کد خبر 507255

وزیر راه و شهرسازی؛

پهنه بندی گسل‌های کشور تصویب و ابلاغ شد

وزیر راه ،مسکن و شهرسازی گفت: در شواری عالی شهرسازی، پهنه بندی گسل‌های کشور با هدف مقاوم سازی منازل مسکونی مصوب و ابلاغ شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد اسلامی امروزجمعه در نشست ستاد مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در سی سخت اظهار داشت: بر اساس این مصوبه ، مقررات ملی ساختمان تدوین شده و سازندگان و نظام مهندسی مکلف به اجرای آن هستند.

وی هدف از اجرای این طرح را مقاوم سازی منازل مسکونی برای جلوگیری از هر گونه آسیب در برابر بلایای طبیعی اعلام کرد.

اسلامی تصریح کرد: مکاتبات لازم برای جلوگیری از ساخت و ساز روی گسلهای زلزله در شهرهای بزرگ و پرجمعیت که روی گسلهای زلزله قرار دارند انجام شده است.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده و همکاری نهادهای متولی نقشه گسلهای شهرستان دنا برای جلوگیری از ساخت و ساز مجدد باید در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد.

اسلامی تصریح کرد: با اجرای این طرح تا حدود زیادی آسیب ها بلایای طبیعی کاهش خواهد یافت.

وی بر همکاری همه نهادها در راستای خدمات رسانی سریع و بهتر به مردم زلزله زده سی سخت تاکید کرد و گفت: نیاز است نیروهای فنی از دیگر شهرداری های استان کهگیلویه وبویراحمد برای خدمات رسانی بهتر در سی سخت مستقر شوند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: با همکاری بنیاد مستضعفان ، نیاز های اولیه بازآفرینی شهر گردشگری سی سخت در زمان کمی بررسی و تامین می شود.

اسلامی افزود: با توجه به شرایط آب و هوای این منطقه و غیر سکونت بودن بیشتر منازل مسکونی به دلیل تخریب وام بلاعوض ۲۰۰ میلیون ریالی برای اسکان موقت به آسیب دیدگان نیز پرداخت خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی به همراه رییس سازمان مدیریت بحران ،مدیرعامل و دبیرکل جمعیت هلال احمر و رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صبح روز جمعه برای بررسی وضعیت شهر زلزله زده سی سخت وارد این شهر شدند.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر ، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه ؛۲۹ بهمن ماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد این زمین لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد ، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است .

این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.

۱۲ اردیبهشت سال ۹۷ نیز زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر در شهرهای یاسوج و دنا اتفاق افتاد و خساراتی به هر دو شهرستان وارد شد.

سی سخت با ۷ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. بر اساس گزارشهای  اولیه ۷۸ روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده اند و برخی منازل مسکونی تخریب و غیر قابل سکونت شده اند.

زمین لرزه سی سخت خسارت جانی نداشته است اما ۶۳ نفر مصدوم شده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر