تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
ظهور یک پدیده جدید در کشتی ایران؛ رحمان بی رحم

حسن یزدانی ۱۰ سال جوان شد!

رحمان عموزاد در ۱۹ سالگی با یک نمایش فوق العاده نفر سوم المپیک را شکست داد و طلای آسیا را بر گردن آویخت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ورزش سه؛ از خانواده ای که چهار پسر کشتی در منطقه خلیل شهر مازندران تحویل جامعه داده، رحمان سال هاست که نشان داده می تواند یک پدیده بزرگ در دنیای کشتی باشد. سبک کشتی رحمان عموزاد که دو طلای جهانی در رده نوجوانان و یک طلای جهانی در رده جوانان را در کارنامه دارد، از چند سال قبل نوید ظهور یک "حسن یزدانی" دیگر در کشتی آزاد ایران را داد؛ تا اینکه این پسر ۱۹ ساله امروز توانست اولین طلای خود را در مسابقات قهرمانی آسیا در رده بزرگسالان دشت کند.

رحمان عموزاد که سال قبل در مسابقات جهانی بزرگسالان و در وزن ۵۷ کیلوگرم به توفیقی دست پیدا نکرد و نتوانست در اولین تجربه خود در رده بزرگسالان مدال بیاورد؛ اگرچه پشتکار فوق العاده این جوان مازندرانی باعث شد تا او بار دیگر در انتخابی تیم ملی و در یک وزن بالاتر شرکت کند و به مدال طلا برسد تا دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا را بر تن کند.

این جوان اهل خلیل شهر که به نوع کشتی گرفتنش و ۱۰-۰ کردن خیلی از رقبای جهانی اش در رده های سنی پایه به "رحمان بی رحم" مشهور شده، امروز در اولان باتور مغولستان برای کسب مدال طلا روی تشک رفت. رحمان عموزاد در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر صفر مقابل عنایت اله از پاکستان به پیروزی رسید. وی در دور دوم با نتیجه ۹ بر صفر کایکی یاماگوچی قهرمان جوانان جهان از ژاپن را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله تسوگبادراخ تسیویسورن از مغلوستان را با نتیجه ۶ بر صفر از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. 

اما اوج کار رحمان در فینال مسابقات بود؛ جایی که او برابر باجرانگ پونیا، کشتی پرافتخار هندی قرار گرفت؛ کشتی گیری که اتفاقا چندی قبل مهمان حسن یزدانی در جویبار بود. حریف رحمان نقره و برنز جهان و برنز المپیک توکیو را در کارنامه داشت و کمتر کسی تصور می کرد در برابر پدیده کشتی ایران از اجرای فن عاجز بماند. 

رحمان عموزاد

رحمان عموزاد که به خوبی به آنالیز کادرفنی تیم ملی توجه کرده بود و با زدن زیر کتف حریف، اجرای خودنمایی به باجرانگ را نمی داد، در وقت اول به خاطر اخطار داوران به حریف یک بر صفر پیش افتاد، اما با اتفاقی مشابه این برتری را در وقت دوم از دست داد. عموزاد اما در فاصله حدود ۲ دقیقه به پایان کشتی، به زیبایی با یک زیرگیری باجرانگ را در خاک نشاند و ۲ امتیاز دیگر گرفت. دفاع فوق العاده پدیده کشتی ایران مقابل باجرانگ که از قدرت بدنی بالایی برخوردار بود، باعث شد عموزاد با همین نتیجه ۳ بر یک برنده کشتی لقب بگیرد و مدال طلای آسیا را بر گردن بیاویزد. 

این اولین قدرت نمایی رحمان عموزاد در رده سنی بزرگسالان بود که با شکست نفر سوم المپیک به مدال طلای آسیا رسید. رحمان بی رحم که دو ماه دیگر ۲۰ ساله خواهد شد، می تواند پا جای حسن یزدانی گذاشته و خودش را به عنوان یک نابغه در سطح جهان معرفی کند. 

بدون شک طلای رحمان که اولین طلای کاروان کشتی آزاد ایران در مسابقات آسیایی ۲۰۲۲ بود، می تواند سخت ترین و با ارزش ترین مدال ایران در این تورنمنت باشد؛ نه به خاطر تجربه کم و جوانی عموزاد، بلکه به خاطر نمایش بی نظیر او در برابر باجرانگ هندی.

منبع: ورزش سه
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها