کد خبر 446431

چشم امید ایران به سردار

ناپولی، میلان، اتلتیکو مادرید، اورتون، وستهام و حالا آرسنال؛ این فهرستی کوتاه از تیم‌هایی است که شایعه شده به دنبال جذب سردار آزمون، مهاجم ملی‌پوش ایرانی باشگاه زنیت سنت‌پترزبورگ هستند. قبل از شایعه‌شدن همه این تیم‌ها، اسم باشگاه جذاب دیگری به نام لیورپول هم در میان بود، ولی حالا تیمی که در آستانه قهرمانی در لیگ برتر انگلیس است، فعلا تمایلی برای مذاکره دوباره با سردار نشان نداده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، البته بدون حضور لیورپول هم فهرست تیم‌هایی که سردار آزمون را می‌خواهند (حداقل در رسانه‌های خارجی صحبتش مطرح شده) به اندازه کافی جذاب است؛ در همین راستا فهرست مربیانی که سردار آزمون را برای حضور در تیمشان می‌خواهند هم جذاب است؛ از گتوزو گرفته تا کارلو آنچلوتی و میکل آرتتا. اتفاقا با مرور همین اسامی می‌شود به قابلیت‌های سردار آزمون بیشتر پی برد: گتوزو تیمی جنگنده در ناپولی ساخته که می‌خواهد یقه یوونتوس همیشه مدعی را بگیرد. سبک جنگندگی گتوزو که برایش لقب کرگدن را به همراه داشته، به این تیم ایتالیایی منتقل شده و حالا باید جنگندگی خاصی در سردار آزمون دیده باشد که برای داشتنش پافشاری کند. برای بیان ایده‌های کارلو آنچلوتی و فلسفه فوتبالی‌اش هم که نیاز به توضیح زیادی نیست؛ او یکی از مربیان بزرگ باشگاهی تاریخ است که بعد از سال‌ها حسرت توانست رئال مادرید را برای دهمین‌بار قهرمان اروپا کند؛ برای مردی که با میلان تیمی رؤیایی در اروپا و ایتالیا ساخته و پاری‌سن‌ژرمن عصر جدید را پایه‌گذاری کرده، احیای اورتون در لیگ برتر انگلیس نباید کار دشواری باشد؛ به‌ویژه اینکه قراردادش با این تیم انگلیسی پنج‌ساله است و دست روی هر بازیکنی بگذارد، بی‌دلیل نیست؛ برای مربی‌ای که روزگاری شاگرد بزرگی مثل کریستیانو رونالدو داشته، حضور سردار آزمون در فهرست گزینه‌هایش، معنای زیادی دارد. تازه‌ترین مشتری سردار آزمون که به نظر می‌رسد تبدیل به جدی‌ترین آنها هم شده، از سوی باشگاه آرسنال است؛ تیمی که بعد از دو دهه همکاری با آرسن ونگر بزرگ، حالا به اندیشه‌های جدید میکل آرتتا دل خوش کرده است تا دوباره به اوج برگردد. آرتتا قبل از اینکه سرمربی آرسنال باشد، پیرو مکتب پپ گواردیولای بزرگ است؛ او در سیتی دستیار اول پپ گواردیولا بوده و قصد دارد شعبه‌ای دیگر از سبک بازی پپ را در لندن به اجرا بگذارد. حالا با همین توضیح مختصر کافی است تا اهمیت حضور سردار آزمون در فهرست مربی‌ای مثل میکل آرتتا روشن‌تر شود. اینکه تیمی با سبک ارائه فوتبال زیبا، پیشانی خط حمله‌اش را به یک مهاجم ایرانی بسپارد یا دست‌کم به آن فکر کند، باز نشان از توانایی‌های سردار آزمون است.

پس تا همین‌جا روشن است که مربی و باشگاه‌هایی با سبک و فلسفه‌های مختلف، بدشان نمی‌آید سردار آزمون 25 ساله را در ترکیب داشته باشند. اینجا، درست همان‌جایی است که اهمیت سردار آزمون برای فوتبال ایران مشخص می‌شود. جوان گلزنی که شاید در تیم ملی آن‌طور که باید به حقش نرسیده، ولی آن‌قدر در تیم‌های باشگاهی در روسیه درخشیده که ارزشش را به فوتبال سطح اول اروپا دیکته کرده است؛ چه زمانی که در روستوف در لیگ قهرمانان اروپا دروازه غول‌ها را باز می‌کرد، چه حالا که در ترکیب تیمی مثل زنیت، یکی از بهترین گلزنان لیگ روسیه است. اتفاقا با گریزی به رشد سردار آزمون از روستوف و روبین‌کازان به زنیت، مشخص می‌شود که هرچقدر در تیم بزرگ‌تر یا دست‌کم کنار بازیکنان بهتری حضور داشته باشد، می‌تواند گل‌های بیشتری بزند؛ «گُرگ»‌تر باشد یا به قول دراگان اسکوچیچ، سرمربی اسمی این‌روزهای تیم ملی، «مار»‌تر! سردار آزمون در 45 باری که با پیراهن زنیت به میدان رفته، 26 گل زده تا یکی از بهترین‌های تیمش و البته لیگ روسیه باشد. او در این لیگ به غیر از مقطعی تقریبا کوتاه، همواره ریتم ثابتی داشته و مورد اعتماد مربیانی بوده که برایشان به میدان رفته است. همین ثبات برگ برنده‌ای برای مهاجم تیم ملی ایران شده که حالا در آستانه خلق رکوردی تازه در تاریخ فوتبال ایران هم هست! درواقع درخشش سردار و وفور پیشنهادها در کنار تعدد شایعات باعث شده تا باشگاه زنیت رقم هنگفتی برای فروش او اعلام کند: 30 میلیون یورو! این باشگاه چندی پیش پیشنهاد اولیه ناپولی که سردار آزمون را با رقمی بین 20 تا 25 میلیون یورو می‌خواست رد کرده تا نشان دهد برای فروشش به رقمی کمتر از 30 میلیون یورو فکر نمی‌کند. اگر این ایستادگی جواب دهد، آن‌وقت سردار آزمون تبدیل به گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران می‌شود؛ عنوانی که فعلا در اختیار علیرضا جهانبخش است؛ دیگر بازیکن مستعد ایرانی که با حضور در برایتون انگلیس با رقمی نزدیک به 20 میلیون یورو، صاحب این عنوان شد.

البته طبق اعلام رسانه‌های انگلیسی، سردار آزمون همین حالا با پیشنهادی 22 میلیون‌پوندی هم از سوی باشگاه وستهام روبه‌رو شده؛ خبری که می‌تواند هم برای ناپولی بد باشد و هم برای آرسنال. البته مجددا بنابر ادعای رسانه‌های انگلیسی، فعلا عزم آرسنال برای به‌خدمت‌گرفتن آزمون از بقیه جزم‌تر است؛ آنها حتی برای اینکه به پروسه انتقال سردار سرعت بیشتری ببخشند، به سراغ آندری آرشاوین، مهاجم سرشناس و روس سابقشان رفته‌اند تا با پادرمیانی، رضایت زنیت را برای این انتقال بگیرد، به‌ویژه اینکه، اوبامیانگ، مهاجم گابنی آرسنال هم پایش را در یک کفش کرده که می‌خواهد از این باشگاه لندنی جدا شود. با وجود پیشنهادهایی از سوی باشگاه‌های اسپانیایی و ایتالیایی اما بسیاری می‌دانند که سردار آزمون دل در گرو لیگ برتر انگلیس دارد؛ لیگی جذاب که چندسالی می‌شود سردار و پدرش (به‌عنوان یکی از مدیربرنامه‌هایش) سعی دارند وارد آن شوند. حالا که مشتری از انگلیس (حداقل سه‌تا) وجود دارد، شاید بهترین فرصت برای سردار باشد که به آرزوی دیرینه‌اش که بازی در لیگ برتر است برسد. حالا چه سردار به یکی از تیم‌های مطرحی که در بالا عنوان شد برود یا مثل یکی، دو سال گذشته دوباره «در» برایش در روسیه روی یک پاشنه بچرخد، همین که با مطرح‌شدن اسم او، همواره فوتبال ایران هم در رسانه‌های دنیا مطرح می‌شود، فرصت بی‌نظیری است که شاید هر دهه یکی، دوبار رخ دهد. درواقع به غیر از آن نسل طلایی که گل سرسبدشان حضور بازیکنان ایرانی در بایرن‌مونیخ بود، دیگر بازیکنی از ایران در تیمی سطح بالا به میدان نرفته است؛ اروپا هم برایشان تیم‌های درجه دوم و سوم بوده و کمتر به اروپای واقعی رسیده‌اند. علیرضا جهانبخش، (فارغ از انتقال سامان قدوس به آمیان) اولین چهره از نسل جدیدی بود که طعم حضور در اروپای واقعی را چشید، آن هم با عنوان ارزشمند گران‌ترین بازیکن ایران. این فرصت امروز در اختیار سردار آزمون قرار دارد تا راهش را برای رسیدن به فوتبال سطح اول دنیا باز کند. او البته در این مسیر تنها نیست و شاید به زودی مهدی طارمی، دیگر بازیکن ارزشمند تیم ملی هم به این فهرست اضافه شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر