{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 402453

علی دایی در ویژه‌نامه‌ای به مناسبت دیدار ال‌کلاسیکو، حرف‌های جالبی درباره بارسا، رئال، مسی و رونالدو زد که خواندنش خالی از لطف نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین خبرورزشی نوشت: برنامه کلاسیکو ویژه دیدار این هفته بارسلونا و رئال‌مادرید ساخته جدید عادل فردوسی‌پور و با اجرای پژمان جمشیدی به صورت اینترنتی پخش شد که یکی از مهمانان ویژه آن علی دایی اسطوره فوتبال ایران و آقای‌گل جهان بود.

علی دایی در این برنامه در واکنش به احتمال شکسته شدن رکوردش توسط کریستیانو رونالدو فوق‌ستاره پرتغالی گفت: «فکر می‌کنم در همه این سالها که این رکورد را زدم اینقدر در کشور ما صحبتی نبوده تا الان که رونالدو می‌خواهد رکورد را بزند. وقتی این رکورد را داشتم کسی یادی نمی‌کرد. الان سوژه خیلی جاها شده است و اگر قرار است رکورد شکسته شود چه بهتر که بازیکن بزرگی مثل رونالدو آن را بزند. باید قبول کنیم فوتبالی که آن‌ها بازی کرده‌اند با فوتبال ما فرق دارد. از نابغه‌های دنیا هستند و چه بهتر که رونالدو این رکورد را بشکند.»

دایی پس از نظر هواداران بارسلونا و رئال‌مادرید مبنی بر حمایت ویژه حکومت از تیم رقیب، اظهار داشت: «با نظر دوستان مخالفم و اگر این گزینه را می‌خواستم جواب بدهم گزینه سومی داشتم که هیچ‌کدام است. در فوتبال حرفه‌ای آنقدر حرفه‌ای هستند که دولت یا حکومتی در آن دخالت نمی‌کند. اگر می‌خواستند حکومت در فوتبال دخالت کند این پیشرفت‌ها حاصل نمی‌شد. موقعی که در بالاترین سطح فوتبال دنیا هستند و بارسلونا و رئال همیشه در لیگ قهرمانان از بهترین‌ها بوده‌اند. مطمئناً این تیم‌ها دخالت حکومتی ندارند که تعیین‌کننده باشد. این مسائل در جهان سوم اتفاق می‌افتد و در جهان اول چنین چیزهایی را نداریم.»

اسطوره فوتبال ایران درباره خصوصیت بارز و آمادگی لیونل مسی بیان کرد: «به نظرم مسی بازیکنی است که فکر نکنم تکرار شود. او از لحاظ تکنیکی و هوشی بسیار بالاست و این هوش به او کمک می‌کند. در همین سن و سال هوش بالاست که به او کمک می‌کند. نسبت به دیگر کسانی که توپ‌طلا را گرفته‌اند او نکته بارزی دارد که به خاطر فیزیک جسمانی‌اش هیچ‌وقت با سر گل نزده یا به ندرت اتفاق افتاده است. رونالدو را ببینید هم با سر و هم با پا گل می‌زند. به هیچ عنوان کسی نمی‌تواند مسی را مهار کند. هر وقت اراده کند سه چهار بازیکن را دریبل می‌کند. در تیم بارسلونا سال‌هاست بازی می‌کند و همبازیانش مثل سوارس به او خیلی کمک می‌کند. اگر ببینید فرق بین مسی و رونالدو این است که در بازی‌های ملی رونالدو موفق است، اما برای مسی اینطور نبوده چون کسی که با او هماهنگ باشد نداشته و الان با سوارس زوج خوبی تشکیل داده‌اند که اکثر گل‌های بارسلونا بر اساس حرکات مسی است. مسی کاشته‌زن قهاری هم هست. چندی پیش دو ضربه ایستگاهی در یک بازی شبیه هم زد. ما یک کاشته گل می‌زدیم و ماه‌ها طول می‌کشید یک کاشته دیگر بزنیم.»

پس از اینکه پژمان جمشیدی از ژابی آلونسو درباره بازگشت زین‌الدین زیدان سؤال کرد، علی دایی هم در توضیح این تصمیم سرمربی رئال‌مادرید گفت: «زیدان در شرایطی آمد که رئال بازیکن بزرگی مثل رونالدو را از دست داده بود که تقریباً حکم مسی در بارسلونا را داشت. با رفتن رونالدو شرایط خیلی سخت شده بود که هواداران رونالدو یا هرکسی برود دوست دارند تیم‌شان موفق باشد. به همین خاطر فشار روی زیدان بالا بود، اما در چند هفته اخیر می‌بینید رئال خودش را پیدا کرده و در لیگ قهرمانان و لالیگا خوب بوده است.»

برنامه ال کلاسیکو

دایی درباره اینکه رئال بیشتر از رفتن رونالدو ضرر کرد یا برعکس، بیان کرد: «به نظر من نمی‌شود گفت رونالدو ضرر کرده یا رئال. مطمئناً رئال باید خودش را پیدا کند. همانطور که گفتید سن رونالدو از مسی بالاتر است و شاید زودتر فوتبال را کنار بگذارد. این اتفاق شاید دو سال دیگر رخ می‌داد و رئال باید خودش را با این شرایط وفق می‌داد.»

دایی در جواب به هوادار بارسلونا درباره مشکل دفاعی بارسلونا هم گفت: «دفاع الان در دنیا از مهاجم شروع می‌شود و مهاجم اولین دفاع را انجام می‌دهد. همین برمی‌گردد به سن و سال سوارس و مسی که بالا رفته. اگر ببینید سوارس در کار دفاعی قدرت سابق را ندارد، اما در حمله کار خودش را انجام می‌دهد. ۱۱ نفر باید از دروازه دفاع و حمله کنند. این مشکل را نه در دوره والورده بلکه در دوره‌های قبل هم داشته، مسی کسی نیست که در دفاع تیمی شرکت کند و اکثراً حالت تهاجمی دارد. اما در دفاع مثل حمله نیست. اگر ببینید مدافعان وسط بارسلونا هیچ‌وقت به غیر از پیکه و مدتی کاپیتان سابق‌شان (پویول) از بهترین‌ها نیستند. بارسلونا هزینه نمی‌کند که بازیکنان بزرگی در دفاع بگیرد.»

دایی درباره آمادگی و سبک بازی کریم بنزما هم اظهار داشت: «همیشه یک بازیکن نمی‌تواند در اوج باشد، حتی مسی و رونالدو. بازیکن‌های سطح پایین‌تر فراز و نشیب بیشتری داشته‌اند. به نظرم کریم بنزما از ۱۰ مهاجم برتر دنیاست و امسال هم بهترین عملکرد را داشته و بهترین کارها را برای رئال انجام می‌دهد. او می‌تواند برای رئال مثمرثمر باشد. حضور ۱۰ ساله مهاجمی در رئال نشان‌دهنده توانایی یک بازیکن است. هواداران او را هـو می‌کردند و دوست نداشتند بازی کند این فشار روحی بالایی می‌آورد. طرفداران دوست دارند هر بازی بنزما گل بزند. این نمی‌شود، شرایط فرق می‌کند و برخی اوقات بازیکن بدشانسی می‌آورد. خودم مثلاً جلوی دروازه و دروازه هم شاید خالی بود، قبل از اینکه توپ برسد گفتم گل را زده‌ام و اما اتفاقی می‌افتد که توپ گل نمی‌شود.»

هواداری از رئال‌مادرید با اشاره به سال ۲۰۱۶ که با وجود درخشش کریستیانو رونالدو و بردن توپ‌طلا رأی علی دایی، لیونل مسی بوده و دلیل آن چه بوده است که دایی دلیل آن را علاقه شخصی عنوان کرد. در ادامه گفت: «هواداران بارسلونا ناراحت نشوند، من به خاطر مسی طرفدار بارسا هستم. او هرجا بازی کند طرفدار آن تیم هستم.»

دایی در پاسخ به اینکه اگر شرایط فراهم بود که یک بازیکن ایرانی رکورد گلزنی‌اش در دیدارهای ملی را بشکند، انتخابش کدام بازیکن بود، گفت: «خودم اگر قرار بود کسی را انتخاب کنم در فوتبالیست‌های ایرانی سردار آزمون یا مهدی طارمی را انتخاب می‌کردم.»

علی دایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه در شرایط فعلی کدام تیم را به فلسفه مربیگری‌اش نزدیک می‌داند، از رئال‌مادرید نام برد. دایی همچنین یورگن کلوپ را به‌عنوان مربی که سبک کاری‌اش را می‌پسندد، معرفی کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری