کد خبر 423173

انتخابات فدراسیون فوتبال پَر

بحث درباره برگزارشدن یا برگزارنشدن انتخابات فدراسیون فوتبال که قرار بود ۲۵ اسفند برگزار شود، هنوز داغ است؛ البته داغ «بود» چون با فعل‌و‌انفعالات رخ‌داده، بعید است دیگر در این تاریخ انتخاباتی برگزار شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، ماجرا از این قرار است که بعد از استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال، این نهاد با حکم سرپرستی حیدر بهاروند به کارش ادامه داد و مقرر شد انتخاباتی که قرار است سال آینده برگزار شود، 25 اسفندماه شکل بگیرد؛ به این امید که این فوتبال از بلاتکلیفی دربیاید. با وجود آنکه فوتبالی‌ها انتظار داشتند چهره‌های جدیدی وارد کارزار انتخاباتی شوند و روح تازه‌ای به کالبد بی‌جان مدیریت این فوتبال بدمند؛ اما قوانین وضع‌شده دست‌و‌پاگیر، مسیر را برای بسیاری بست تا دوباره در روی همان پاشنه قدیمی بچرخد. داستان حضور بازنشسته‌ها از یک سو و شایعاتی مبنی بر خریدن رأی از سوی دیگر نشان می‌داد قرار نیست مدیریت فوتبال ایران از معضلی که نزدیک به یک دهه است گرفتارش شده، نجات پیدا کند. 

در این بین سعید آذری نامی پیدا شد و کمی جریان را به هم ریخت؛ مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان که خودش عضو مجمع فدراسیون فوتبال است، از همان روز اول با برجسته‌کردن ایرادهای موجود در اساسنامه، به‌دنبال این بود تا تغییراتی در اساسنامه ایجاد شود؛ بااین‌حال قانون مسخره‌تری دست و پایش را بست. طبق قانون فدراسیون فوتبال ایران باید علاوه بر او 9 نفر دیگر نیز چنین درخواستی می‌دادند. سعید آذری با وجود سختی مسیر، 9 نفر دیگر را هم پیدا کرد، ولی درست در روزی که خبر رسید، 10 نفر از اعضای مجمع خواستار تغییر اساسنامه شده‌اند، به‌ناگاه تعدادی از آن افراد پا پس کشیدند و گفتند اصلا چنین درخواستی نداشته‌اند! با وجود آنکه سعید آذری امضای آنها را منتشر کرد، ولی به نظر رسید فشاری که اهالی فدراسیون به این افراد آورده بودند باعث شده بود پا پس بکشند. 

سعید آذری هم در این بین متهم به تفرقه‌افکنی شد و نیت خیرش زیر سؤال رفت. با وجود این او مدرک تازه‌ای رو کرد که راه فرار را بر فدراسیون فوتبال بست. او خبر داد که تعدادی از اعضای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا چندماه قبل به ایران سفر کرده‌اند و در جلسه‌ای با اعضای فدراسیون فوتبال اساسنامه تازه‌ای برای فوتبال ایران نوشته‌اند، بااین‌حال اعضای فدراسیون صدایش را درنیاورده‌اند! 

طبق معمول مشخص شد فدراسیون فوتبال در این زمینه هم مخفی‌کاری کرده و ادعای سعید آذری کاملا درست است. عجیب آنکه فدراسیون فوتبال تازمانی‌که چنین خبری فاش نشده بود، به روی خودش هم نمی‌آورد و بعد در بیانیه‌ای شش بندی تلاش کرد این موضوع را ماست‌مالی (!) کند. 

ایرادهای اساسنامه وقتی بیشتر جلب توجه می‌کند که کاملا از اساس غیرقانونی بود؛ در واقع این اساسنامه که سال 1390 نوشته شده، نه تأییدیه فیفا را دارد و نه به تصویب دولت رسیده، ولی در عین شگفتی در کل همین هشت سال با همین اساسنامه غیرقانونی امور فدراسیون فوتبال و امور فوتبال ایران چرخیده و روزبه‌روز هم ضعف‌هایش بیشتر شده است؛. حتی با وجود تمامی نواقص و پنهان‌کاری‌هایی که فدراسیون فوتبال در موضوع اساسنامه انجام داده بود، آنها مصمم بودند و هستند که انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار کنند! بااین‌حال سؤال اصلی اینجاست که طبق کدام اساسنامه؟ 

حالا که اهالی فدراسیون فوتبال به‌طرز عجیبی بر برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال اصرار می‌کنند، فیفا هم دیگر بی‌پرواتر وارد گود شده و تهدید کرده فدراسیون فوتبال ایران نباید انتخابات را برگزار کند. آنها می‌گویند فیفا در کنار کنفدراسیون فوتبال آسیا، اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را تصحیح کرده و ایرانی‌ها وعده داده‌اند به‌زودی آن را به تصویب برسانند و عملی کنند، ولی هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است. 

مورد دیگر که به «رفتار ایرانی» تبدیل شده این است که مسئولان فدراسیون فوتبال به فیفا پیشنهاد داده‌اند اجازه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال را بدهند و «بعدا» این اصلاحات در اساسنامه صورت بگیرد؛ اما فیفا می‌گوید دیگر «خام» این وعده‌ها نمی‌شود و تا اصلاحات در اساسنامه صورت نگیرد، ایران اجازه برگزاری انتخابات را ندارد. 

اصلاحات هم عمده‌ترینش برمی‌گردد به حضور وزیر ورزش و معاون او در مجمع فدراسیون فوتبال؛ موضوعی که از دیدگاه فیفا دخالت مستقیم دولت در امور فدراسیون است و می‌خواهد که وزیر و معاونش نقشی در برگزاری انتخابات نداشته باشند. دو کمیته مستقل انتخابات و استیناف هم برای انتخابات باید شکل بگیرد که اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران آن را ندارد. در واقع در اساسنامه کنونی خود آنهایی که می‌خواهند پست بگیرند، مسئول برگزاری انتخابات هم هستند! موردی که با مخالفت شدید فیفا روبه‌رو شده است. 

حالا که کار به اینجا کشیده، فدراسیون فوتبال تصور می‌کند باز هم می‌تواند فیفا را دور بزند و زمان بخرد؛ آنها در تازه‌ترین اقدام نسخه اصلاح‌شده فارسی (!) را به فیفا ارسال کرده‌اند تا نشان دهند کاری انجام شده، ولی همین یکی، دو روز گذشته فیفا از وجود اختلاف در دو نسخه فارسی و انگلیسی اساسنامه حرف زده و دوباره تقلب احتمالی  را برجسته کرده است. حالا که فیفا به‌درستی پایش را در یک کفش کرده تا اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران درست شود، رفتارهای عجیبی هم در حال شکل‌گیری است که به هر طریقی شده انتخابات در تاریخ مقرر برگزار شود! پرواضح است که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به‌راحتی و در آستانه رقابت‌های جام جهانی، فوتبال ایران تعلیق می‌شود؛ اتفاقی که یک بار ایرانی‌ها طعم تلخش را چشیده‌اند. برای مصمم‌بودن فیفا در این زمینه هم نیازی نیست راه دوری رفت؛ فدراسیون کویت دقیقا به‌همین‌دلیل تعلیق شد و فدراسیون سودان هم به‌تازگی به‌همین‌‌خاطر اخطار تعلیق گرفته است. اکنون سؤال اصلی این است که با وجود این‌همه نقص، آیا کسی جرئت دارد انتخابات را برگزار کند؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر