کد خبر 372400

شناگران این توصیه‌ها را جدی بگیرند

رئیس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از برخورد با استخرهای آلوده و پلمپ آنها در طرح تشدید برخورد با اماکن متخلف خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مجید تاجیک، گفت: با توجه به استقبال عموم مردم از استخر های شنا در فصول گرم سال و با هدف حفظ سلامت جامعه، بازرسی و کنترل کیفیت آب استخرهای شنا تشدید می شود.

وی افزود: از آنجا که استخرهای شنا، محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسم های بیماری زا هستند، نمونه برداری از آب استخرها برای انجام آزمایشات میکروبی، بررسی تاسیسات تصفیه آب به صورت فصلی مورد پایش قرار می گیرد.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه افزود: کارشناسان بهداشت محیط مراکز و شبکه های تحت پوشش پس از بازدید از تاسیسات و محیط فیزیکی استخرها به بررسی مواردی از قبیل کدورت، کلر آزاد باقیمانده و pH آب کرده و از حوضچه ها نیز نمونه برداری انجام می شود.

تاجیک با اشاره به اهمیت بررسی شاخص های میکروبی آب استخرها برای پیشگیری از شیوع بیماری ها، گفت: در آزمایشگاه های آب و فاضلاب، روی نمونه ها آزمایشات مختلفی( هتروتروف، کلیفرم و سودوموناس آئروژینوزا و استافیلوکوک اورئوس) انجام می شود و استخرهایی که دارای آلودگی هستند، پس از طی مراحل اداری به مراجع قضایی معرفی شده و در صورت عدم رفع نواقص پلمب خواهند شد.

به گفته رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت ۲۱۰ استخر در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت می کنند و در سالی که گذشت مجموعا ۲ هزارو ۵۳۵ بازرسی توسط کارشناسان بهداشت محیط از این استخرها صورت  گرفته است.

وی با اشاره به تشدید نظارت های وزارت بهداشت بر استخرها در فصل تابستان، گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه مشکل در آب استخر با شماره ۱۹۰تماس بگیرند و مطمئن باشند در کمتر از ۲۴ ساعت موضوع توسط کارشناسان بهداشت محیط مورد بررسی قرار می گیرد.

تاجیک همچنین نقش تاثیر گذار مردم در حفظ سلامت خود و آب استخر ها را مورد توجه قرار داد و توصیه کرد: حتما از لباس مخصوص استخر استفاده کنید و  قبل از ورود به استخر دوش بگیرید تا هیچ گونه ماده آرایشی روی صورت نباشد.

وی ادامه داد: باید قبل از رفتن به استخر پشت گوش ها، زیر بغل، کشاله ران، قوزک پا و بین انگشتان را با مواد شوینده شست و شو داد و هنگام ورود حتما از محلول ضد عفونی کننده پا رد شد.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی با اشاره لزوم رعایت بهداشت فردی پیش از ورود به آب استخر خاطرنشان کرد: اگر به هر نوع بیماری پوستی و بیماریهای واگیردار مبتلا هستید، برای جلوگیری از انتقال بیماری تا خوب شدن کامل از رفتن به استخرهای عمومی خودداری کرده و از خوردن و آشامیدن و استعمال سیگار در محوطه استخر خودداری کنید.

وی در پایان توصیه کرد: آب دهان و بینی را به داخل آب استخر وارد نکنید و  پس از شنا حتما دوش بگیرید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر