کد خبر 285101

رئیس سازمان برنامه و بودجه؛

از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم/ طراحی برنامه ویژه برای صادرات نفت در صورت تحریم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به امکانات داخل کشور می‌توانیم از تحریم‌ها با موفقیت عبور کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمدباقر نوبخت در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان اینکه همه ظرفیت‌های کشور در دولت و بخش خصوصی را برای مقابله با تحریم و گذر از این مرحله پیش بینی کردیم، گفت: با توجه به امکانات داخل کشور می‌توانیم از این مرحله عبور کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در شرایطی که رئیس جمهور آمریکا و دیگر مسئولان کاخ سفید دوره‌گردی می‌کنند و به کشورهای مختلف می‌روند و ملت ما را تهدید می‌کنند، هرچند با نفرت ملت‌ها مواجه می‌شوند، اما وظیفه ما این است تا با امکانات وسیع و گسترده کشور، برنامه ریزی و خود را برای روزهای تحریم آماده کنیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور این موضوع را در ششم تیر از سازمان برنامه مطالبه کرد، ادامه داد: همکاری گسترده‌ای میان استادان دانشگاه و فعالان بخش خصوصی انجام و برنامه جامع مقابله با تحریم تدوین شد. 

نوبخت با بیان اینکه بخش نخست این برنامه شامل ۱۲ بسته آماده شده است، افزود: اکنون بیش از ۷۱ هزار طرح ناتمام در کشور داریم که به حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد. همچنین میزان دارایی‌های فعلی دولت، بیش از ۷ میلیون هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: در هر یک از این ۱۲ محور مشخص کردیم،‌ چه اقداماتی را می‌توانیم انجام دهیم. 

نوبخت با اشاره به اینکه با تأکید مقام معظم رهبری، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه برای مقابله با تحریم ها تشکیل شده است، افزود: بخشی از این محورها نیاز به طرح در این شورای عالی است و تاکنون ۴ جلسه برگزار کردیم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای اشتغال، بیش از ۱۲ برنامه داریم که نوسازی بافت های فرسوده، ناوگان حمل و نقل، مقابله با کم آبی و استفاده از کشت گلخانه ای در بخش کشاورزی، پرورش ماهی در قفس، گردشگری از جمله آنهاست. 

نوبخت افزود: ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای این برنامه ها در نظر گرفته شده است که از این طریق می توانیم بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم. 

وی با بیان اینکه در برنامه جامع مقابله با تحریم، پیش بینی لازم انجام شده است، افزود: وزارت نفت برنامه‌ای را برای فروش نفت طراحی کرده است.

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت در حال انجام برنامه های گسترده‌ای برای مقابله با تحریم است، اضافه کرد: از تجارب موفق در مقابله با تحریم برخورداریم که از این تجارب استفاده خواهیم کرد و تمهیدات لازم اندیشیده شده است. 

وی با بیان اینکه موضع ما حق است، ادامه داد: همه، آمریکا را به علت عهدشکنی، تحقیر و ملت ما را تکریم می کنند، زیرا پایبند به اصول و قراردادهای بین‌المللی هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری