{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 438407

وزارت ورزش تا اطلاع ثانوی پرسپولیس و استقلال را از جذب بازیکن و مربی خارجی محروم کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،  اتخاذ این تصمیم هم ریشه در انبوه بدهی‌های بین‌المللی و پرونده‌های متعدد سرخابی‌ها نزد فیفا دارد؛ هرچند بسیاری بر این باورند که تصمیم وزارتخانه حکم پاک کردن صورت مسئله را دارد و متناسب با قواعد امروز فوتبال حرفه‌ای در جهان نیست. به هر تقدیر با این دستورالعمل، سرخابی‌ها حداقل در نخستین پنجره نقل‌وانتقالاتی پیش رو قادر به جذب مربی و بازیکن خارجی نخواهند بود. این در حالی است که هر کدام از آنها ضعف‌هایی دارند و بدشان نمی‌آمد برای رفع این عیوب، نیم‌نگاهی به بازار بین‌المللی داشته باشند؛ به‌عنوان مثال اگر به پرسپولیس نگاه کنیم، این تیم آشکارا در چند پست با مشکل مواجه است، اما حالا همه این ضعف‌ها را باید فقط با اتکا به بازار داخلی ترمیم کند. چند نکته در مورد شکل و شمایل «پرسپولیس ایرانی» بخوانید.

  رادو، گلر اول شد؛ تمام

بوژیدار رادوشویچ در چند سال گذشته پشت سد علیرضا بیرانوند ماند و نقش یک دروازه‌بان ذخیره مطمئن را بازی کرد. حالا اما بیرانوند رفتنی شده و به همین دلیل گمانه‌زنی‌ها در مورد بوژیدار افزایش پیدا کرده است. برخی معتقد بودند او فصل آینده دروازه‌بان اول تیم خواهد بود و بعضی دیگر حدس می‌زدند پرسپولیس با جذب یک دروازه‌بان بزرگ، کماکان رادو را روی نیمکت به‌عنوان پشتیبان نگه خواهد داشت. حالا اما جذب بازیکن خارجی ممنوع شده و پرسپولیسی‌ها برای عملی کردن سناریوی دوم باید گلر شماره یک‌شان را از بین گزینه‌های داخلی انتخاب کنند؛ جایی که کسی در این قواره‌ها وجود ندارد. شاید اگر پیام نیازمند، آزاد بود می‌توانست نقش دروازه‌بان اصلی پرسپولیس را بازی کند، اما او برای لیگ بیستم هم تحت قرارداد سپاهان است. بنابراین احتمالا رادو که کیفیت مطلوبی هم دارد گلر یک خواهد شد و یک دروازه‌بان ایرانی به‌عنوان نفر ذخیره جذب می‌شود.

  رامین، صادق یا گزینه جذاب سوم؟

یکی از پست‌هایی که پرسپولیس به‌شدت در آن مشکل دارد دفاع راست است. مهدی شیری در این پست بیش از حد متوسط است و حسین ماهینی هم آنقدر بد بود که بین 2نیم‌فصل مازاد شد. پرسپولیس برای فصل آینده در این جناح نیاز به تقویت دارد. بدون امکان جذب بازیکن خارجی، هم‌اکنون 2 دفاع راست پیشین سرخ‌ها می‌توانند گزینه بازگشت به این تیم باشند؛ یکی رامین رضاییان که در الشحانیه توپ می‌زند و دیگری صادق محرمی که عضو دیناموزاگرب کرواسی است. محرمی بعد از ماه‌های سختی که در کرواسی پشت سر گذاشت، تازه کمی روی دور افتاده و بعید است قصد بازگشت داشته باشد، اما حکایت رضاییان متفاوت است و او همیشه اشتیاق زیادی برای بازی در پرسپولیس نشان داده است. بد نیست بدانید یک‌بار یحیی گل‌محمدی قبل از به شهرت رسیدن رامین او را برای بازی در ذوب‌آهن تأیید نکرد، اما شاید حالا نظر سرمربی پرسپولیس عوض شده باشد! البته سرخ‌ها برای این پست یک گزینه جذاب دیگر هم دارند. دانیال اسماعیلی‌فر که بین 2نیم‌فصل مورد توجه گابریل کالدرون قرار گرفته بود، پایان فصل قراردادش با ذوب‌آهن خاتمه می‌یابد و بازیکن آزاد خواهد شد. گفته می‌شود او قلبا پرسپولیسی است و شاید معمای جناح راست را جذب این بازیکن حل کند.

 «کثیر»ی که قلیل است!

بزرگ‌ترین بحران پرسپولیس اما مربوط به خط حمله است؛ جایی که همینطوری هم سرخپوشان با کمبود بازیکن مواجه بودند و حالا اگر علی علیپور که بازیکن آزاد شده هم قصد جدایی داشته باشد، کار سخت‌تر خواهد شد. کالدرون بین 2نیم‌فصل نام 2مهاجم داخلی را برای جذب به باشگاه داد، اما مدیران وقت پرسپولیس 2فوروارد خارجی گرفتند؛ یکی استوکس که رفت و دیگری اوساگونا که احتمالا او هم جدا خواهد شد. 2 بازیکن مدنظر سرمربی سابق، عیسی آل‌کثیر و شهریار مغانلو بودند که هر دو با 10گل زده فعلا بهترین گلزنان لیگ نوزدهم محسوب می‌شوند. هر دو نفر بدشان نمی‌آمد پرسپولیسی شوند، اما نفت آبادان و پیکان رضایتنامه ندادند. عیسی آل‌کثیر حتی تمرینات نفت را تحریم کرد، اما موفق به دریافت رضایتنامه نشد و برگشت. او پایان فصل آزاد می‌شود و اگر یحیی هم این بازیکن را بخواهد مانعی در مسیر پرسپولیسی شدنش وجود نخواهد داشت، اما شهریار مغانلو تا پایان لیگ بیستم با پیکان قرارداد دارد. بنابراین پرسپولیس به یک یا دو مهاجم خوب دیگر نیاز خواهد داشت که جور کردنش از بازار ایران واقعا کار سختی است.

  حاشیه امن یحیی 

دستورالعمل منع جذب خارجی‌ها اما به سود سرمربیان فعلی پرسپولیس و استقلال تمام می‌شود؛ جایی که یحیی گل‌محمدی و فرهاد مجیدی لااقل تا اطلاع ثانوی آلترناتیو خارجی نخواهند داشت. بین داخلی‌ها شاید مثلا امیر قلعه‌نویی جایگاه مجیدی را تهدید کند، اما برای گل‌محمدی چنین تهدیدی وجود ندارد. فکر کنید قرار باشد او را بردارند و علی دایی یا مهدی تارتار را به جایش بگذارند؛ طبیعی است که هواداران استقبال نمی‌کنند و این یعنی حداکثر بردباری در قبال یحیی به‌کار گرفته خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری