کد خبر 414455

معاون وزیر صمت در پاسخ به اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

واگذاری اکتشافات زمین‌شناسی به بخش خصوصی/ شرکت پایا ادامه‌دهنده فعالیت‌های اکتشافی

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: واگذاری بخشی از فعالیت‌های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به بخص خصوصی از طریق مناقصه‌ها انجام می‌شود و در بحث تولید نقشه‌های زمین شناسی، ژئوشیمیایی و آنالیز ازمایشگاهی به زودی مناقصه‌هایی برگزار می‌شود که به سرعت اکتشاف در کشور کمک می‌کند.

اقتصادآنلاین - طاهره گودرزی؛ علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: سازمان زمین شناسی در 41 سالی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، در بحث تولید اطلاعات پایه ، نقشه‌های زمین شناسی،ژئوشیمیایی، ژئوفیزیک زمینی و هوایی، هیدروژئوشیمی و لایه‌های دیگر دستاوردهای خوبی به‌دست آورده است.

وی ادامه داد: سازمان زمین شناسی پوشش سراسری نقشه‌های مقیاس 1.250.000 را کامل کرده است، همچنین 90درصد کشور را هم با نقشه‌های مقیاس یکصدهزار پوشش داده است که 10درصد دیگر یا در نواحی کویری بوده و یا در اولویت سازمان نبوده و در برنامه کاری سازمان زمین شناسی قرار دارد که تا سال 1400 ،پوشش سراسری نقشه‌ها درمقیاس 100 هزار هم کامل خواهد شد.

شهیدی تصریح کرد: از سال 1384 نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک بیست و پنج هزارم در 6 لایه آغاز شد که ایران جزء 10کشور دنیا در تهیه  این نقشه‌‌ها است. این نقشه‌ها کاملا تخصصی در لایه‌های زمین شناسی، زمین شناسی اقتصادی، زمین شناسی مهندسی، مخاطرات، آب زمین شناسی و زیست محیطی است که حدود 400 لایه از آن تا کنون چاپ شده است.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان داشت: تقریبا از سال 80 به بعد از ژئوفیزیک هوایی برای کشف کانسارهای پنهان به عنوان لایه اطلاعاتی استفاده می‌شود. تا کنون برداشت‌های حدود 150هزار کیلومتر مربع کشور انجام شده و هزاران آنومالی ژئوفیزیک هوایی ثبت کرده‌ایم که برخی از طریق مزایده در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است. نقشه‌های ژئوشیمی از دیگر نقشه‌های اطلاعات پایه‌ای زمین شناسی‌ است که در مقیاس یکصد هزار به غیر از زاگرس و کپه داغ، کل ایران تهیه شده است. 

وی به بخش دیگری از فعالیت های سازمان اشاره داشت و گفت: از جمله کارهایی که بعد از انقلاب اسلامی به خصوص امسال انجام شده، واگذاری بخشی از فعالیت‌های سازمان به بخص خصوصی از طریق مناقصه‌ها است. همچنین در بحث تولید نقشه‌های زمین شناسی، ژئوشیمیایی و آنالیز ازمایشگاهی به زودی مناقصه‌هایی برگزار می‌شود که به سرعت اکتشاف در کشور کمک می‌کند.

معاون وزیر صنعت معدن وتجارت تصریح کرد: در بحث ژئوپارک‌ها سازمان زمین شناسی بعد از انقلاب اسلامی عملکرد خوبی داشته که توانسته  ژئو پارک قشم را ثبت جهانی کند و در طبس و جلفا فعالیت‌هایی دردست اقدام دارد که امید است بتوانیم ثبت جهانی‌ آنها هم انجام شود.

شهیدی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای سازمان زمین شناسی مربوط به دهه 80 است که زون‌های 20 گانه اول و دوم اکتشافی را به مساحت 940 هزار کیلومتر مربع انجام داد و منجر به چاپ اطلس پتانسیل مواد معدنی شد که براساس آن ، ریسک اکتشاف کاهش پیدا کرد. بخش خصوصی و دولتی در صورت تمایل به فعالیت در بخش آهن، می توانند از تلفیق لایه‌های مختلف اطلاعات پایه در قسمت های خاصی از کشور  فعالیت کنند که باعث می‌شود زمان، مساحت، قیمت و در نهایت ریسک اکتشاف کاهش پیدا ‌کند.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به تشکیل کنسرسیوم اکتشاف و فعالیت بخش خصوصی در حوزه اکتشاف بیان داشت:  کنسرسیوم اکتشاف در نتیجه مشورت با معاونت معدنی، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی تشکیل شد که اطلاعات پایه مورد نیاز کنسرسیوم، همان اطلاعات پایه سازمان زمین شناسی  است که مقرر شد کنسرسیوم کار اکتشافی که توسط سازمان انجام شده است را ادامه دهد.

وی در مورد به روز نبودن اطلاعات پایه در سازمان زمین شناسی گفت: در 60 سال گذشته اطلاعات پایه‌ای سازمان در مقیاس‌های کوچک 250هزار و یکصدهزار بوده اما چند سالی است که سازمان زمین شناسی نقشه‌های بزرگ مقیاس و به روز را تهیه کرده است که ضعف‌‌های نقشه های مقیاس‌ کوچک در آن برطرف شده است. 

علیرضا شهیدی ادامه داد:  باید به این نکته توجه داشت که اکتشاف در مجموع یک ریسک بزرگ است. اما این را هم نمی‌شود انکار کرد که 100درصد اطلاعات تهیه شده توسط سازمان کامل نیست.

وی در مورد اطلس‌های تهیه شده توسط سازمان زمین شناسی گفت: دو دسته اطلس توسط سازمان تهیه شده است؛ یکی در دهه 80 در مقیاس یک میلیون و دیگری سال 96 در مقیاس یکصد هزار بوده است که دقت دومی 10 برابر اطلسی است که در دهه 80 منتشر شده است.

معاون وزیر صمت بیان کرد: در 48 محدوده معدنی که دراختیار سازمان زمین شناسی است  آزادسازی قرار است اتفاق بیفتدکه محدوده ها دراختیار بخش خصوصی قرار گیرد و 12 محدوده هم قرار است هفته آینده از طریق مزایده واگذار شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر