کد خبر 389924

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران:

ایمپاسکو مرجع و نوآور در حوزه اکتشاف و توسعه محصولات معدنی تا افق ۱۴۰۴

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با در اختیار داشتن بدنه مدیریتی و کارشناسی گسترده، سیاستگذاری و هدایت معادن فلزی و غیرفلزی کشور را در اختیار دارد و در زمینه تولید کک متالورژی، زغالسنگ، طلا، فروکروم، نفلین سینیت، فسفات، آهک، پتاس، تیتانیوم و سرب و روی نقش بسزایی را در تولید ملی ایفا می نماید. اکتشاف، استخراج، فرآوری و توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی از اهداف راهبردی این شرکت است.

به گزارش اقتصادآنلاین، کمک به افزایش تولید مواد معدنی در کشور به رقم ۵۰۰ میلیون تن در سال یکی از مأموریت های ایمپاسکو است که چنین عددی معادل یک درصد ذخایر معدنی ایران محسوب می شود. در همین راستا مهندس وجیه الله جعفری در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گزارشی 6 ماهه از فعالیت های این شرکت را ارایه کردند که شرح آن در پی می‌آید؛

*مهم ترین برنامه های ایمپاسکو برای شش ماه دوم سال 98 چیست؟

80.500 متر حفاری و 32.500 مترمربع پی‌جویی و شناسایی پهنه‌ها، استحصال عناصر کمیاب و مواد‌معدنی ارزشمند از باطله‌های فسفات فرآوری باطله‌های سنگ‌آهن فلات مرکزی، برگزاری فراخوان‌های جذب سرمایه‌گذار جهت راهبری مجتمع‌های سنگ‌آهک پیربکران، زغال‌سنگ گلندرود و آنتیموان سفیدابه، تولید شمش طلای هیرد تارگت3، طلای خونیک، طلای کهدلان، مس جانجا A2 ، سرب و روی خانه سرمه، باطله فسفات، کربن اکتیو،  بلوک 2 کوچکعلی شمالی، مجتمع پتاس طرح‌های سنگ‌آهن چاه باشه، سرب و روی گردنه شیر، تیتانیوم کهنوج و پترولیوم کک، استحصال عناصر کمیاب و مواد معدنی ارزشمند از باطله‌های فسفات و فرآوری باطله‌های سنگ‌آهن فلات مرکزی ازجمله برنامه‌های ایمپاسکو در سال 98 است.

*چشم انداز ایمپاسکو برای 1404 چیست؟

چشم‌انداز شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران تا سال 1404، تبدیل‌شدن به یک شرکت معدنی مرجع و نوآور در حوزه اکتشاف و توسعه مواد و محصولات معدنی در کشور است. نقطه شروع کار ما، بهره‌برداری از معادن نیست بلکه اکتشافات معدنی است چرا که تا اکتشافی در کار نباشد، بهره‌برداری هم محقق نمی‌شود و اگر بخش خصوصی حاضر به فعالیت و مشارکت در مسائل اکتشاف باشد، آماده‌ایم حضور خود را کمرنگ کرده و مسوولیت اجرایی را به آن‌ها واگذار کنیم. ما معتقدیم بخش دولتی باید در کنار بخش خصوصی باشد و نظارت عالیه را هم برعهده داشته باشد. در توسعه واحدهای معدنی، هزینه نمی‌کنیم و سرمایه‌گذاری را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم و نهایتاً از انتفاع فعالیت‌های معدنی، حق‌السهم دریافت می‌کنیم.

*بزرگترین برنامه اجرایی ایمپاسکو که افتخارآفرین بوده، چیست؟

از آنجایی که وظایف ایمیدرو حسب قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور، اجرای طرح‌های معدن و صنایع معدنی و واگذاری به بخش خصوصی، اجرای طرح‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته، طرح‌های با فناوری بالا و طرح‌های پرخطر که بخش خصوصی تمایلی به انجام آنها ندارد می‌باشد، این شرکت اجرای وظایف مربوطه را برعهده دارد. در سال‌های 92 تا 97، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذاری تعداد 5 مجتمع و 6 طرح از برنامه واگذاری 7 مجتمع و 12 طرح به بخش خصوصی را اجرایی کرد. با اجرایی نمودن سیاست واگذاری و برون سپاری مدیریت و راهبری مجتمع‌ها به بخش خصوصی تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال های 95 و 96 کاهش یافته و باعث انتقال اشتغال از بخش دولتی به خصوصی شده است.

اجرای سیاست واگذاری به گونه‌ای بوده که ضمن افزایش اشتغالزایی، اشتغال از بخش دولتی به خصوصی منتقل شده است. همچنین اجرای سیاست واگذاری در مجتمع های فسفات اسفوردی، نفلین سینیت کلیبر، فروکروم جغتای، پتاس خور و بیابانک و سرب نخلک منجربه افزایش تولید نیز شده است.

*در پایش های صورت گرفته توسط ایمپاسکو مهم ترین چالش ها و مشکلات معادن ایران چیست؟

در بخش اکتشاف تامین تجهیزات حفاری یکی از موضوعاتی است که به دلیل تغییر در نرخ ارز به شدت بر روی خرید قطعات اثر گذار بوده و منجر به افزایش قیمت واحد حفاری می شود. همچنین قدیمی بودن ماشین‌آلات حفاری که تاثیر مستقیم بر روی بهره‌وری خواهد داشت.

*بهترین راهکار برای توانمندسازی معادن کوچک را چه می دانید؟

ارایه خدمات مشاوره مالی، بازرگانی طرح‌احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس در زمینه‌های ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مجموعه معادن‌کوچک، آموزش نیروی کار بومی، رفع موانع اداری به کمک وزارت صمت و شورایعالی‌معادن، تامین سرمایه لازم از طریق صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و بانک‌ها ، مشارکت با سرمایه‌گذارانی که تاکنون به این طرح اعلام آمادگی نموده‌اند، تامین نیازهای پژوهشی از طریق مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها است. روش‌های جدید تامین مالی با استفاده از مزایای بازار بورس و تامین مالی جمعی نیز در دست بررسی برای امکان جهت‌دهی به نقدینگی موجود در بازار و هدایت آن در بسته‌های سرمایه‌گذاری فرصت‌های موجود در فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس می‌باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری