کد خبر 234706

رشد دو برابری تجارت با اتحادیه اروپا

فعالان بخش‌خصوصی و نمایندگان مجلس در نشستی با فعالان اقتصادی ایتالیایی در راستای توسعه مراودات اقتصادی دوجانبه دیدار و گفت‌وگو کردند.

 این گردهمایی که به میزبانی «موسسه آمبروزوتی» در رم برگزار شد، دومین دور از نشست فعالان اقتصادی دو کشور برای گفت‌وگو در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی بود.

به‌گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری در این نشست گفت: اکنون منافع دوجانبه سرمایه‌گذاری در ایران بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است؛ بازی برد- برد واقعی را سرمایه‌گذاری در بازاری می‌دانم که به‌رغم برخی فضاسازی‌ها مسموم و برخی کاستی‌ها در داخل نظام اقتصادی، با توجه به ثبات نسبی، ظرفیت بالای بازار داخلی و کشورهای همسایه و منطقه، امنیت بالا و منحصربه‌فرد در منطقه کم‌ثبات خاورمیانه و شمال آفریقا، می‌تواند جزو پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های امروز اقتصاد جهان باشد. رئیس اتاق تهران با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک تا حدودی بهبود یافته است، گفت: خوشبختانه دولت روی یکی از نقاط ضعف اقتصاد ایران یعنی نظام بانکی نیز تمرکز کرده است تا با اصلاح آن بتواند مراودات اقتصادی ایران با دیگر کشورها را تسهیل کند. تردیدی نیست که در فقدان روابط بانکی مطلوب، نمی‌توان انتظار جهش در مبادلات تجاری داشت. توسعه تجارت و حضور در بازارهای بین‌المللی، جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های خارجی از سوی شرکت‌های ایرانی، همگی نیازمند ایجاد کانال‌های قوی بین بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ایران با همتایان خارجی است. به گفته خوانساری حجم مراودات تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هشت ماه اول سال ۲۰۱۷ نزدیک به دو برابر (۷/ ۱ برابر) نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.از سوی دیگر در ادامه سفر فعالان اقتصادی، همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در بروکسل پایتخت بلژیک آغاز به کار کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر