کد خبر 401760

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

عملکرد مثبت شرکت‌های معدنی در بازارهای جهانی بورس/ رشد ۸۷درصدی سهام معدنی بریتیش کلمبیا

بر اساس داده‌های لیست ۲۰ سهام برتر معدنی، ارزش سهام شرکت معدنی بریتیش کلمبیا رکورد رشد ۸۷.۱ درصدی در سال ۲۰۱۹ بر جای گذاشت که در مقایسه با رشد ۳۰.۱ درصدی سال ۲۰۱۸ به رقم قابل ملاحظه‌ای دست یافته است.

اقتصادآنلایناکرم شعبانی؛ این لیست که از سوی مجله تجارت در ونکوور Business in Vancouver و بر مبنای داده‌های لیست سهام معدنی در بریتیش کلمبیا مطرح شده، همچنین بیان می‌کند که شرکت لیبرتی گلد کورپ Liberty Gold Corp. بزرگترین رشد یک ساله را در هر سهم به ثبت رسانده که معادل 163.64 درصد به 0.87 دلار (تا دوم دسامبر 2019) نسبت به 0.33 دلار (تا سوم دسامبر) سال گذشته بوده است. در حالی که سهم‌های برتر معدنی به طور متوسط نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری دارند، شرکتی که بالاترین جایگاه این لیست را به دست آورده در عملکرد خود نسبت به سال گذشته افت داشته است.

در سال 2018، شرکت تریلوژی متال Trilogy Metals Inc. بیشترین رشد یک ساله را در هر سهم به ثبت رسانده بود که با رشد 189 درصدی نسبت به یک سال گذشته خود به 2.89 دلار نسبت به 1 دلار در هر سهم یک سال پیشتر بوده است.

الکسکو ریپورت Alexco Resource Corp. در این راستا بیشترین رشد پنج ساله را در میان پنج سهام برتر معدنی با در اختیار گذاشتن اطلاعات پنج ساله کسب کرده است. سهام این شرکت تا روز دوم دسامبر با رشد 372.7 درصدی و دستیابی به قیمت 2.60 دلار نسبت به 0.55 دلار در پنجم دسامبر سال 2014 (پنج سال قبل) موفق به کسب این رکورد شده است.

کاهش ارزش سهام پنج ساله علیرغم بهبود عملکرد یک ساله

شرکت‌های بالمورال ریسورسز Balmoral Resources Ltd. و گلد اسپرینگ ریسورس Gold Springs Resource Corp. دو شرکت از میان پنج شرکت دارای برترین سهام معدنی که در عین حال بهترین عملکرد را داشته‌اند و داده‌های آنها از پنج سال قبل در دسترس قرار دارد، اگرچه رشد قابل توجهی را در یک سال گذشته به ثبت رسانده‌اند اما در مجموع پنج سال گذشته (از دسامبر سال 2014) ارزش سهام آنها با کاهش روبرو شده است.

بالمورال در این راستا مقام سوم این لیست را به خود اختصاص داد و ارزش هر سهم آن در سال 2019 به 0.38 دلار رسید که در مقایسه با 0.15 دلار یک سال گذشته رشد بیش از 153 درصدی نشان می‌دهد.

با این حال اگرچه قیمت سهام وسترن ریسورسز Western Resources Corp. هنوز به قیمت اواخر سال 2014 معادل 1.16 دلار بازگشت نداشته اما بیشترین کاهش را طی یک سال گذشته تجربه کرده و قیمت هر سهم 90.5 درصد کاهش یافته و به 0.275 دلار رسیده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته قیمت هر سهم این شرکت معادل 2.90 دلار بوده است.

در پایان گفتنی است که سهام شرکت ترکویز هیل ریسورس Turquoise Hill Resources Ltd. بر اساس داده‌های منتشر شده بزرگترین بازنده پنج سال گذشته از میان شرکت‌های موجود در این لیست بوده است. ارزش هر سهم این شرکت در تاریخ دوم دسامبر 2019 با سقوط 82.6 درصدی به 0.62 دلار در هر سهم رسید این در حالی است که ارزش هر سهم این شرکت در تاریخ پنجم دسامبر سال 2014 معادل 3.56 دلار بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر