کد خبر 503624

وزیر علوم؛

افزایش حقوق اعضای هیئت علمی در سال آینده منتفی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با رد لایحه بودجه۱۴۰۰ افزایش حقوق اعضای هیئت علمی در سال آینده فعلا منتفی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره افزایش حقوق اعضای هیئت علمی اظهار کرد: در گذشته اعضای هیئت علمی از سقف حقوق مستثنی بودند، اما سایر دستگاه‌های اداری با چنین شرایطی مواجه نبودند.

مستثنی بودن اساتید از تعیین سقف حقوق

وی افزود: با حکم دیوان عدالت اداری مقرر شد تا برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هم سقف حقوق در نظر گرفته شود، اما با اعتراض ما و مذاکراتی که انجام دادیم، آن‌ها قانع شدند، حکم دیوان اصلاح شد و اعضای هیئت علمی مانند گذشته از تعیین سقف حقوق مستثنی هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: برای افزایش حقوق اعضای هیئت علمی در سال آینده برنامه‌ای که داشتیم با رد لایحه ۱۴۰۰ فعلا منتفی است.

یادآور می‌شود، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مستثنی شدن اعضای هیئت علمی از شمول حداکثر حقوق را مغایر با قانون تشخیص داده و ابطال کرده است که مبین آن حکم مقرر در ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری یک حکم خاص است و برای همه دستگاه‌های اجرایی از جمله مستثنیات ماده ۱۱۷ قانون مزبور لازم الاتباع است.

به استناد ماده ۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور نمی‌توان آن را نادیده گرفت؛ بنابراین بند ۱ تصویب‌نامه مورد شکایت که به موجب آن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی از شمول حداکثر حقوق مقرر در ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنی شده و به شرح موارد گفته شده با قانون مغایر است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ باطل می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چند درصد هیات علمی ها حقوقشان بالای سقفه؟؟؟؟؟ چه کسی را مورد استهزا قرار دادید؟؟؟ هدف این بازیها مشخص است

 • بدون نام
  ۰ ۴

  سلام.
  کار یک هیئت علمی علوم پزشکی از زمین تا آسمان با کار یک هیئت علمی دانشگاه متفاوته.اولی در هر شرایطی در بیمارستانها حضور بسیار پررنگی داره و زحمت زیادی میکشه ولی دومی بخصوص در این شرایط کرونایی در خانه و در نهایت آرامش داره کلاسهای آنلاین برگزار میکنه.پس حقوق و مزایای هر دو هیئت علمی بسیار متفاوت باید باشه.همین اندازه که عنوان دکتر بهشون میدن براشون کافیه.تازه با عرض معذرتو بیشتر این اساتید به اصطلاح دکتر سوادشون کافی نیست

  • ناشناس
   ۳ ۰

   سلام
   از نظر سواد همینقدر خدمتت عرض کنم که تمام تجهیزات و وسایلی که پزشکا دارن ازش پول در میارن رو مهندس ها ساختن، درضمن شما اگه تونستی برو خارج از کشور رو ببین که همین اساتید دانشگاه که شما سوادشون رو زیر سوال میبری چقدر راحت کار پیدا می‌کنن و چه زندگی می کنند.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  با سلام. والا حقوقشون خیلی کم و خجالت آوره. بیچاره خیلی زحمت کشیدن که به این جایگاه برسن. باید حداقل ۲۰ تومن بگیرن. استرس و زحمت فراوان کشیدن. حقشونه

 • ناشناس
  ۰ ۱

  لطفا اگه سواد واطلاعات کافی ندارین نظر ندین.هدف همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی وزارت علوم با هیات علمی غیر بالینی علوم پزشکی میباشد که سالیان سال قدم به بیمارستان نمیذارن وحقوق چند برابر بیشتر دارند نه هیات علمی بالینی