کد خبر 450591

با حمایت فولاد مبارکه و در مجتمع فولاد سبا به دست آمد؛

پیوستن ایران به جمع سازندگان ربات‌های مکنده کاتالیست/ ربات‌های مکنده افزایش تولید را به همراه دارند

برای اولین بار در کشور، با حمایت و همکاری شرکت فولاد مبارکه و شرکت دانش‌بنیان زاگرس صنعت آرکا، ربات مکنده که کار تخلیۀ کاتالیست‌ها در واحد احیا مستقیم را بر عهده دارد، طراحی، ساخته و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، سعید مرادی، مهندس فرایند دفتر فنی تولید فولاد سبا با تاکید بر اینکه برای اولین بار در کشور از ربات برای تخلیه کاتالیست‌های سولفورزدایی مخازن واحد احیا مستقیم سبا استفاده شده است، گفت: دانش ساخت این ربات و استفاده از آن، قبل از این تنها در اختیار سه کشور بود و با اجرای این پروژه، ایران به جمع کشورهای دارای این توانایی ملحق شد.

وی با اشاره به این‌که نقش این ربات‌ها در افزایش ایمنی کارکنان هنگام تخلیه کاتالیست‌ها بسیار حائز اهمیت است، افزود: علاوه بر این ربات‌ها می‌توانند در سرعت تخلیه نیز موثر باشند.

مرادی اظهار داشت: این ربات مکنده که دارای اتاقک فرمان خارج از مخزن است و بدون هیچ جریان الکتریکی و فقط با نیروی هیدرولیک و پنوماتیک با خاصیت ضد انفجاری عمل می‌کند، در طول  شش ماه طراحی و ساخته شد و در پروژۀ تخلیه و شارژ مخازن سولفورزدایی سبا به‌ صورت موفقیت‌آمیز آزمایش شد و مورداستفاده قرار گرفت.

مهندس فرایند دفتر فنی تولید فولاد سبا تصریح کرد: ربات مکنده قابلیت استفاده در مجموعه‌های پتروشیمی و پالایشگاهی را نیز دارد و می‌تواند باعث تحولی مهم در پروژه‌های تخلیۀ مخازن شود.

ربات مکنده علاوه بر افزایش ایمنی کارکنان، افزایش تولید را نیز به همراه دارد

آرش نوروزی تکنسین تولید مجتمع فولاد سبا گفت: هنگام تخلیه کاتالیست با استفاده از ربات، علاوه بر ارتقای ایمنی و سلامت کارکنان، مخازن مذکور سریع‌تر تخلیه و شارژ می‌شوند و در مدار واحد سولفورزدایی قرار می‌گیرند. این فرایند علاوه بر افزایش عمر کاتالیست‌های ریفرمر، در افزایش میزان تناژ تولیدی تا 15 تن بر ساعت نقش مؤثری ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری