کد خبر 576291
اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان کنار گذاشته می‌ شوند؟ / به احتمال فراوان؛ بله!

صبح امروز پس از اینکه اعلام شد باشگاه الاتحاد عربستان به دلیل عدم اخذ مجوز حرفه ای از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا کنار رفته، خبری مخابره شد که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هم به دلیل مشابه، امسال از رقابت‌های آسیایی حذف خواهند شد.

اقتصاد آنلاین - امیر جهانی؛ خبر حذف احتمالی دو باشگاه پرطرفدار ایرانی از رقابت‌های آسیایی مانند بمب در تمامی رسانه‌های رسمی و طرفداری صدا کرده است. به دلیل عدم اخذ مجوز حرفه‌ای،این دو باشگاه جایی در رقابت‌های آسیایی در فصل آینده نخواهند داشت و این خبری بود که ابتدا یک رسانه اماراتی منتشر کرد. البته در این خبر تیم‌هایی نظیر العین و الوحده امارات، الاتحاد، النصر و الاهلی عربستان هم نامشان در کنار استقلال و پرسپولیس آورده شد که به هر حال با قطعی شدن حذف الاتحاد، گویا مابقی تیم‌های حاضر در این لیست هم از آسیا کنار می‌روند. 

AFC چه می‌خواهد؟

از حدود یک دهه پیش که کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت فرمت بازی‌های لیگ قهرمانان این قاره را به صورت "حرفه‌ای" برگزار کند، باشگاه‌های ایرانی بدون کوچکترین شرمی، در معرفی امکانات و تشکیلات مالی و مدیریتی خود چیزی به جز حقیقت را جلوه می‌دادند و البته مسئولان آسیایی هم به دلیل محبوبیت باشگاه‌های ایرانی ترجیح می ‌دادند مدارک مربوطه را قبول کنند تا این رقابت‌ها با دنبال کنندگان بیشتری برگزار شود. با این حال از امسال دیگر خبری از مماشات و کوتاه آمدن‌های همیشگی نیست و AFC سفت و سخت به دنبال برگزاری رقابت‌ها با حضور تیم‌های حرفه‌ای است. گویا این موضوع تنها منوط به رقابت‌های قاره‌ای نیست و برنامه بلندمدت کنفدراسیون فوتبال آسیا این است که در رقابت‌های داخلی هم تنها تیم هایی حضور داشته باشند که موفق به کسب جواز حرفه ای این نهاد شده باشند. پیش شرط های مدنظر AFC هم برای اخذ مجوز مربوطه هم مواردی نظیر تعیین مالکیت باشگاه ها، تسویه حساب مالیاتی، تسویه هرگونه بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی و معرفی ورزشگاه اختصاصی بدون تبعیض جنسیتی در حضور تماشاگران است. این یعنی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس همه پیش شرط های لازم برای ناکامی در موضوع حرفه ای شدن را دارند!

وزارتخانه نقش اصلی را دارد

گویا سال گذشته مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش با حضور در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا تعهد داده طی یک سال پیش رو وضعیت مالکیتی دو باشگاه و مسائل مالی آنها شفاف شود و اکنون یک سال از این ماجرا گذشته و نه تنها وضعیت مالکیت دو باشگاه مشخص نشده بلکه هر روز بر مشکلات مالی آنها هم افزوده می شود. از سوی دیگر مصطفوی به عنوان رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای نیز تعهد یک میلیون دلاری به AFC داده تا مدارک بارگذاری شده در پنل ای اف سی بدون نقص و بر اساس شفافیت باشد، در غیر این صورت فدراسیون فوتبال که وی را معرفی کرده نیز با جریمه سنگین مواجه خواهد شد. از طرفی پس از بالا گرفتن شایعه حذف استقلال و پرسپولیس، صبح امروز حمید سجادی وزیر ورزش با مسئولان دو باشگاه در جلسه به سر می برد تا راهکاری برای برون رفت از این شرایط پیدا کنند اما به نظر می رسد حل شدن مشکل دو باشگاه به همین راحتی نیست و دو باشگاه شاید فقط یک درصد با معجزه بتوانند نظر ای اف سی را تغییر دهند.

حذف نهایی؟

با وجود همه شایعاتی که شنیده می شود، استقلال و پرسپولیس هنوز از آسیا حذف نشده‌اند اما به احتمال فراوان این اتفاق امشب نهایی می شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا تا پایان امروز نامه مربوط به تعیین وضعیت این دو باشگاه را به فدراسیون فوتبال ارسال خواهد کرد. پیگیری های اقتصاد آنلاین از فدراسیون فوتبال نشان می دهد که مدیران سئول نشین با ارسال نامه‌ای به AFC خواهان تمدید زمان ارسال مدارک حرفه ای سازی این دو باشگاه شده اند اما از آنجایی که نهاد فوق با این درخواست مخالفت کرده و البته در آخرین آپدیت مدارک فعلی آن ها را هم فاقد اعتبار لازم دانسته است، پس چیزی شبیه به معجزه می تواند استقلال و پرسپولیس را در رقابت های آسیایی نگه دارد. همین که باشگاه های متمول عربی که هم بدهی ندارند و هم دارای ورزشگاه اختصاصی هستند، در خطر حذف قرار دارند، نشان می دهد AFC دیگر شوخی ندارد و با ارتباطات پشت پرده نمی توان بر ایرادات اساسی سرپوش گذاشت.

ارسال نظر