کد خبر 402398

معدن و صنایع معدنی، پایه تامین ارز کشور شده است

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی یکی از پایه‌های تامین ارز در کشور شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، خداداد غریب پور که عصر امروز در نشست معاونان و مدیران مجموعه وزارت صنعت معدن و تجارت و مدیران شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی با رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت، سخن می گفت، تصریح کرد: این حوزه با همکاری بانک مرکزی ایران، یکی از پایه های تامین ارز کشور شده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت معدن و تجارت ابداع کننده روشی برای رونق تولید و صادرات بوده است، تصریح کرد: امروزه نه تنها مشکلی در تامین مواد اولیه صنایع معدنی نداریم که در شرایط رشد تولید و صادرات هستیم.
غریب پور ادامه داد: رشد تولید شمش فولاد 5 درصد، محصولات فولادی 7 درصد، شمش آلومینیوم 12درصد و مس 30 درصد در آبان ماه بوده است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین خبر داد که کارخانه آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ ترین طرح تولید شمش آلومینیوم، فردا مرحله راه اندازی را آغاز می کند.

برنامه های اکتشافی
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه های اکتشافی این سازمان گفت: در حال حاضر 65 درصد مساحت کشور تحت فعالیت های اکتشافی ایمیدرو قرار گرفته است.
دکتر غریب پور افزود: مساحت اکتشاف 400 هزار کیلومتر مربع نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 650 هزار کیلومتر مربع رسیده است.
وی با بیان همکاری های متقابل سازمان های مرتبط با بخش اکتشاف، تاکید کرد: برنامه های اکتشافی با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان هوا و فضا و سازمان انرژی اتمی در حال انجام است.
غریب پور یادآور شد: کنسرسیوم بزرگ اکتشاف با مشارکت شرکت های خصوصی، بخشی از عملیات اکتشاف را بر عهده گرفته است.
وی درباره رشد بودجه آموزش گفت: بودجه این بخش 100درصد افزایش یافته و بخش پژوهش نیز با رشد عملکرد 30درصدی مواجه شده است.
غریب پور تاکید کرد: در حال حاضر پروژه های پژوهشی ایمیدرو تقاضا محور بوده تا نیازهای بخش معدن و صنایع معدنی را برطرف سازد.

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدنی
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین اقدامات انجام شده در صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدن را برشمرد و گفت: سرمایه این صندوق از 150 میلیارد به 350 میلیارد تومان افزایش یافته و این به مفهوم افزایش قدرت پوشش ریسک و صدور بیمه نامه تا مرز 2 هزار میلیارد تومان برای بخش معدن است.
غریب پور افزود: سرمایه صندوق بیمه معدن سال آینده به 500 میلیارد تومان می رسد و این امر قدرت پوشش ریسک و صدور بیمه نامه را به 3 هزار میلیارد تومان افزایش می دهد.
رییس هیات عامل ایمیدرو درباره اجرای طرح فعال سازی معادن کوچک و متوسط گفت: 70 معدن کوچک راکد با همکاری صندوق بیمه معدن فعال شده است.
وی افزود: تاکنون 1000 معدن کوچک و‌ متوسط شناسایی شده و برای 120 معدن راهکار کلینیکی ارایه شده است.
غریب پور درباره واگذاری نیز اظهار داشت: واگذاری پتاس خور و بیابانک، طرح الکترو‌د گرافیتی، تیتانیوم کهنوج و اسکله منطقه ویژه خلیج فارس از اقدامات و برنامه های ایمیدرو است. وی ادامه داد: قرار است با مشارکت بخش خصوصی ظرفیت حمل و بارگیری اسکله منطقه ویژه خلیج فارس تا دو برابر افزایش یابد.

سود انباشته 30درصد بالاتر از ارزش بازار
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی در بورس را یادآور شد و تاکید کرد: این حوزه در حالی که با ارزش بازاری 300 هزار میلیارد تومانی، 20 درصد ارزش بازار بورس را دارد توانسته 50 درصد سود انباشته شرکت های بورس را در اختیار گیرد.
غریب پور تصریح کرد: سود انباشته ای که شرکت های این حوزه در بورس دارند، 30درصد بالاتر از ارزش بازار آن ها است.
وی یادآور شد: شرکت های بزرگ از جمله فولاد مبارکه، چادرملو و گل گهر در حال افزایش سرمایه هستند.
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین تفاهمنامه انتقال آب از دریای عمان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با اجرای این طرح ملی 2.5 میلیارد یورویی، قرار است تامین آب سه استان شرقی (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) انجام شود.
غریب پور افزود: شرکت های سرمایه گذار در ناحیه معدنی سنگان، مشارکت 20درصدی در سرمایه گذاری این طرح دارند.

وی همچنین گفت: کنسرسیوم های بخش خصوصی پروژه مسیر زمینی سنگان به تربت حیدریه و همچنین راه آهن سنگان به بافق را برعهده گرفته اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری