کد خبر 394254

کاهش قیمت جهانی سنگ آهن تا نیمه اول دسامبر ادامه پیدا خواهد کرد

تحلیل‌گر ارشد بین‌المللی سنگ آهن و فولاد با اشاره به کاهش قیمت جهانی سنگ آهن گفت: در حال حاضر قیمت سنگ آهن از ۱۰۰ دلار به حدود ۸۰ دلار رسیده است و این کاهش فعلا تا تداوم جنگ تجاری چین و آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، کیوان جعفری طهرانی ، یکی از دلایل کاهش قیمت جهانی سنگ آهن را جنگ تجاری بین چین و آمریکا دانست و گفت: هنگامی که صادرات چین تحت تاثیر قرار می‌گیرد، این کشور سعی می‌کند در شرایطی که به دلیل وضع عوارض قادر به صادرات به آمریکا نیست، فولاد خود را به بازارهای دیگر مانند خاور دور به ویژه به تایلند، تایوان، مالزی، اندونزی گسیل کند.

وی در خصوص تاثیر جنگ تجاری چین با آمریکا بر روی قیمت‌های جهانی فولاد گفت: چین در شرایطی که مجبور باشد، قطعا فولاد خود را کمتر از قیمت جهانی در بازارهای اروپا به فروش خواهد رساند. هرچند کشورهای آسیا میانه به ویژه روسیه و اوکراین این اجازه را نخواهند داد؛ زیرا بازار اروپا را حق خود می‌دانند و برای مقابله با چین، قیمت‌ها را کاهش خواهند داد و این روند باعث می‌شود فولادسازان اروپایی برای رقابت با این سه کشور به مشکل بر بخورند.

تحلیل‌گر ارشد بین‌المللی سنگ آهن و فولاد با بیان اینکه واردات سنگ آهن چین در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر کاهش داشته است، ادامه داد:‌ چین هر قدر هم برای کسب سایر بازارهای جهانی تلاش کند، به دلیل رقابت جهانی، با محدودیت بازار مواجه خواهد شد و این امر بر میزان تولیدات آن تاثیر خواهد گذاشت. این موضوع را می‌توان در کاهش بیش از 5 درصدی میزان واردات سنگ آهن چین در ماه اکتبر مشاهده کرد.

طهرانی وضعیت بازار سنگ آهن را نامطلوب عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌شود کاهش قیمت جهانی سنگ آهن تا پایان ماه نوامبر و نیمه اول ماه دسامبر ادامه پیدا کند. احتمال می‌رود اواخر ماه دسامبر و اوایل ماه ژانویه و قبل از عید شکوفه‌های چین، قیمت‌ها مجددا مسیر افزایشی به خود بگیرد. زیرا فولادسازان قبل از شروع طولانی مدت تعطیلات سال نو چینی، نسبت به خرید و دپوی سنگ آهن اقدام خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری