{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 240328

وزیر کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:

وزیر رفاه از اختصاص ردیف اعتبارات جدیدی در لایحه بودجه خبر داد و گفت: با این برنامه قرار است به سه لایه از جامعه ۷۰ درصد حداقل دستمزد داده شود و در حقیقت می‌خواهیم کف حمایت اجتماعی را افزایش دهیم.

علی ربیعی در حاشیه افتتاح اولین سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی که به طور هم‌زمان در 31 استان کشور رونمایی شد، گفت: بنا داریم با این سامانه، آسیب‌های اجتماعی را به صورت کمی و کیفی در محدوده جغرافیایی رصد کنیم و این کار زیربنایی پس از یک سال که به صورت پایلوت اجرا شد، در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی در مورد بیشترین آسیب‌های اجتماعی در کشور گفت: در حال حاضر اعتیاد بیشترین آسیب محسوب می‌شود و بیشترین عامل آن، ناامنی روانی است، آسیب‌هایی مانند عدم رضایت از زندگی که این به طبقه پایین اجتماعی هم مربوط نمی‌شود، به عنوان مثال، طلاق به جای اینکه در مناطق 16 تا 18 در پایتخت بیشتر باشد، مناطق 1ف 2 و 3 بیشترین آمار را دارد که شاید به دلیل سبک زندگی و اتفاقات روزمره باشد.

ربیعی در مورد خط فقر در کشور گفت: این یک مفهوم ذهنی است و ممکن است فقر قابلیتی در جامعه داشته باشیم، این فقر یا درآمدی یا در منطقه‌ای بیشتر احساس شود، به گونه‌ای که به نظر بنده فقر شهری بی‌رحمانه‌تر از فقر روستایی است زیرا در آنجا زندگی‌ها با هم مقایسه می‌شوند.

در مورد عدد و رقم این شاخص گفت: باید کف زندگی را ببینیم و برنامه‌ای در بحث لایحه بودجه داریم که به سه لایه از مردم 70 درصد حداقل دستمزد داده شود.

وی تصریح کرد: در این برنامه، مددجویان امداد و بهزیستی، پشت‌نوبتی‌های بهزیستی، زنان سرپرست خانوار که دچار فقر شده‌اند، آسیب‌دیدگان اجتماعی مانند به زندان رفتن اعضای خانواده، بیماران صعب‌العلاج و روستاهایی که دچار آسیب هستند و حداقل‌بگیرهای بیمه‌های اجتماعی شناسایی شده‌اند.

وزیر رفاه در مورد این سه لایه که قرار است 70 درصد حداقل دستمزد را دریافت کنند، گفت: لایه پایین و کف جامعه آنهایی هستند که مانند سالمندان و معلولان، همیشه این درآمد را باید بگیرند، لایه دوم، افرادی هستند که به اندازه‌ای درآمد دارند اما حداقل را می‌گیرند و لایه سوم، افرادی هستند که در ظرف یک سال تحت پوشش قرار می گیرند، اما سپس توانمند شده و در طرح‌های اشتغال ما می‌روند.

ربیعی گفت: با این برنامه جدید، یارانه افراد قطع نمی‌شود، بلکه می‌خواهیم کف حمایت اجتماعی را بالا ببریم.

وی با اشاره به برنامه جدیدی با همکاری صندوق رفاه امید ایرانیان گفت: همکاری با این صندوق و عملکرد آن مانند سازمان هدفمند یارانه‌ها نیست، چرا که ما در بودجه پیشنهاد کرده‌ایم در این صندوق غربالگری انجام شود، آزمون وسع می‌گیریم، این اطلاعات به پایگاه اطلاعات ایرانیان وصل می‌شود.

وی در انتقاد به برنامه هدفمندی یارانه‌ها گفت: در واقع ما می‌خواهیم به صورت هدفمند برنامه هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم، ما فقط تا الان پول می‌پاشیدیم و بسیاری از اوقات فقر از بین نمی‌رفت.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگر در مورد بار مالی این برنامه گفت: 4 هزار میلیارد تومان برای وضع فعلی درنظر گرفته شده که اگر این برنامه گسترش یابد 30 میلیون نفر را پوشش خواهیم داد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری