{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 404969

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بررسی چشم اندازهای آتی و عملکرد پیشین فعالیت‌های اقتصادی از جمله اقداماتی است که عموما در روزهای پایانی سال انجام می‌گیرد. از جمله این اقدامات می‌توان به بررسی چشم‌اندازهای معدنی در سال ۲۰۲۰اشاره کرد که از سوی تحلیل‌گران معدنی انجام می‌گیرد و بر همین اساس چشم انداز تولید و استخراج روی از سال ۲۰۲۰به بعد سودآور و با رویکرد مثبت عنوان شده است.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ بر اساس آخرین تجزیه و تحلیل‌های فیچ سولوشن Fitch Solutions تولید جهانی معادن روی، آماده کسب سود دهی در سال‌های پیش روست. پیش بینی فیچ بیانگر آن است که در سطح جهانی تولید معادن روی همچنان ادامه می‌یابد چرا که افزایش قیمت، شرکت‌های معدنی و به تبع آن معدن‌کاران را به شروعی دوباره در به کارگیری ظرفیت هدر رفته و شروع مجدد تولید در معادن مهم و جدید می‌کند.

به گفته تحلیل‌گران بازار، افزایش قیمت روی نسبت به سطح تاریخی آن باعث ایجاد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در پروژه‌های جدید، توسعه و آغاز مجدد پروژه‌ها خواهد شد، چرا که این پروژه‌ها از لحاظ اقتصادی دارای قدرت حفظ جذابیت هستند.

فیچ همچنین محدودیت‌هایی برای شروع به کار ظرفیتی که طی این مدت خالی مانده بود پیش بینی می‌کند، تولید جهانی معادن روی در سال ۲۰۲۰ با افزایش ۲.۴۴ درصدی در سال به ۱۳.۵ میلیون متر می‌رسد و بر اساس پیش‌بینی‌های آتی این رقم در سال ۲۰۲۸ با رشد سالانه ۱.۹۷ درصدی به ۱۵.۷ میلیون متر خواهد رسید.

بر این اساس چین همچنان با حاشیه سود نامحدود بزرگترین تولیدکننده روی در جهان خواهد بود. بر اساس تحلیل فیچ، تولید روی در چین با توجه به کاهش استخراج سنگ‌های معدنی با توجه به مقررات زیست محیطی در شرایط سختگیرانه‌تری ادامه می‌یابد و این مساله ممکن است حتی در کوتاه مدت موجب رکود در بازار چین شود. در این گزارش همچنین حفاظت از مواد معدنی و افزایش ادغام صنایع معدنی به عنوان برنامه پنج سیزدهم چین مورد توجه قرار رفته و بر همین مبنا میزان تولید روی را در این کشور پیش بینی می‌کند.

همچنین بر اساس پیش بینی فیچ، پرو در سال‌های آینده بزرگترین تولیدکننده کنسانتره روی باقی می‌ماند. بر اساس اعلام وزارت نیرو و معادن پرو (MEM)، این کشور نزدیک به ۵۷ کارخانه معدنی در خاک خود جای داده است و به غیر از شمار بزرگی از بازیگران این حوزه، بخش روی در پرو تحت سلطه عملیات آنتامیناست که در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۴۰۹ هزار تن روی تولید کرده و همچنین شرکت‌های نکسا ریسورسز Nexa Resources، کرو لیندو Cerro Lindo و نیز ال پرونیر El Porvenir هم در این زمینه فعالیت گسترده‌ای دارند.

در یک دوره کوتاه مدت یا میان مدت، فیچ انتظار دارد که آنتامینا به استفاده از محرک تولید بیش از ایجاد تحول در زمینه استخراج مس – روی در میانه سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ ادامه دهد. گسترش تولید روی در کره به وسیله دو شرکت پاچاپاکی Pachapaqui و نکسا ریسورسز شروعی بر افزایش پشتیبانی‌ها از رشد تولید در این زمینه خواهد بود.

همچنین گفتنی است بر اساس اطلاعات جهانی معادن فیچ Fitch’s Global Mines Database، پرو مقام سومین بیشترین تعداد پروژه‌های جدید روی را در خطوط تولید در اختیار دارد.

(استرالیا در بالای جدول عملیات تولید و توسعه زینک در جهان قرار دارد)

پس از رشد قابل توجه در سال ۲۰۱۹، تحلیل‌گران فیچ انتظار دارند استرالیا مسیر مثبت خود را در طی یک دهه آینده ادامه دهد. پس از سال ۲۰۱۹، برخی پروژه‌های تولیدی و عملیاتی از سوی شرکت‌هایی از جمله ام ام جی و گلنکور در استرالیا منجر به افزایش ۱۴ درصدی تولید سالانه روی در این کشور خواهد شد.

با توجه به خط تولید سلامت پروژه‌های استرالیا، فیچ انتظار دارد که این کشور به طور متوسط سریع‌ترین نرخ رشد را در سطح جهانی تا سال ۲۰۲۸ به ثبت برساند. تحلیل‌گران پیش بینی می‌کنند که تولید روی در این کشور از ۹۴۰ هزار تن در سال ۲۰۱۸ به ۱.۳ میلیون تن در سال ۲۰۲۸، با میانگین ۳.۶ درصد رشد سالانه افزایش پیدا کند و این مساله تنها در سایه افزایش پلکانی قیمت روی اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به چشم انداز مثبت قیمت روی در طی سال‌های آینده، معدن‌کاران جوان هم به پیشروی و پیشرفت پروژه‌های روی در استرالیا ادامه خواهند داد. گفتنی است بر اساس بانک اطلاعاتی فیچ، استرالیا در حال حاضر ۲۶ پروژه جدید معدنی مرتبط با شروع به کار و گسترش معادن روی در دست اقدام دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری