کد خبر 288869

سرپرست سابق وزارت اقتصاد مطرح کرد:

شرط بازگشت آرامش به بازار نابسامان ارز

سرپرست سابق وزارت اقتصاد در پاسخ به این پرسش که با تغییر مدیریت بانک مرکزی برای سامان بخشی به بازار نابسامان ارز چقدر زمان نیاز است گفت: برای سامان بخشی به اوضاع بازار ارز سه تا چهار ماه بیشتر زمان نیاز نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حسین صمصامی اظهار داشت: فردی که در راس بانک مرکزی قرار می گیرد باید آگاه به مباحث علمی و همینطور جزئیات مباحث اقتصادی در کشور باشد.

این استاد دانشگاه افزود: رئیس کل بانک مرکزی باید شناخت دقیقی از تمامی اجزا و ضوابط نقدینگی، سیستم بانکی، سیاست پولی و مواردی از این دست داشته باشد البته این شناخت شرط لازم است ولی کافی نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه شرط کافی مجموعه هماهنگی دولت است، افزود: برای دستیابی به اهداف مدنظر مجموعه دولت باید با یکدیگر هماهنگ باشد.

صمصامی تصریح کرد: قانون پولی و بانکی می گوید: «بانک مرکزی چهار هدف اصلی دارد» که حفظ ارزش پول ملی یکی از این اهداف است.

وی با تاکید بر اینکه برای حفظ ارزش پولی ملی باید تورم مهار و کنترل شود، گفت: نقدینگی (سیاست پولی) یکی از ابزارهای مهم در اقتصاد برای مهار تورم بوده که این ابزار در اختیار بانک مرکزی است.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد و دارایی در پاسخ به این پرسش که با تغییر مدیریت بانک مرکزی و تغییر سیاست ها برای سامان بخشی به بازارنابسامان ارز چقدر زمان نیاز است، افزود: سامان بخشی به اوضاع بازار ارز سه تا چهار ماه بیشتر زمان نیاز نیست مشروط بر اینکه تمام ارکان دولت و حاکمیت با قدرت هرچه تمامتر پای کار باشند.

وی در ادامه اظهارداشت: یکی از عوامل اصلی بروز اتفاقات اخیر در بازار ارز، سکه، طلا و غیره به بحث ساختار پولی اقتصاد (نقدینگی و رشد نقدینگی) در کشور مربوط می شود.

صمصامی با تصریح اینکه نقدینگی فی ذاته چیز بدی نیست بلکه یک ابزار قدرتمندی برای معاملات و رشد اقتصادی است، یادآورشد: عدم کنترل و مهار نقدینگی در جامعه به شدت اقتصاد مملکت را دچار آسیب می کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    شرط بازگشت آرامش به بازار نابسامان ارز،کنار آمدن با امریکاست.