مبارزه با بیماری های پاییزی با طب سنتی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افراد دارای مزاج سرد و خشک، ممکن است در فصل پاییز، گوشه گیر‌تر شوند.

مبارزه با بیماری های پاییزی با طب سنتی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، در برنامه ضربان شبکه سلامت، مجری برنامه میزبان محمود خداپرست، متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص تدابیر و توصیه‌های طب سنتی در فصل پاییز به گفت و گو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که تعریف مزاج چیست، گفت: طب ایرانی به طب مزاجی معروف است. از نگاه حکما، تمام عالم و آدم دارای مزاج هستند و وظیفه پزشک طب سنتی این است که با ایجاد تعادل مزاج در افراد، سلامتی آنان را حفظ کند.

 وی یادآور شد: اسباب صحت و سلامت افراد در شش اصل خلاصه می‌شوند. ۱-آب و هوا۲-خوردنی‌ها و آشامیدنی ها۳-خواب و بیداری۴-حرکت و ورزش۵-پاکسازی بدن از مواد زائد۶- اعراض نفسانی (دل خوش و ذهن آرام).


بیشتر بخوانید؛

علائم سرماخوردگی و آنفلونزا مثل همه؟

سبزی خام خوبه یا پخته؟ / روش درست مصرف سبزیجات

این عادت ها باکتری های مفید روده را از بین می برند


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اگر این ۶ اصل از تعادل خارج نشوند، اسباب صحت مهیا خواهد بود. بوعلی سینا هزار سال قبل به این واقعیت سلامت جسم توجه داشته است. اصل سلامت بر تعادل مزاج بنا شده است. او قدم اول را پیشگیری و درمان را منوط به رعایت این ۶ اصل دانسته است.

مزاج چیست

این متخصص طب سنتی گفت: فصول، مزاج مختص به خود را دارند. به طور مثال فصل تابستان مزاج گرم و خشک، فصل بهار مزاج گرم و تر، فصل زمستان مزاج سرد و‌ تر و فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک است.

وی گفت: افراد دارای مزاج سرد و خشک، ممکن است در فصل پاییز، گوشه گیر‌تر شوند و احساس افسردگی و ناخوشایندی را تجربه کنند. این افراد برعکس در فصل بهار که مزاج گرم و‌ تر دارد، احساس بهتری را تجربه می کنند. این افراد باید در فصل پاییز از غذا‌های سرد و خشک پرهیز کرده و به سمت غذا‌های گرم و‌ تر بروند. مصرف آش و سوپ‌ها به شرط آن که به آن‌ها ادویه جات گرم اضافه شود، توصیه مناسبی در این فصل است. آش دارای طبع مرطوبی است و هر چیزی که طبع مرطوب دارد، باید با چاشنی‌های گرم اصلاح شود.

خداپرست گفت: در فصل پاییز به دلیل اختلاف دمایی که در زمان‌های مختلف روز و شب وجود دارد، تعادل در بدن کمتر می‌شود. در نتیجه، یک سری بیماری‌ها مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و آلرژی‌ها بیشتر مشاهده می‌شوند.، در این فصل توصیه می‌شود صبح‌ها و شب‌ها که هوا سردتر است، حتماً از کلاه استفاده کنند و لباس مناسب با فصل بپوشند. باید مصرف گوشت گاو و غذا‌های تند و تیز را در این فصل کاهش داد.

کارشناس برنامه گفت: توصیه می‌شود خواب شبانه خوبی داشته باشیم؛ زیرا خواب کامل به آرامش و سرحالی ما کمک می‌کند.

وی گفت: اگر خواب شبانه بهتری داشته باشیم، هضم بهتری نیز خواهیم داشت. خواب خوب تولید رطوبت بدن را بیشتر می کند.

تاثیر مفید خواب شبانه بر بدن

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: از بین شش اصل گفته شده، مهم‌ترین آن ها که باعث حفظ سلامتی می شود، ورزش است. پس در فصل پاییز به طریق اولی، به تحرک بیشتری نیاز است.

او گفت: پیاده روی روزانه از بهترین ورزش ها است. به خصوص پیاده روی در فضای مفرح کوه و... .

نسخه های طب سنتی برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

کارشناس برنامه یکی از توصیه‌های ساده و آسان برای جلوگیری از سرماخوردگی را مصرف نوعی شربت به جای آب دانست.

او گفت: این شربت باعث پاکسازی مداوم بدن می شود. مواد اولیه شربت شامل نصف لیوان آب، نصف لیوان گلاب، نصف قاشق چای‌خوری تخم بالنگو و یک قاشق چای خوری عسل است. در مصرف این شربت مداومت کنید تا به افزایش ایمنی بدن منجر شود.

وی همچنین شربت لیمو ترش تازه و عسل در آب جوش که یک قاشق چای‌خوری زردچوبه و نصف قاشق چای‌خوری زنجبیل به آن اضافه شده باشد را از دیگر نوشیدنی‌های مناسب فصل پاییز دانست. این نوشیدنی به صورت ناشتا برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا، توصیه می شود.

او همچنین بخور پیاز رنده شده در آب جوش را از بازکننده‌های خوب مجاری تنفسی دانست.

ارسال نظر