کد خبر 344308

در جلسه شورای مدیریت بحران لرستان؛

جهانگیری: بارش‌های اخیر به کشور انرژی و امید داد

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بارش‌های اخیر به کشور انرژی و امید داد، گفت: امسال سال آبی استثنایی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری شامگاه یکشنبه در جلسه شورای مدیریت بحران لرستان اظهار داشت: من در سال ۹۸ برنامه سفر به لرستان را داشتم که به قوت خود باقی است و حتماً هم در آن برنامه بیشتر با دوستان دولت می‌آییم و راجع به مسائل استان به‌طور ریز بحث می‌کنیم.

وی ادامه داد: لرستان به‌عنوان یکی از استان‌های مهم است که در مرکز کشور قرار دارد، هم‌جوار است با استان‌هایی که بازارهای بزرگ و امتیازهای بزرگی برای توسعه دارند.

جهانگیری افزود: لرستان همه شایستگی‌ها برای استان توسعه‌یافته را دارد، نیروهای تحصیل‌کرده و دانشگاهی خوب و متخصص از مزایای این استان است.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بازارهای بزرگی مثل تهران، اصفهان و خوزستان در اطراف لرستان است، شرایط خوبی از نظر منابع طبیعی دارد.

جهانگیری با بیان اینکه امشب به خاطر سیل آمده‌ایم، گفت: جلسه دولت یکشنبه‌ها بعدازظهر است، جلسه را صبح یکشنبه انداختیم تا برویم به استان‌ها سر بزنیم. از کرمانشاه به لرستان می‌آمدیم هرچقدر هم آدم نترس باشد از تکان‌های هواپیما ممکن است بترسد، وقتی هواپیما نشست به خلبان گفتم همه‌اش نگران بودم که نتوان نشست و برگردیم تهران، نگرانی بود که قول داده‌ایم حضور یابیم و عملی نشود، الحمدالله نشست و خدمت شما آمدیم.

وی با بیان اینکه شرایط سیل ویژه است، گفت: کشور ما حادثه‌خیز است، سیل، زلزله و خشک‌سالی را داریم خدا را هم شاکریم یک کشور ریشه‌دار بنیه دار هستیم. همچنان هم پابرجاست و باقوت پیش می‌رود.

جهانگیری ادامه داد: این‌همه چشم ما به آسمان بود که باران رحمت ببارد، دغدغه‌ها جوری شده بود که آب شرب مسئله اصلی شده بود. این باران و حجم بارش و اتفاقاتی که در سراسر کشور افتاد یک‌بار دیگر به کشور نیرو و انرژی و امیدی داد. هر کدام از استان‌ها ریزگردها و تالاب‌های خشک شده داشت و ما را به نقطه‌ای می‌برد که نگران آینده بودیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه امسال تابستان اصلی‌ترین مسئله این بود که آب شرب مشهد را چگونه تأمین کنیم، در مورد شیراز هم همین‌طور بود، گفت: با این بارش‌ها وضعیت آب به نقطه مطلوب می‌رسد. اما یکسری تلخی‌ها هم بود، سیلی که در برخی استان‌ها مردم ما را اذیت کرد یک مورد این تلخی بود، الآن هیچ استانی نیست که در داستان سیل درگیر نباشد.

جهانگیری با بیان اینکه سیستان و بلوچستان هم مدت‌ها راه ایرانشهر قطع بود، سیل مردم را اذیت کرد، یزد و کرمان هم همین‌طور و تقریباً استان‌ها همه درگیر هستند، ادامه داد: اما برخی استان‌ها کانون بارندگی بودند که عمدتاً جنوب کشور و غرب کشور بود.

وی بیان کرد: ممکن است این تصور ایجاد شود که توجه ویژه‌ای به استان‌های شمالی است و آن توجه به لرستان نشده است، ما تلاش کردیم و وزرا را خواستیم به استان‌های اصلی بروند هم به جهت روحیه، هم کار و هم اعلام شرایط به دولت.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه معاون رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت به لرستان آمدند و استاندار هم روزانه گزارش می‌دادند، گفت: شاید حضور من بیشتر مؤثر باشد بیایم و تصمیم‌گیری کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه رئیس‌جمهوری می‌خواهند به همه استان‌ها به‌ویژه لرستان برسند، افزود: کسی هست مگر لرستان را دوست نداشته باشد و نخواهد در این سختی‌ها همدردی کند. حضور در لرستان یکی از نعمت‌های خدا است، اگر تأخیری صورت گرفته و اگر در نظر مردم کم‌توجهی بوده است عذرخواهی می‌کنم، در دولت هیچ‌کس نیست بین مردم لرستان و دیگر جاها تفاوت قائل شود.

همدلی مهم‌ترین دستاورد سیل است

وی با بیان اینکه همدلی مهم‌ترین دستاورد سیل است، گفت: در ایام عید باوجود تعطیلی در این شرایط پای‌کار بودن مدیران مهم است، مدیران مسئولیت قبول می‌کنند که در روز سخت خود را نشان دهند و قابل‌قبول نیست کسی جا خالی دهد، مرد میدان کسی است که در روزهای سخت بایستد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اگر دورود امشب مشکل دارد همه شما بسیج هستید و به هر میزان می‌شود باید مشکل مردم دورود را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه اولویت اول حفظ جان مردم است، افزود: تلفات انسانی باید تلاش شود نداشته باشیم. خسارت‌ها هرچه کمتر شود بهتر است اما بالاخره خسارت قابل جبران است اما جان مردم مهم است.

جهانگیری تصریح کرد: مدیریت در صحنه و پای‌کار جزو مهم‌ترین ویژگی مدیران است، استانداران و مدیران باانگیزه ایستادند و ماهم راضی هستیم.

وی با بیان اینکه دولت، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی آنچه داشتند به صحنه آوردند، بیان کرد: خوزستان الآن خودش دارد مدیریت می‌کند، درست است نگرانیم اما مدیران استان خودشان پای‌کار هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط گلستان ویژه شد، لرستان آب آمدورفت، اما در گلستان به دلیل مسطح بودن دشت آبی که آمده است باوجود بسیج امکانات هنوز مانده است، یادآور شد: گاهی برخی‌ها اعتراض می‌کنند چرا این کار را کرده‌اید، اما آب مانده است، موضوع قفل‌شده است و امیدواریم این قفل در روزهای آینده باز شود. تا آب بیرون نرود کار جدی نمی‌توانیم داشته باشیم.

جهانگیری با بیان اینکه هیچ دستگاهی حق ندارد امکاناتی داشته باشد و ارائه ندهد، گفت: استاندار فرمانده است و هرچه دستور دهد باید اجرا شود. نباید دغدغه این باشد که می‌توانیم با دستگاهی کاری انجام دهیم و و آن دستگاه نباشد.

وی با بیان اینکه استان‌های مرکزی و دیگر استان‌های همجوار هم باید کمک کنند، خطاب به مردم افزود: برای حفظ جان خود به هشدارها توجه کنید تا آسیبی نبینید.

جزئیات پرداخت خسارات توسط دولت

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از نظر درآمد کشور در سخت‌ترین شرایط قرار داریم، گفت: سال گذشته در این روزها ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه فروش داشته‌ایم، الان عددی نمی گویم برای اینکه دیگران نباید بشنوند اما میزان فروش خیلی کاهش یافته است.

جهانگیری با بیان اینکه تاکنون با همه زحمت‌ها و فشارهایی که وارد شد نگذاشتیم دشمنان به اهداف خود برسند، افزود: در جلسات هیئت دولت، به ریز بخش‌ها و خسارت‌های احتمالی پرداختیم، به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در بخش مسکن گفته‌ایم، هم در تأمین وسیله زندگی و هم در سرپناه، می‌خواهیم کمک کنیم.

وی گفت: در وسایل زندگی اگر تا دیروز دو میلیون بلاعوض داده‌ایم امروز ۵ میلیون می‌دهیم، اگر ۵ میلیون وام قرض الحسنه داده‌ایم امروز ۱۵ میلیون می‌دهیم. عددها در برخی جاها دو تا دو نیم برابر افزایش یافته است..

جهانگیری افزود: در بخش تعمیرات واحد روستایی اگر تعمیر بخواهد ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون وام می‌دهیم. در حوزه احداثی روستایی ۱۰ میلیون بلاعوض و ۴۰ میلیون وام می‌دهیم و در حوزه شهری تعمیری اگر باشد ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون وام، احداثی ۱۲ میلیون بلاعوض و ۵۰ میلیون وام پرداخت می‌شود.

استمهال تسهیلات و بخشودگی مالیات برای سیل زدگان

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه مصوبه در حوزه مسکن هم ابلاغ شده است، یادآور شد: سقف لرستان ابلاغ نشده است، هر میزانی باشد در عددهای ما ضرب می‌شود. پرداخت خسارت‌ها را انجام می‌دهیم، بنیاد مسکن هم از فردا مناطقی که قابل شروع است کار شروع کنند.

جهانگیری افزود: در زمینه کشاورزی در حوزه مزارع دو میلیون بلاعوض به ازای هر هکتار، باغات ۵ میلیون بلاعوض و ۵ میلیون وام، در بخش دامداری ۵ میلیون بلاعوض و ۱۰ میلیون وام پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه سقف خسارت‌های لرستان را تا یکشنبه نهایی کنید، گفت: در مورد زیربناها هنوز تصمیم نگرفته‌ایم، در فرصت هفته آینده و یا هفته بعدش تصویب می‌کنیم. بخش‌های اصلی راه و آب و برق و فاضلاب باید علی الحساب مقداری اعتبار داده شود تا کار شروع شود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: برای افرادی که در سیل خسارت دیده‌اند برای وام‌ها فرصت استمهال می‌دهیم، در بخش صنعت و خدمات در مورد مالیات بخشودگی قائل می شویم و اگر ۵۰ درصد تخریب شده باشد کل مالیات بخشیده می‌شود.

یک دوره‌ای به سد سازی جفا شد

جهانگیری با بیان اینکه وام جدید هم به واحدهای تولیدی خسارت دیده می‌دهیم، ادامه داد: به هر روی در مجموع دو تا سه برابر افزایش اعتبار جبران خسارت سیلاب را داشته‌ایم.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: یک دوره‌ای به سد سازی جفا شد، هرکس فکر می‌کرد مقصر خشکسالی‌ها سدها است، فضای بدی علیه سد سازی در کشور شکل گرفت، در جریان سیل اخیر اگر سدها نبود آب می‌رفت پایین چه می‌شد. باید دست کسانی که این سدها را ساختند بوسید. مأموریت اصلی سدها حفظ سیلاب‌ها است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    جو گیر شد دوباره تراوش کرد

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اظهارات گهربار که میگن ایناس!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری