کد خبر 320772

پیراهن‌های شماره دار را چه کسی وارد فوتبال کرد؟

هربرت چپمان که هدایت آرسنال را در سال ۱۹۲۵بر عهده گرفت برای نخستین بار تیمش را با پیراهن‌های شماره دار راهی میدان کرد.

به گزارش اقتصا آنلاین به نقل از ایسنا، هربرت چپمان یک نابغه در فوتبال بود. او در سال ۱۸۷۵ متولد شد و او بازیکن متفاوتی بود. سپس سرمربی شد و در آرسنال توانست تاریخ سازی کند. او پس از چند تجربه و موفقیت‌های قبلی هدایت آرسنال را در سال ۱۹۲۵ به عهده گرفت. سرمربی انگلیسی از طریق این باشگاه فوتبال را عوض کرد. در آن سال قانون آفساید تغییر یافت. پیش از آن اگر سه بازیکن در میان یک بازیکن قرار داشت مهاجم در موقعیت آفساید قرار نمی‌گرفت. بیل مک کراکن، مدافع ایرلندی که در تیم‌های نیوکاسل و دیستیلری بازی کرد از یک حقه بهره گرفت. او از بازیکنان می‌خواست به جلو حرکت کنند تا مهاجم‌های حریف در موقعیت آفساید قرار بگیرند. این اتفاق باعث شد قانون آفساید تغییر پیدا کند. پس از آن تنها به دو بازیکن در کنار مهاجم نیاز بود تا بازیکن حریف در موقعیت آفساید قرار نگیرد.

چپمان پس از این تغییر نحوه چینش تیمش را عوض کرد. تا آن روز با روشی به نام "متد" بازی می‌کرد، یعنی ترکیب۵-۳-۲. او که با پنج مهاجم بازی می‌کرد. جایگاه دو بازیکن میانی را تغییر داد و آن‌ها را به عقب‌تر فرستاد. بر این اساس ترکیب آرسنال ۳-۲-۳-۲ شد. چپمان سپس یکی از هافبک‌ها را به عقب فرستاد و ترکیب تیمش به ۳-۲-۲-۳ (WM) تغییر پیدا کرد و نام آن را "سیستم" گذاشت. روبرت بازیکنی بود که از خط میانی به دفاع فرستاده شد و نخستین مدافع میانی لقب گرفت. سرمربی آرسنال برای اینکه حقه اش را پنهان کند تصمیم گرفت پیراهن بازیکنانش را شماره دار کند. او به جای اینکه به مدافع ها شماره ۲، ۳و ۴ را بدهد و هافبک ها با شماره ۵ و ۶ به میدان بروند برای مدافع ها شماره های ۲، ۵ و ۳ را انتخاب کرد. دو بازیکن میانی هم شماره ۴ و ۶ بر تن کردند. برای نخستین بار آرسنال با پیراهن شماره دار برابر شفیلد ونزدی در هیلزبورو بازی کرد. این اتفاق در سال ۱۹۲۸ و در اولین دیدار فصل رخ داد. در آن روز چلسی، دیگر تیم لندنی با پیراهن شماره دار در دسته دو مقابل سوانسی به میدان رفت.

استفاده از پیراهن‌های شماره دار کم کم در میان دیگر تیم ها گسترش یافت. نخستین فینالی که با این شرایط برگزار شد جام حذفی انگلیس در سال ۱۹۳۳ بین دو تیم اورتون و منچسترسیتی بود. شماره بازیکنان از یک تا ۲۲ بود. شماره یک به دروازه بان اورتون تعلق داشت و شماره ۱۱ به مهاجم این تیم رسید. شماره ۱۲ را مهاجم سیتی بر تن کرد و دروازه بان این تیم با شماره ۲۲ در میدان حاضر شد. در اسپانیا رئال مادرید نخستین بار در سال ۱۹۴۷ از پیراهن های شماره دار استفاده کرد. این اتفاق با شکست ۵ بر صفر مقابل اتلتیکومادرید همراه شد. فدراسیون فوتبال اسپانیا برای فصل بعد لالیگا استفاده از پیراهن های شماره دار را اجباری اعلام کرد. نخستین جام جهانی که با پیراهن های شماره دار برگزار شد جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل بود.

چپمان چند بار قهرمان لیگ شد و دو بار عنوان قهرمانی را در جام حذفی با روش MW به دست آورد. اگر او خیلی زود از این دنیا نمی‌رفت (۱۹۳۴) می‌توانست جام های بیشتری کسب کند. این اتفاق به خاطر مراقبت بد از ریه‌هایش رخ داد. با این حال او تاثیر مهمی در تاریخ فوتبال گذاشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر