{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360359

ورزش، ارزان‌ترین و آسان‌ترین روش برای افزایش نشاط اجتماعی است و جزو آزادی‌های مشروع هر جامعه محسوب می‌شود که به همدلی و وفاق در جامعه منجر می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌های 2019 روزهای جمعه و شنبه شاهد یک اتفاق مهم بود؛ حضور بانوان تماشاگر در سالن بازی با درخشش تیم ملی والیبال در مسابقات لیگ ملت‌ها همراه شد. تردید نمی‌توان کرد که حضور مردان و زنان علاقه‌مند به ورزش، به درخشش تیم‌های ملی و به‌خصوص تیم ملی والیبال منجر خواهد شد.

این اتفاق در ارومیه افتاد و در هفته سوم این مسابقات، حضور زنان در ورزشگاه شور و حرارت بی‌مانندی پدید آورد. حضوری که باید آن را به فال نیک گرفت؛ هرچند ممکن است این اتفاق همراه با کاستی‌هایی هم بوده باشد، اما این اتفاق آزمایشی بود و باید برای عملکرد بهتر آن در آینده کاستی‌ها را رفع کرد.

امیدواریم ورود زنان به ورزشگاه شروع خوبی برای پذیرش آزادی‌های مشروط افراد در جامعه باشد و در حوزه‌های دیگر همچون حوزه‌های فرهنگی و هنری باید به آزادی و نشاط اجتماعی اهمیت داد. برخی افراد مسائلی همچون ممنوعیت اختلاط زن و مرد و امکان بروز حاشیه‌های اخلاقی را دلیل مخالفت خود با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها عنوان می‌کنند؛ در مقابل آنان عده‌ای این موضوع را فرصتی برای افزایش ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌دانند.

برخی نیز بر این باورند که در صورت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بسیاری از ناهنجاری‌ها و سخنان سخیف و دوراز ادبی که گاه رد و بدل می‌شود، از بین خواهد رفت و تهدیدهای احتمالی به فرصت تبدیل خواهد شد. در چندسال گذشته بانوان در سالن رقابت‌های والیبال لیگ جهانی و بسکتبال، براساس خواسته فدراسیون‌های جهانی حضور یافتند و در فضایی مناسب به تماشای بازی‌ها نشستند.

هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌های 2019 در ارومیه پایتخت والیبال ایران شاهد یک اتفاق مهم بود. مسئولان برگزاری مسابقات از یکشنبه گذشته از طریق سایت‌های sportclub. urmia. ir و urmia. ir اقدام به بلیت‌فروشی کردند و در این سایت‌ها سکوهای G و H سالن غدیر به بانوان اختصاص یافت.

سالن غدیر 4هزار و 600 صندلی دارد و حدود 800 صندلی در اختیار زنان قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که بانوان در سال‌های گذشته بدون بلیت‌فروشی و به صورت گزینشی در سالن آزادی به تماشای مسابقات والیبال لیگ جهانی می‌نشستند اما این‌بار در ارومیه برای بانوان بلیت‌فروشی شده و این اتفاق بی‌سابقه باعث واکنش مثبت زنان در فضای مجازی شد.

بانوان تماشاگر ارومیه‌ای در روز نخست هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال در سالن غدیر این شهر با حمایت‌های خود صحنه‌ای بی‌نظیر رقم زدند تا فرهنگ تماشاگر خود را به رخ بکشند. لازم به ذکر است پیش از اعطای میزبانی به ایران یکی از الزامات فدراسیون جهانی والیبال حضور بانوان در ورزشگاه بود و به همین دلیل اوایل خردادماه سال جاری، شورای ورزش آذربایجان غربی حضور بانوان در مسابقات هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال مردان جهان در ارومیه را بلامانع اعلام کرد و پس از آن هم صحبت‌هایی درخصوص اهمیت حضور بانوان در محل برگزاری مسابقات مطرح شد و محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی هم بر این موضوع تأکید کرد. رفع موانع همیشگی حضور بانوان موجب شد آنها این‌بار از صبح روز جمعه به سالن غدیر محل برگزاری مسابقات مراجعه کنند.

اولین دیدار از ساعت 15:30 بین تیم‌های لهستان و روسیه برگزار شد و بانوان برای تماشای این دیدار و پس از آن بازی نخست تیم‌ملی در جایگاه مخصوص خود حضور یافتند. دختر ارومیه‌ای که حدود 20سال سن داشت و به همراه مادرش با تهیه بلیت وارد سالن غدیر شده بود، به یکی از خبرنگاران گفت: «بدون هیچ مشکلی وارد سالن شدیم.

خوشحالم که در کنار مادرم در سالن مسابقات این بازی را می‌بینیم. جو اینجا فوق‌العاده است.» در حالی که حدود دو ساعت تا شروع بازی ایران و کانادا باقی مانده بود، ظرفیت سالن غدیر تکمیل شد. این تنها اتفاق خوب روز جمعه نبود. محمد حضرت‌پور، شهردار ارومیه اعلام کرد که مسابقات تیم‌ملی والیبال ایران در سینماهای این شهر نمایش داده می‌شود: «شهرداری ارومیه تمامی هزینه‌های سینماهای انقلاب و آزادی را متقبل شده تا شهروندان والیبال‌دوست و کسانی که نتوانسته‌اند در سالن غدیر حاضر شوند در این مکان‌ها مسابقات را تماشا کنند.»

حضور در ورزشگاه از مطالبات بانوان است

برخی بانوان ورزشکار هم معتقدند که حق ورود به ورزشگاه یکی از مطالبات بانوان است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و آنها بارها با حضور در پشت درهای بسته ورزشگاه‌ها این مطالبه را اعلام کرده‌اند. آنان گفتند: گاهی بانوان برای ورود به ورزشگاه‌ها، تغییر چهره و گریم مردانه انجام دادند و امروز برای آنکه دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نباشیم ضروری است به این خواسته به دید فرصت نگاه کنیم، فرصتی که می‌تواند هم نگاه فدراسیون‌های جهانی و تهدید بر تعلیق را عوض کند و هم دغدغه مسئولان را برطرف سازد.

ورزشگاه‌ها برای حضور زنان آماده است

وزیر ورزش می‌گوید: ورزشگاه‌ها برای حضور زنان آماده است، شورای امنیت کشور هم قبول دارد ولی ملاحظات امنیتی مانع تحقق این موضوع می‌شود. مسعود سلطانی‌فر درباره لغو فروش بلیت برای زنان به منظور تماشای بازی ایران و سوریه گفت: وزارت ورزش بارها اعلام کرده که زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه آماده است اما عملیاتی‌شدن این کار نیاز به هماهنگی و همگرایی چند دستگاه، نهاد و تشکیلات ربط دارد که امیدواریم ایجاد شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ورزش اعضای شاک (شورای امنیت کشور) را در خصوص مهیابودن شرایط ورزشگاه قانع نمی‌کند، توضیح داد: شاک قبول دارد که استادیوم‌ها آماده است ولی ملاحظات دیگری دارند که مانع تصمیم‌گیری برای حضور زنان در ورزشگاه می‌شود. این عضو هیأت دولت دوازدهم درباره جزئیات این ملاحظات گفت: مسئولان امنیتی کشور باید درباره جزئیات این موضوع توضیح دهند.

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس درباره اینکه آیا حضور زنان در ورزشگاه‌ها از این پس ادامه خواهد داشت یا نه، می‌گوید: قرار است این رویه ادامه داشته باشد. قطعا این رویه تدریجی ادامه خواهد یافت و اولویت با بازی‌های ملی است. در حال حاضر زنان در بازی‌های بسکتبال و والیبال نیز حضور می‌یابند. وی در پاسخ به اینکه آیا این برای بازی‌های داخلی و باشگاهی نیز صادق است، تصریح می‌کند: به شکل تدریجی، بله. به هر حال این موضوع تا حدی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. اما قطعا این مسأله از اولویت‌های وزارت ورزش و معاونت زنان ریاست‌جمهوری است.

حمایت رئیس‌ کمیته ملی المپیک

در همین راستا رئیس کمیته ملی المپیک نیز اظهار کرد: اینکه امروز دختران ما بتوانند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند نیازمند عبور از این نگاه تبعیض جنسیتی است. من باور ندارم که حضور زنان در ورزشگاه‌ها چالش ایجاد می‌کند بلکه هر زمان زنان ما در مسابقات فوتبال حضور پیدا کردند توانسته‌اند با رعایت فضایل اخلاقی بر چالش‌ها و ناهنجاری‌ها غلبه کنند همچنان که در دو رویداد فوتبال این مساله ثابت شد.

سیدرضا صالحی امیری در مراسم تجیل از دختران قهرمان دانشگاه الزهرا اظهار کرد: اگر ما بخواهیم در مسیر توسعه حرکت کنیم بی‌شک بدون حضور زنان نمی‌توانیم به قله توسعه دست پیدا کنیم. زنان پرچمدار این توسعه هستند. بدون حضور آنها ما نمی‌توانیم پیشرفتی داشته باشیم. وی افزود: ما برأی این که بتوانیم با سرعت از لحاظ کمی و کیفی در سطح ورزش به نقطه تساوی برسیم باید تعداد زنان مدا‌ل‌آور ما در مسابقات آسیایی جهانی و المپیک حضور داشته باشند دیگر با سخنرانی و شعار نمی‌توانیم به دنیا ثابت کنیم که در ایران تبعیض جنسیتی وجود ندارد باید با عمل این مساله را ثابت کنیم و نشان دهیم که زنان ما همپای مردان می‌توانند در مسابقات آسیایی جهانی و المپیک خوب بدرخشند و افتخارآفرینی کنند. ما باید نگاه تبعیض جنسیتی را از این سرزمین دور کنیم تا به جهانیان نشان دهیم که زنان ما در تمام عرصه‌ها می‌توانند افتخارآفرین باشند. صالحی امیری اضافه کرد: این که امروز دختران ما بتوانند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند نیازمند عبور از این نگاه تبعیض جنسیتی است. من باور ندارم که حضور زنان در ورزشگاه‌ها چالش ایجاد می‌کند بلکه هر زمان زنان ما در مسابقات فوتبال حضور پیدا کردند توانسته‌اند با رعایت فضایل اخلاقی بر چالش‌ها و ناهنجاری‌ها غلبه کنند.

زیرساخت‌ها فراهم شود

دارنده سه نشان طلا و برنز پاراالمپیک لندن و ریو نیز در این‌باره گفت: اگر زیرساخت‌ها در کشوری که اسلامی است برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها فراهم شود، اتفاق نامطلوبی رخ نمی‌دهد. ساره جوانمردی اظهار داشت: اگر واقع‌بینانه و منصفانه به این موضوع نگاه کنیم مشکلی ایجاد نخواهد شد ‌و بالاخره روزی باید این تابو شکسته شود.

وی اضافه کرد: مدت‌هاست در ورزش و دیگر حوزه‌ها آزمون و خطا صورت می‌گیرد، چه اشکالی دارد ورود بانوان را نیز به ورزشگاه‌ها یک‌بار تجربه کنیم و سپس تصمیم بگیریم که خوب است یا بد. این بانوی محجبه ورزشکار که چندین مدال رنگارنگ جهانی و آسیایی در کارنامه دارد، افزود: حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقات ایران شروع خوبی بود و باید با دید مثبت به آن نگریست. جوانمردی اضافه کرد: برخی نگرش‌ها باید تغییر کند و با نگاه منطقی اجازه داد خانواده‌ها به ورزشگاه بیایند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری