{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 399715

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

در شرایط جنگ تجاری ایجاد شده میان چین و ایالات متحده، یکی از اقدامات دونالد ترامپ در قامت رییس جمهوری آمریکا، تسهیل برخی قوانین مربوط به معدن و صنایع معدنی در این کشور به منظور جذب سرمایه‌های بیشتر در این بخش بوده است؛ از همین رو برخی از شرکت‌های بزرگ معدنی یا در شرایط آغاز طرح‌های جدید و یا در حال توسعه طرح‌های معدنی پیشین خود قرار گرفته‌اند.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ به گزارش رویترز، شرکت معدنی ریوتینتو روز گذشته اعلام کرد 1.5 میلیارد دلار سرمایه برای توسعه معدن مس کنکوت Kennecott در یوتاه در نظر دارد که این بخشی از روند رو به رشد شرکت‌های معدنی برای سرمایه گذاری در پروژه‌های استراتژیک معدنی در سرتاسر ایالات متحده است.

این اقدام، سرمایه گذاری‌های اخیر در معادن و پروژه‌های مس ایالات متحده را تا دو برابر افزایش داده است، این موضوع در عین حال به نوع فعالیت برخی شرکت‌ها همچون تسلا و سایر خودروسازان بازمی‌گردد که از مس برای ساخت موتورهای برقی و سایر اجزای خودرو استفاده می‌کنند.

ژان سباستین ژاک مدیر اجرایی شرکت ریوتینتو در این باره در مصاحبه‌ای عنوان کرده است: علیرغم نیاز ما به مس و حضور در ایالات متحده، نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که در صورت عدم اجرای این سرمایه گذاری موقعیت ما در بازارهای ایالات متحده رو به کاهش می‌گذاشت.

شرکت ریو همچنین اعلام کرده است که این سرمایه گذاری عمر معدن قدیمی 100 ساله و روباز نزدیک شهر دریاچه نمک را که قرار بود تا سال 2026 فعالیت داشته باشد تا 2032 و امکان عملیاتی ساختن این بهره برداری را نیز در عین حال افزایش می‌دهد. این پروژه توسعه، که بر اساس اعلام ریو بدون بازنگری «بازده جذاب» ایجاد می‌کند، قرار است در سال آینده شروع به فعالیت کند.

اگرچه صنعت مس در ایالات متحده یکی از صنایع عقب مانده به حساب می‌آمد، ذخایر مس آمریکا موفق به جذب سرمایه بیش از 1.1 میلیارد دلاری در سال‌های اخیر از سوی شرکت‌های بزرگ و کوچک معدنی از کشورهای مختلف پیش از انتشار اعلامیه روز سه شنبه ریو شده بود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا از زمان تصدی پست ریاست جمهوری برخی قوانین و مقررات دست و پا گیر در حوزه معدن و صنایع معدنی را حذف کرده تا به این شکل هم معادن داخلی را به ادامه سرمایه گذاری و فعالیت تشویق کند و هم بتواند کنترل چین را در قسمت‌های اصلی زنجیره تامین تسلیحات نظامی کاهش دهد، در همین رابطه ترامپ همکاری‌ها و تلاش‌های مشترکی با کنگره انجام داده است.

معدن کنکوت که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، نزدیک به 20 درصد از تولید مس ایالات متحده را بر عهده دارد، این معدن همچنین طلا و نقره نیز تولید می‌کند. شرکت ریو یکی از سه کارخانه ذوب در کنار معدن را در ایالات متحده در اختیار دارد.  

این شرکت انگلیسی – استرالیایی سال گذشته اعلام کرده بود که در جست و جوی منابع جدید مس است، اگرچه فرض تحلیل‌گران بر این بود که هدف این شرکت به جای گسترش دارایی‌های موجود ایجاد ادغام‌ها و تملک‌های بیشتر است. ریو در بخشی دیگر از معادن مس خود با چالش‌هایی روبرو شده است، به عنوان مثال پروژه معدن مس مغولستان که ماه گذشته بر اساس تصویب یک سری قوانین جدید در این کشور ناچار به عقب نشینی در برخی پروژه‌ها شد و در نتیجه سرمایه گذاران برنامه‌هایی برای تجدیدنظر در شرایط، توافقنامه‌ای برای پیشبرد روند توسعه چند میلیارد دلاری معدن ارائه کردند.   

در آریزونا هم پروژه زیرزمینی مس شرکت ریو که به صورت مشترک با بی‌اچ‌پی آن را فعال کرده، مدت‌های طولانی است که در انتظار تصویب و تایید دولت ایالات متحده مانده، اگرچه به نظر می‌رسد که دریافت تاییدها در آینده نزدیک انجام شود.

ریو همچنین روز سه شنبه اعلام کرد با دانشمندانی از داخل دولت آمریکا اقداماتی را برای استخراج رانیوم و تلوریوم –در موتورهای جت و تسلیحات نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد- با استفاده از پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های کنکوت آغاز کرده است.  

در پایان گفتنی است شرکت‌های گلنکور و فری پورت مک موران (Glencore Plc، Freeport-McMoRan) که در اصل رقبای ریوتینتو به حساب می‌آیند هم در این زمینه اقداماتی را برای توسعه معادنی در داخل خاک ایالات متحده آمریکا آغاز کرده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری