کد خبر 487448

از استقلالی‌ها توقع نداشته باشید!

داستان حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان تبدیل به جنجالی تازه در فوتبال ایران شده است؛ شاگردان یحیی گل‌محمدی باید روز ۲۹ آذرماه در قطر به مصاف نماینده شرق آسیا بروند و برای پیروزی در فینال لیگ قهرمانان آسیا تلاش کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، تا آن زمان، طبق برنامه‌ای که از پیش تدوین شده بود، مقرر شده پرسپولیس در دو بازی دیگر از رقابت‌های لیگ برتر به میدان برود و بعد، یک هفته مانده به فینال، راهی قطر شود. پس تا همین‌جا و از پیش مشخص بود که پرسپولیس در هفته هفتم قرار نیست برابر سپاهان به میدان برود و آن بازی، به تعویق افتاد.

با‌این‌حال، لغو یکباره دیدار نساجی با پرسپولیس که قرار بود امروز در مازندران برگزار شود، باعث ناراحتی هواداران استقلال، رقیب سنتی باشگاه پرسپولیس شده است. آنها در 48 ساعت گذشته که خبر لغو و تعویق این بازی به میان آمده است، بحث لایتناهی حمایت وزارت ورزش از پرسپولیس را مطرح کرده و از اینکه شاکی شده‌اند که چرا همه برنامه‌ها باید برای موفقیت یک تیم خاص تدوین شود؟

استقلالی‌ها اعتقاد دارند با لغو دیدارهای پرسپولیس و برگزاری سایر رقابت‌ها، نه‌تنها میزان خستگی بازیکنانشان در مقایسه با تیم رقیب افزایش می‌یابد بلکه این احتمال وجود دارد که بازیکنان آنها مصدوم شده و آماده دیدار دربی که قرار است بعد از فینال آسیا برگزار شود، نباشند. نگاه آنها به این موضوع تا حدی جدی است که شنیده می‌شود مسئولان باشگاه استقلال هم از تصمیم تازه سازمان لیگ ناراحت هستند و تهدید کرده‌اند اگر قرار باشد این رویه ادامه‌دار باشد، آن‌وقت آنها هم در دربی بازی نخواهند کرد! استقلالی‌ها می‌گویند باید دو تیم با شرایط برابر و با تعداد بازی‌های برابر مقابل هم صف‌آرایی کنند تا در‌این‌بین در حق آنها اجحاف نشود. پیش‌تر، پرویز مظلومی، سرپرست باشگاه استقلال حتی نسبت به تعویق بازی پرسپولیس – سپاهان در هفته هفتم هم واکنش نشان داده و اعلام کرده بود تا زمان برگزاری آن دیدار معوقه، حاضر نیستند در دربی به میدان بروند.

در این‌سو اما پرسپولیسی‌ها اسیر دوگانگی عجیبی شده‌اند؛ آنها به خاطر شرایط سفت‌و‌سختی که مسئولان برگزارکننده لیگ قهرمانان آسیا در نظر گرفته‌اند، نگران ابتلای بازیکنانشان به کرونا هستند و برایشان بهتر است که بازی‌هایشان به تعویق بیفتد. از سوی دیگر اما دورشدن از شرایط مسابقه، آن‌هم در‌حالی‌که رقیب شرقی‌شان هر چهار روز یک‌بار به میدان رفته، می‌تواند برایشان دردسرساز شود و بهتر می‌دیدند که بازی‌هایشان برگزار شود. با‌این‌حال، از آنجا که تیم یحیی همین حالا سه بازیکن محروم برای فینال لیگ قهرمانان آسیا دارد، اگر در این بازه زمانی یکی، دو تای دیگر هم به دلیل ابتلا به کرونا از حضور در فینال محروم شوند، علنا این تیم شانسی برای رسیدن به قهرمانی در لیگ قهرمانان نخواهد داشت.

با‌این‌حال، سؤال اصلی این است که آیا چنین وضعیت حادی تقصیر استقلال است؟ هواداران این باشگاه بارها نسبت به این مسئله اعتراض کرده‌اند که شرایط برای تیمشان با رقیب یکسان نیست و بهتر است دست از تبعیض برداشته شود. پرسش دیگری که در این رابطه به میان می‌آید این است که آیا دیدار پرسپولیس با نماینده شرق آسیا در حد یک دیدار ملی نیست؟ بسیاری از کارشناسان فوتبال به این مورد پاسخ مثبت داده و رقابت پرسپولیس در فینال را یک بازی ملی قلمداد می‌کنند؛ آنها که تعدادشان کم هم نیست، برتری پرسپولیس در فینال را به سود فوتبال ایران می‌دانند و اعتقاد دارند در‌این‌بین باید هر کمکی که می‌شود به این باشگاه کرد. حتی در اقدامی قابل توجه، باشگاه سپاهان، یکی از رقبای جدی پرسپولیس در ادوار مختلف لیگ برتر هم به جمع حامیان پرسپولیس پیوسته و خواسته به این باشگاه و بازی فینال نگاه ملی شود.

حالا اما مسئله اینجاست که آیا باید از هواداران و مسئولان باشگاه استقلال هم چنین توقعی داشت؟ واقعیت این است که خیر؛ نمی‌شود از استقلالی‌ها توقع داشت به دیدارهای آسیایی پرسپولیس به چشم یک دیدار ملی نگاه کنند. بر کسی پوشیده نیست که هواداران دو تیم پرسپولیس و استقلال چشم دیدن موفقیت یکدیگر را ندارند؛ حداقل 99درصدشان این‌گونه‌اند. همین حالا تعداد زیادی از هواداران استقلال هستند که حضور پرسپولیس در فینال آسیا را هم‌صدا با رقیب عربستانی پرسپولیس (النصر) تقلب می‌دانند و امیدوارند باشگاه پرسپولیس توسط AFC از حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا محروم شود. این موضوع نه برخلاف وطن‌پرستی و موارد مشابه بلکه از سر رقابت سرسخت و دیرینه‌ای است که بین دو تیم شکل گرفته است. شبیه این رقابت‌ها در لیگ‌های مختلف و در کشورهای مختلف اعم از توسعه‌‌یافته و نیافته هم دیده می‌شود. در همین عربستان، زمانی که پرسپولیس موفق شد النصر را در نیمه‌نهایی شکست دهد، هواداران الهلال به جشن و پایکوبی پرداختند. از رقابت بین هواداران ستاره سرخ و پارتیزان در صربستان گرفته تا بوکاجونیورز و ریورپلاته، هرگز کسی برای موفقیت رقیب آرزو نمی‌کند. حالا با هم‌ردیف‌کردن رقابت پرسپولیس و استقلال و کری‌خوانی‌ای که بین هوادارانشان وجود دارد، درخواست از هواداران این دو باشگاه برای رعایت حال رقیب امری محال است؛ هرچند همچنان عده‌ای در دور باطل می‌چرخند و با بیان‌کردن حرف‌های عامه‌پسند تلاش می‌کنند هواداران دو تیم را در رقابت‌های بین‌المللی حامی و طرفدار همدیگر قرار دهند.

حالا هرچقدر که هواداران پرسپولیس برای همتایان استقلالی‌شان توضیح دهند که پیش‌تر بارها شبیه به این اتفاق (حذف بازی برای آمادگی بیشتر در رقابت‌های آسیایی) برای تیم شما هم رخ داده و دلیل و مدرک برایش بیاورند، باز‌هم بی‌فایده است؛ استقلالی‌ها (همچنان می‌شود گفت 99درصدشان) چشم موفقیت پرسپولیس را ندارند و این موضوع جنبه‌ای کاملا ورزشی و رقابتی دارد و نمی‌شود به مواردی دیگر بسط و ربطش داد. البته که نمونه‌های زیادی هم برای مخالفت پرسپولیسی‌ها با پروژه استقلالی‌ها وجود دارد که آن‌هم دوباره برگرفته از همین رقابت ورزشی است و آنها هم (99درصدشان) علاقه‌ای به موفقیت رقیب ندارند. شاید پذیرش این موضوع برای هواداران دو تیم هیچ‌وقت میسر نباشد ولی دست‌کم مسئولان ورزشی و فرهنگی می‌توانند با روشن‌کردن چندین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باره این رقابت دیرینه برای خودشان، دست از بیان جملات کلیشه‌ای بردارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر