لرزش اندام های مختلف بدن خبر از چه می دهند؟ + علل

لرزش بدن از داخل، یکی از پدیده‌هایی است که برخی افراد، ساده از آن عبور می‌کنند و ممکن است برای افرادی نیز بسیار نگران کننده باشد.

لرزش اندام های مختلف بدن خبر از چه می دهند؟ + علل

به گزارش اقتصادآنلاین، لرزشی که در بدن انسان و از داخل آن رخ می‌دهد، ناشی از انقباض و انبساط عضلات اسکلتی بدن است. این انقباضات، بسیار سریع اتفاق می‌افتند، و به همان سرعتی که ایجاد شده‌اند، از بین می‌روند و ماهیچه‌ها به حالت استراحت می‌روند. این روند انقباض و استراحت ماهیچه‌ها، به طور متناوب و بسیار سریع، تکرار می‌شود، و در نهایت باعث ایجاد لرزش در بدن می‌شود. در بیشتر اوقات، این انقباض و انبساط ماهیچه‌ها، برای پاسخ به محرک‌های محیطی است.

محرک‌های محیطی، بخش‌هایی از محیط هستند که وجودشان، باعث ایجاد عکس‌ العمل در انسان و موجودات دیگر می‌شود، برای مثال، هنگامی که محیط سرد است، بدن انسان واکنش‌هایی را برای گرم کردن خود و پاسخ دادن به محرک سرما انجام می‌دهد.

سرعت و مدت زمان لرزش ماهیچه‌ها در بدن انسان، بر اساس عواملی، می‌تواند متغیر باشد.

برای چه بدن از داخل می‌لرزد؟

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، لرزش بدن از داخل، می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. برخی از این عوامل، طبیعی هستند و لرزش بدن در آن حالت، یک بیماری نیست و تنها یک پاسخ به محرک است. اما در برخی موارد دیگر، ممکن است که لرزش‌ها در طی پاسخ به یک محرک طبیعی نباشند و در ظاهر، بدون دلیل انجام شوند.

در این حالت احتمال دارد که لرزش بدن به دلیل وجود یک بیماری عصبی باشد. در این صورت شاید نیاز باشد که به پزشک مراجعه شود.

اضطراب

اضطراب، یکی از علت‌های لرزش بدن از داخل است. اضطراب، یک احساس هیجانی است که در هنگام نگرانی ایجاد می‌شود و بدن را برای پاسخ‌های ناگهانی آماده می‌کند. نگرانی ایجاد شده، می‌تواند به دلیل شرایط مکانی، زمانی و یا بسیاری دلایل دیگر باشد.

در هنگام اضطراب، هورمون اپی نفرین، و نور اپی نفرین از غده فوق کلیه ترشح می‌شوند، و فشار و قند خون را افزایش می‌دهند. مجموع این عوامل، باعث می‌شود که بدن فرد برای کنترل نگرانی آماده شود.

اما در صورتی که اضطراب به مدت طولانی ادامه پیدا کند، جریان خون در ماهیچه‌ها بسیار افزایش یافته و منجر به بروز لرزش در آن‌ها می‌شود. به همین دلیل است که در افرادی که ترسیده اند، لرزش بدن از داخل اتفاق می‌افتد.

سرما

یکی از عوامل دیگر ایجاد لرزش در بدن، محرک سرما است. هنگامی که بدن انسان در محیطی سرد قرار می‌گیرد، جریان خون تا حدی بالا می‌رود تا بدن را گرم‌تر کند.

اگر سرما بسیار شدیدتر باشد، بدن برای اینکه خود را گرم‌تر کند، به طور انعکاسی، ماهیچه‌های اسکلتی را به لرزش در می‌آورد. فعالیت بیشتر ماهیچه‌های اسکلتی، باعث گرم‌تر شدن بدن می‌شود. انعکاس، پدیده‌ای است که در آن، ماهیچه‌های اسکلتی، به صورت غیر ارادی کنترل می‌شوند.

یکی از ماهیچه‌هایی که در سرمای شدید، فعالیت لرزشی بسیاری پیدا می‌کند، ماهیچه ناحیه فک است.

ترمور اسنشیال

ترمور اسنشیال یا لرزش اساسی، یک نمونه از اختلال در سیستم عصبی است که باعث ایجاد لرزش در بدن می‌شود. لرزش اساسی، یکی از شایع‌ترین دلایل لرزش بدن انسان است.

این اختلال عصبی، هیچ آسیبی به طور مستقیم، به بدن وارد نمی‌کند، اما لرزش‌هایی که به دلیل این اختلال عصبی ایجاد می‌شوند، می‌توانند بسیاری از کارهای فرد را با مشکل مواجه کنند و او را از انجام فعالیت‌های روزانه باز بدارند.

تأثیر داروها

برخی از دارو ها، به ویژه داروهایی که بر روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند، ممکن است باعث لرزش بدن از داخل شوند. البته لرزش بدن در اثر این داروه ا، بسیار کم رخ می‌دهد. به عبارتی دیگر لرزش بدن از داخل، از عوارض جانبی این داروها می‌باشد.

داروهای مربوط به اختلال دو قطبی، یک دسته از داروهایی هستند که می‌توانند باعث لرزش بدن از داخل بشوند. اختلال دو قطبی، یک اختلال شخصیتی است.

داروهای ضد افسردگی، با تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی، ممکن است در دوران اولیه مصرف، سبب لرزش بدن از داخل شوند.

کمبود مواد مغذی

بدن انسان برای اینکه بتواند فعالیت مطلوبی داشته باشد، به مواد غذایی متنوعی نیاز دارد. کمبود برخی از این مواد، می‌تواند باعث لرزش بدن از داخل بشود.

ویتامین‌ها، به عنوان یکی از مهمترین مواد مورد نیاز بدن شناخته می‌شوند. کمبود ویتامین B۱ می‌تواند سبب ایجاد لرزش بدن شود.

الکل

الکل، یکی از مواد بسیار مضر برای بدن است و مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. الکل می‌تواند باعث ایجاد اعتیاد شود.

الکل، می‌تواند در دستگاه گوارش انسان، به سرعت جذب شود. این ماده با تأثیر بر سلول‌های خاکستری مغز، می‌تواند فعالیت آن‌ها را مختل کرده و یا آن‌ها را به طور کامل از بین ببرد. بنابرین، اختلالی که در فعالیت دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث بروز لرزش بدن از داخل شود.

دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع است. اعتیاد به الکل ممکن است تغییراتی را در مغز ایجاد کند که دیگر قابل برگشت نباشند. این تغییرات، می‌توانند در لرزش شدید بدن از داخل، نقش داشته باشند.

تأثیرات الکل بر روی لرزش بدن، حتی پس از ترک آن نیز شدیدتر می‌شود. بنابراین افرادی که در حال ترک الکل هستند، بیشتر دچار این پدیده می‌شوند.

مصرف بیش از حد کافئین

کافئین، یک محرک بسیار قوی برای فعالیت بدن است. یکی از مهمترین منابع کافئین، قهوه است. اگر مقدار کافئین که فرد مصرف می‌کند، بیش از حد مورد نیاز باشد، در کوتاه مدت باعث ایجاد لرزش‌هایی در بدن می‌شود.

کافئین، به نحوی مانند هورمون‌های اپی نفرین و نور اپی نفرین عمل می‌کند، و باعث افزایش جریان خون و در نتیجه فعالیت بدن می‌شود. در صورت مصرف بیش از حد کافئین، نه تنها ممکن است که بدن دچار لرزش از داخل شود، بلکه ممکن است مشکلاتی مانند تپش قلب، افزایش فشار خون و… نیز به وجود بیاید.

یک نکته مهم درباره کافئین قهوه، اعتیاد آور بودن آن است. افرادی که به کافئین اعتیاد پیدا می‌کنند، دچار لرزش بدن از داخل می‌شوند.

عصبانیت

عصبانیت بیش از حد، باعث ترشح هورمون‌های اپی نفرین و نور اپی نفرین می‌شود. در نتیجه، فشار خون در ماهیچه‌های بدن افزایش می‌یابد و ممکن است که در آنها، لرزش رخ دهد.

پدیده لرزش بدن از داخل، در حالت عصبانیت آنچنان شدید است که به عنوان یکی از نشانه‌های عصبانیت شناخته می‌شود.

پایین بودن سطح گلوکز

گلوکز، همان قند خون است. در صورتی که قند خون پایین باشد، بدن دچار حالت ضعف خواهد شد. اگر بدن به مدت نسبتاً طولانی دچار ضعف باشد، غذای کافی به ماهیچه‌ها نمی‌رسد، و بدن دچار لرزش خواهد شد.

البته تنها دلیل پایین بودن سطح گلوکز مصرفی، ضعف نیست. افرادی که به دیابت ۲ مبتلا هستند، باید قرص‌ها و انسولین خود را به موقع دریافت کنند. در غیر این صورت، قند کافی به ماهیچه‌های اسکلتی نمی‌رسد و ماهیچه‌ها، و در نتیجه بدن، سبب لرزش می‌شوند.

تیروئید پیش فعال

افرادی که تیروئید پیش فعال دارند، دچار عارضه‌ها و مشکلات مختلفی می‌شوند. تنگی نفس، تپش قلب، اضطراب، تحمل نکردن گرما و… از مشکلاتی هستند که افراد مبتلا به تیروئید پیش فعال، آن‌ها را تجربه می‌کنند.

در برخی مواقع نیز ممکن است که افراد مبتلا به تیروئید پیش فعال، دچار لرزش بدن و ماهیچه‌ها بشوند.

بیماری ام اس

ام اس، مخفف بیماری مالتیپل اسکلروزیس است. این بیماری، یک بیماری خود ایمنی است. بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌هایی هستند که در آنها، دستگاه ایمنی بدن، سلول‌های خود بدن را به اشتباه، بیگانه حساب می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

در افراد مبتلا به بیماری ام اس، سلول‌های پشتیبان دستگاه عصبی مرکزی، از بین می‌روند؛ در نتیجه پیام‌های عصبی به درستی منتقل نمی‌شوند.

اگر انتقال پیام‌های مربوط به حرکت ماهیچه‌های بدن، دچار اختلال شود، نتیجه می‌تواند لرزش اندام‌ها و حتی بی حسی آن‌ها باشد.

متأسفانه تا کنون، درمانی قطعی برای درمان بیماری ام اس، معرفی نشده است، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند از شدت حملات و لرزش‌های مربوط به این بیماری، بکاهند و روند پیشرفت آن را کند کنند.

چگونه لرزش بدن از داخل را درمان کنیم؟

درست است که لرزش بدن از داخل، عوامل بسیاری دارد و برخی از این عوامل غیر قابل پیشگیری هستند، اما بیشتر این عوامل را می‌توان برطرف کرد و لرزش بدن را کاهش، و حتی آن را متوقف کرد. در ادامه، به برخی از عوامل که منجر به کاهش و یا درمان لرزش بدن از داخل می‌شوند، اشاره خواهیم کرد.

ترک اعتیاد

اعتیاد داشتن به مواد مخدر و الکل و سیگار، می‌تواند در بدن لرزش ایجاد کند. با ترک کردن این مواد، می‌توانید که از شدت لرزش‌های بدن بکاهید یا اینکه، به طور کامل آن را ریشه کن کنید.

البته روند ترک برخی از مواد اعتیادآ ور، حتی باعث تشدید لرزش اندام‌ها می‌شود، اما با ادامه روند، لرزش بدن از داخل بسیار کم می‌شود و در مواردی هم به طور کامل از بین می‌رود.

خوابیدن کافی

اگر بدن دچار خستگی شدید باشد، ممکن است که دچار لرزش شود. بنابراین خواب به مقدار کافی می‌تواند در کاهش لرزش بدن از داخل مؤثر باشد.

یوگا و مدیتیشن

استرس‌ها و موقعیت‌های پر تنش، می‌تواند باعث لرزش بدن شود. ورزش‌هایی مانند یوگا، به شکل قابل توجهی، میزان استرس‌های روزانه را کاهش می‌دهد، و بدن در حالت آرامش قرار خواهد گرفت.

فراهم کردن محیط مناسب

اگر بدن، در طولانی مدت در محیط سرد باشد، دچار لرزش از داخل می‌شود. بدن باید در دمای مناسبی قرار داشته باشد. تلاش کنید که محیطی با دما و رطوبت مناسب ایجاد کنید.

 

منبع: ایمنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها