلی مناسبی ایجاد می کند. قبلا خانواده ها تنها سبزی را خریداری و سپس اقدام به تمیز کردن آن می کردند، اما خرد کردن آن را به این مراکز سبزی خردکنی می سپردند که به ازای هر کیلو مبلغ معینی را پرداخت می کردند، اما اکنون وضعیت فرق کرده و این مراکز به تنهایی و با شغل سبزی خردکنی نمی توانند امرار معاش کنند و باید خود را مطابق شرایط روز تغییر دهند. حال اگر شما نیز به عنوان یکی از مهره های عرضه این نوع محصولات محسوب می شوید، بد نیست نگاه کوتاهی به این گزارش بیندازید تا با ریزه کاری های آن بیشتر آشنا شوید.

با توجه به اینکه زندگی بدون یک فریزر با ذخایر استراتژیک اگر هم امکان پذیر باشد، راحت و لذت بخش نیست، خیلی ها حاضرند پول بیشتری بدهند و انواع سبزی غذا، بادمجان، کدو و پیاز خرد و سرخ شده و . . . تهیه کنند. این وسط چند آدم خوش فکر هم پیدا می شوند که پاسخ این نیاز مردم را بدهند. این می شود که می زنند توی کار سبزی  پاک کنی تا به مردم خدمات بدهند و در عوض درآمد خوبی هم کسب می کنند. شما هم می توانید آن آدم خوش فکر باشید که قرار است یک کسب و کار خانگی از منزل به فریزر مردم را راه بیندازد.

200 تومان برای پاک کردن هر یک کیلو سبزی

کارآفرین کرجی می گوید: شغل قبلی من ساخت و ساز درب منازل بود، اما با رکود ساختمان کار ما هم خوابید و دیگر بازار خوبی نداشتیم. از آنجایی که به واسطه برادرم با مشاغل خانگی آشنایی داشتم، تصمیم گرفتم سبزی پاک کنی و سبزی خردکنی را راه اندازی کنم. با برادرم که درگذشته مغازه سبزی خرد کنی داشت با هم کارگاه را در سال 93 راه اندازی کردیم. این کار به دقت زیادی نیاز دارد زیرا با سلامت جامعه در ارتباط است.

ما شست وشو را با دقت بسیار زیادی انجام می دهیم که سبزی ها سالم و بهداشتی باشند و لیچ نشوند. در حال حاضر همسر و برادر و همسر برادرم در کارم به من کمک می کنند و مجموعا در کارگاه 15 نفر هستیم. مسئول خرید سبزی ها من و برادرم هستیم. ساعت دو صبح به بازار میوه و تره بار تهران می رویم و سبزی ها را خرید می کنیم و به کارگاه میآوریم. شروع می کنیم به شستن سبزی ها تا اینکه بقیه نیروها هم برسند.

خانم ها 10 نفر هستند که سرپرست خانواده خود هستند و در کارگاه مشغول به کارند و خداراشکر درآمد خوبی دارند. برای هر کیلو سبزی پاک کردن به خانم ها 200 تومان می دهم که معمولا در روز بین 130 تا 150 کیلو را خانم ها پاک می کنند و در ماه درآمد یک میلیون تومانی دارند. در نظر دارم که دستگاه شست وشو را خودم بسازم. نقشه آن را نیز طراحی کردم.

فروش برنامه ریزی می خواهد، با شناخت بازار شروع کنید

این فعال اقتصاد مقاومتی با اشاره به نقش برنامه ریزی در فروش گفت: ما قبل از اینکه کار فروش و راه اندازی کارگاه را انجام بدهیم ، مطالعاتی در زمینه نیاز مردم و بازار انجام دادیم و بازاریابی کردیم و توانستیم با 100 فروشگاه قرارداد ببندیم و محصولات سبزی آنها را تامین کنیم. هر کس که قصد شروع این کار را دارد باید با شناخت بازار شروع کند و نیاز بازار را بشناسد.

بازار فروش مناسب است مخصوصا در اوایل خیلی بهتر بود، اما الان به دلیل اینکه دست زیاد شده درآمد کمتر شده که البته ما چاره ای برای زیادشدن کارگاه های سبزی پاک کنی و فروش کمتر اندیشیده ایم. باید مقدار تولیدات مان را بیشتر کنیم و با فروشگاه های بیشتری برای خرید محصولات مذاکره کنیم. من با 10 میلیون شروع کردم و برای آغاز این عرصه حداقل باید 10 میلیون سرمایه داشت.

کار سخت است اما هر کاری زحمت خاص خودش را دارد. برای این کار باید واقعا وقت گذاشت. وام بسیج سازندگی نیز می تواند راهگشای مناسبی برای آغاز فعالیت در عرصه های اقتصاد مقاومتی باشد. بنده از بسیج سازندگی 10 میلیون وام گرفتم، ولی برای گسترش کارم و سودآوری بیشتر به سرمایه بیشتری نیاز دارم.

با 7 میلیون تومان می توان ابزار را تهیه کرد

او در ادامه بیان داشت: سبزی پاک کنی سرمایه آنچنانی نمی خواهد. می توانید با 5 تا 7 میلیون تومان ابزار کار را تهیه و شروع کنید؛ اصلی ترین وسیله ای که نیاز دارید، یک سبزی خردکن 10 کیلویی است که یک میلیون و 300 هزار تومان و نمونه 15 کیلویی اش یک میلیون و 500هزار تومان قیمت دارد. وقت خرید دستگاه تهیه تیزکن و تیغه اضافه را فراموش نکنید که وسط کار دچار مشکل نشوید.

در مورد خرید این دستگاه هم بدانید که در پی حوادث ناگواری که اخیرا در اثر استفاده از سبزی خردکن های خانگی غیراستاندارد و بدون کیفیت اتفاق افتاده است، باید مراقب خودتان باشد و با احتیاط کار کنید. سبزی خردکن خانگی که دارای نشان استاندارد ایمنی باشد، هنگام بردن دست به داخل دستگاه روشن نمی شود و همچنین احتمال باز شدن مجرای خروج سبزی در هنگام روشن بودن دستگاه وجود ندارد تا در هر صورت، خطری استفاده کننده را تهدید نکند.

در مرحله بعدی، اگر می خواهید محصولات غیرفصل هم داشته باشید فریزر هم لازم تان می شود. یک فریزر دو در، تقریبا یک میلیون و 400 هزار تومان قیمت دارد که البته می توانید برای این کار به خرید فریزر دست دوم با قیمت مناسب فکر کنید. مدل صندوقی هم یک میلیون و 300هزار تومان می شود که برای اول کار خوب است.

چه وسایل و امکاناتی نیاز داریم؟

حداقل فضای لازم برای راه اندازی این کسب و کار خانگی یک اتاق 12 متری است. این کسب و کار به امکانات و تجهیزات سطح بالا و گران قیمت نیازی ندارد. مهم ترین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این شغل عبارتند از میزی بزرگ و چند صندلی (برای پاک کردن سبزی روی آن)، تعدادی سبد و تشت بزرگ (برای شست وشوی سبزیجات)، یک یا تعدادی قابلمه یا ظرف بزرگ و اجاق گاز (برای تفت دادن یا پخت سبزیجات)، یک دستگاه پرس خانگی (برای بسته بندی سبزیجات)، یک وسیله نقلیه مانند موتور سیکلت یا خودرو (برای حمل و نقل سبزیجات، در صورت نیاز)، یک خط تلفن و گوشی تلفن (برای سفارش گرفتن) و ارتباط با مشتری و ملزوماتی مانند تعدادی پیش بند، چکمه و چاقو (برای پرسنل).

اگر مغازه ندارید، از پارکینگ یا حیاط خانه شروع کنید

غیر از کار خانگی، مغازه ای که اجاره یا خریداری می کنید باید جواز کسب مربوط به میوه و سبزی فروشی را داشته باشد که دیگر نخواهید خودتان بروید دنبال جواز. کارهای مربوط به خورد و خوراک نیاز به تایید وزارت بهداشت و درمان دارند تا قابل اعتماد شوند و به قول معروف مو لای درز کار نرود.

این وزارتخانه، آموزشگاه های معتبری را در نواحی مختلف هر شهر دارد که با توجه به محل کسب و زندگی، شما را به این آموزشگاه ها معرفی می کند تا یک دوره حدود 40روزه را بگذرانید. اگر تمایل دارید شروع کنید و نگران نباشید، مقدمات لازم وجود دارد زیرساخت ها به اصطلاح آماده هست فقط همتی می خواهد و بس. در ضمن اگر مغازه ندارید از پارکینگ یا حیاط خانه استفاده کنید برای شروع بد نیست تا زمانی که بتوانید خودتان را جمع و جور و پولی پس انداز کنید.

چگونه بفروشیم؟

قبل از اینکه به فکر فروش بیفتید به یک نکته مهم توجه کنید: سعی کنید قبل از تولید، سفارش بگیرید. این نکته به ویژه برای تولیدکنندگان مواد فسادپذیرتر مثل سبزی خردشده یا چیپس میوه اهمیت بیشتری دارد و اما فروش؛ برای فروش چند راه حل دارید.

مهم ترین گزینه، مذاکره با سوپرمارکت های محله تان است. گزینه بعدی فروش اینترنتی است. با ایجاد صفحات شخصی می توانید برای فروش محصولات تان تبلیغ کنید یا می توانید با نصب چند آگهی در خیابان محل زندگی تان کالاهای تولیدی تان را به صورت مستقیم عرضه کنید. در آگهی تان قیمت عرضه به صورت مستقیم را محور تبلیغ تان قرار دهید تا هم محله ای هایتان ترغیب شوند به جای خرید از واسطه ها به صورت مستقیم از شما خرید کنند.

 خدمات ویژه ای برای مشتریان در نظر بگیرید

قزروبی در پایان می افزاید: بعد از اینکه مشتریان حسابی شما را شناختند، تبلیغات خود را گسترش دهید. حتی می توانید خدمات ویژه ای برای مشتریان خاص خود در نظر بگیرید. این خدمات می تواند شامل تحویل سبزی در منزل و ارسال آن باشد. برای شروع، این کار را در محدوده ای مشخص انجام دهید. حتی می توانید از یک دستگاه کوچک سبزی خرد کنی متحرک بهره  ببرید و دستگاه را به جلوی در منزل مشتری منتقل کنید و خدمات را در محل انجام دهید.

این کار هم ابتدا باید در محدوده ای مشخص انجام شود که هزینه ایاب و ذهاب آن برای شما صرفه  اقتصادی داشته باشد. بخش دیگری از خدمات شما می تواند ارسال سبزی های آماده باشد. شعار تبلیغاتی شما می تواند راحتی مشتریان باشد. آنها به کمک شما می توانند با خیال راحت در خانه بنشینند و سبزی مورد نیاز خود را در منزل دریافت کنند.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • زهره
  ۱۲

  با سلام بنده قصد دارم یک مغازه ی سبزی مارکت راه اندازی کنم ، با توجه به اینکه تجربه ای در این زمینه ندارم احتیاج به مشورت با آشنایان به این حرفه دارم. از شما تقاضا دارم اگر راه ارتباطی با این آقا هست لطفا مرا آگاه کنید تا از خود ایشان جویا شوم و مشورت بگیرم...ممنونم و منتظر...سپاس فراوان

 • حسین
  ۱۰

  میشه سبزی ها رو داد خانوم ببرن خونه پاک کنن . اگه بخوام این کار رو بکنم چیکار باید بکنم

 • معصومه
  ۱۳

  برای گرفتن مجوز بهداشتی باید چه مراحلی طی بشه؟

 • طاها
  ۶

  آیا برا راه اندازی کار سبزی در منزل نیاز به مجوز بهداشت دارد واگه دارد باید کجا و چه مراحلی را طی کرد سپاسگزارم

 • امیر
  ۲

  سلام امیرهستم باتوجه به اینکه چند سال بادستگاه سبزی خردکنی صنعتی درشهرهای مختلف کار کردم پس از دو ماه ازطرف اقوام از کارم ناامید شدم وتعطیل کردم لطفا راهنمایی کنید قدرت جذب مشتری برای فروشم خیلی بالاست چه بایدبکنم ممنون میشوم ‏

  • خانم سهرابی
   ۶

   لطفا بامن تماس بگیرید

  • بیک نژاد
   ۰

   سلام اقا امیر،، بنده یک کارگاه سبزی دارم چطور میتونم از تجربیات فروش جنابعالی بهره مند بشم؟

 • با سلام خانم عاشوری هستم
  ۵

  من در منزل سبزی پاک میکنم و خورد میکنم کار من کاملا بهداشتی هست ولی مشتری ندارم که سیزیجات رو بفروشم راهنمایم کنید ممنونم

  • مقدم
   ۲

   سلام :
   بااشخاصی که سبزی پاک و شستشو میدهند
   از چه تریق میتوانم پیدا کنم .وهمینطور یک کارگر خانم ترجیهن وارد به دستگاه سبزی خوردکن درمغازه خودم مخواهم .
   باتشکر

 • مهران
  ۸

  درود برشما،بنده درحال تولید سبزی ارگانیگ هستم ومایل به همکاری.اگر درمورد سبزی ارگانیک برنامه ای دارید بنده استقبال میکنم.تشکر

  • سارا
   ۰

   میشه لطفا شماره تماس بزارید؟

 • اروین
  ۲

  با سلام من هم میخوام کار درخانه شروع کنم با سبزی خورشتی میخوام بدونم مهر بهداشت نیازه یعنی بهتر فروش میکنم یا نیاز به بهداشت نیست لطفا راهنمایی کنید

 • رضا
  ۵

  بیخیال بابا چرا واقعیتو نمیگی آره بری توی پارکینگ خونتسبزی پاکنی جواب وزارت بهداشت تامین اجتماعی وزارت کار جهادکشاورزی چنتا صندلی میخواد میز ده میلیون تومان پول توکه راست میگی

 • محمد یاری
  ۳

  با سلام من سبزی خردکنی زدم و هر روز بهداشت به یه بهونه ای میادو بهم گیر میده تول به کشک گیر دادن جمع کردیم و بعد به ادویه ها و همینطوری دارن حتی به خشکبارمم گیر میدن چاره من چیه ممنون از شما ؟

 • مجید
  ۵

  با سلام. لطفا آدرس یا تلفن آموزشگاهتون در خراسان جنوبی یا اگه این استان نداره در خراسان رضوی ذکر کنین

 • Ahmad
  ۲

  خانم جهت سبزی پاک کنی