{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 401705

با اعلام توافق تجاری ترامپ؛

در معاملات خارج از ساعت روز در نیویورک، قیمت مس برای تحویل در ماه مارس نسبت به اوایل روز افزایش یافت و به ۲.۸۳۲۰ دلار در هر پوند (۶ هزار و ۲۴۰ دلار در هر تن) رسید که بالاترین قیمت به ثبت رسیده در هفت ماه گذشته است.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ افراد مطلع از این موضوع در این راستا به بلومبرگ گفته‌اند: با امضای توافقنامه تجاری میان دونالد ترامپ و جمهوری خلق چین که از آن با نام توافق فاز یک یاد می‌شود، مانع از معرفی موج جدیدی از تعرفه‌ها در روز پانزدهم دسامبر بر روی ۱۶۰ میلیارد دلار کالای مصرفی و وارداتی از این کشور آسیای جنوب شرقی شده است.

45345435

(نمودار نشان دهنده جهش قیمت مس پس از اعلام توافق تجاری با نام فاز یک است)

چین مصرف کننده نیمی از مس تولید شده در جهان است و اختلافات ایالات متحده با این کشور در بیش از یک سال گذشته تاثیر ملموسی بر بازار مس جهان داشته است. با توجه به کاربرد گسترده در صنعت، ساخت و ساز، حمل و نقل و نیز توزیع انرژی، این فلز واکنش گسترده‌تری نسبت به شرایط اقتصادی موجود در جهان نشان می‌دهد.

داده‌های تجاری منتشر شده در آغاز هفته گذشته نشان می‌دهد که واردات مس در ایالات متحده از سپتامبر سال ۲۰۱۸ تاکنون به بالاترین میزان خود رسیده است. با حمل و نقل نزدیک به ۴۸۳ هزار تنی ماه نوامبر افزایش بیش از ۶ درصدی نسبت مدت مشابه سال گذشته به وضوح قابل مشاهده است.

در یازده ماهه سال ۲۰۱۹ واردات مس غیرفرآوری، با ۸.۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۴.۴۵ میلیون تن رسید. رکورد ثبت شده در سال گذشته ۵.۳ میلیون تن مس پالایش شده بود.

سهام مس در انبارهای چین از ماه ژوئن رو به کاهش گذاشته و در پایان ماه گذشته حدود ۲۴۵ هزار و ۵۰۰ تن بوده که طبق داده‌های ریفینیتیو ایکان Refinitiv Eikon این پایین‌ترین میزان از ژوئن سال ۲۰۱۳ تاکنون بوده است.

بر این اساس واردات کنسانتره مس به شدت روند افزایشی در پیش گرفته و از ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته به رکورد جدید ۲.۱۶ میلیون تن در ماه گذشته دست یافته است. محموله‌های ماه نوامبر باعث افزایش حجم محصولات در سال به ۲۰.۱ میلیون تن شد که در مقایسه با یازده ماهه سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. واردات کنسانتره در حال حاضر بالاتر از رکورد تعیین شده در سال گذشته که ۱۹.۷ میلیون تن پیش بینی شده بود رسیده است.

چین در ابتدای سال ۲۰۱۹ ممنوعیت کامل در مورد انواع واردات مس قراضه را با تعیین تعرفه بیش از ۲۵ درصدی واردات از ایالات متحده که از ماه آگوست تعیین کرده بود که از ماه آگوست اجرایی شد و با در نظر گرفتن اینکه آمریکا یکی از تامین کنندگان اصلی مس مورد نیاز چین است، این مساله ضربه عجیبی به بازار مس وارد کرد.

در پایان گفتنی است توسعه کارخانه‌های ذوب باعث افزایش تقاضا و رقابت برای سنگ مس در چین شده است، با پرداخت هزینه‌های تصفیه و پالایش TC/RC – که به بخش ذوب و پردازش برای تبدیل کنسانتره به فلز تصفیه شده تعلق می‌گیرد- در نهایت قیمت‌ها در سال جاری با افت و کاهش روبرو شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری