اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بسته شدن مزرهای ترانزیتی ضربه سنگینی به صادرات فولاد خواهد زد/ تعیین تکلیف باز شدن مجدد مرزها تا سه روز آینده

پس از تایید شیوع ویروس کرونا در کشور و فوت ۵ نفر، برخی از کشورهای همسایه به این مسئله واکنش نشان دادند. مدیرکل گمرک ایلام در نامه‌ای به مدیرکل دفتر صادرات گمرک از بسته شدن مرز مهران برای صادرات به عراق خبر داد.

اقتصادآنلاین- طاهره گودرزی؛ رضا شهرستانی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصاد آنلاین به بسته شدن مرز مهران اشاره کرد و گفت: بسته شدن مرزهای ترانزیتی تاثیرات بدی بر صادرات کشور خواهد گذاشت. البته قرار شده تا سه روز آینده مشخص کنند که مرزها باز می‌شود یا خیر. اگر باز شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر این روند ادامه‌دار شود، فاجعه بدی در صادرات فولاد کشور اتفاق خواهد افتاد.

شهرستانی ادامه داد: بیشتر صادرات ما به کشور عراق مواد مصرفی مانند میلگرد، تیرآهن، ورق فولادی و ... است که اگر صادرات قطع شود صنعت فولاد ضربه بدی خواهد خورد.

وی ادامه داد: اگر مرزهای ترانزیت بسته شود دیگر به هیچ کشوری نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم.

شهرستانی علاوه بر بسته شدن مرزها، حضور ایران در لیست سیاه FATF را از دیگر مشکلات صادرات فولاد دانست و بیان داشت: این اتفاق نیز تاثیر منفی خواهد داشت چراکه برای صادرات مبدا و مقصد مشخص است، لذا کشورهایی که واردات از ایران دارند نمی‌توانند نقل و انتقالی انجام دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر