کد خبر 363998

فوتبال ایران دوهفته دیگر تعلیق می‌شود؟

همین چند هفته قبل بود که میزبانی ایران از ٢هفته لیگ ملت‌های والیبال برای نخستین‌بار با حضور پرشور زنان در ٢شهر ارومیه و اردبیل بدون هیچ مشکلی انجام شد. حالا هم گویا نوبت به فوتبال رسیده تا درهای ورزشگاه‌ها را به روی زنان باز کند و برای عملی‌شدن این کار فقط ٢هفته فرصت باقی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، حالا هم گویا نوبت به فوتبال رسیده تا درهای ورزشگاه‌ها را به روی زنان باز کند و برای عملی‌شدن این کار فقط ٢هفته فرصت باقی است.

چرا فیفا ضرب‌الاجل تعیین کرد؟
جیانی اینفانتینو، رئیس ایتالیایی فیفا چندباری به ایران سفر کرده و هربار هم در دیدار با مسئولان بلندپایه کشور تأکید داشته موضوع ورود زنان به استادیوم‌ها باید رفع شود. اخیرا این مسأله به صورت ضرب‌الاجل در نامه‌ای از سوی رئیس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران اعلام شده و گویا فقط تا ٢٤ تیرماه برای عملی‌شدن وعده‌های قبلی زمان باقی است. گفته می‌شود برخی از زنان ایرانی در ماه‌های اخیر به فیفا ایمیل زدند و خواستار ورود به ورزشگاه شدند که همین مسأله اینفانتینو را حساس‌تر کرده است. به ‌هرحال این‌طور که یکی از مسئولان فدراسیون تأیید کرده، رئیس فیفا تهدید کرده درصورت حل‌نشدن این مسأله تا دوهفته آینده تیم‌ملی ایران نمی‌تواند در مسابقات رسمی ازجمله مقدماتی جام‌جهانی ٢٠٢٢ شرکت کند!
فدراسیون در انتظار پاسخ وزیر
تنها مسئولی که از فدراسیون به این ماجرا واکنش نشان داده، حمیرا اسدی، مسئول روابط بین‌الملل است. او در این‌باره می‌گوید: «ما تنها کشوری هستیم که زنان‌مان نمی‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. به همین دلیل فیفا در نامه رسمی که برای ما ارسال کرده تا ١٥ جولای (٢٤ تیر) به فدراسیون فوتبال ایران فرصت داده است تا گزارش مقدماتی درباره اقداماتی که برای حضور زنان و خانواده‌ها برای مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ٢٠٢٢ انجام داده‌ایم را ارایه کنیم.» اسدی از نامه فدراسیون به وزیر ورزش خبر می‌دهد: «بلافاصله بعد از رسیدن نامه فیفا، آن را ترجمه کردیم و برای وزیر فرستادیم که ایشان موضوع را پیگیری کنند. فراهم‌شدن بستر لازم برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها همکاری همه نهادهای مرتبط را می‌طلبد.»
خطر جدی بیخ گوش فوتبال ایران
گویا این‌بار تهدید اینفانتینو جدی‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم. چندباری ورود زنان به ورزشگاه به صورت کنترل‌شده در سال‌های اخیر آزمایش شده و اتفاق بدی هم رخ نداده که مسئولان را از این کار منصرف کند. این اتفاق در هفته‌های اخیر در لیگ ملت‌های والیبال هم که با استقبال پرشور مردم اردبیل و ارومیه همراه بود، رخ داد. به نظر می‌رسد در فوتبال هم می‌توان با برنامه‌ریزی و هماهنگی ورود زنان به ورزشگاه را به یک موضوع عادی تبدیل کرد. جدا از این، خطر جدی بیخ گوش فوتبال ایران وجود دارد و حتی شاید تیم ویلموتس از حضور در مقدماتی جام‌جهانی ٢٠٢٢ محروم شود! البته به جز بازی‌های ملی شاید بهتر باشد یک‌بار برای همیشه موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای مسابقات داخلی ازجمله لیگ برتر هم حل‌وفصل شود. باید دید در این فرصت اندک باقیمانده از ضرب‌الاجل فیفا، فدراسیون موفق به اخذ مجوزهای لازم برای این کار می‌شود یا خیر.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری