تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

پلاسمافروشی مورد تایید نیست

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه پلاسمافروشی مورد تایید این سازمان نیست، گفت: در دولت جدید تاکید بر این است که سازمان انتقال خون به عنوان تنها متولی تامین خون و فرآورده‌های خونی کشور، صرفا به فرایند اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت بپردازد و دیگر ابعاد اهدا را نه تایید کند و نه به آن ورود کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، عباس صداقت درباره برخی مباحث مبنی بر پلاسمافروشی و پرداخت پول به اهداکنندگان پلاسما، گفت: یکی از افتخارات سازمان انتقال خون ایران اهدای خون داوطلبانه و کاملا بدون چشمداشت است که به کمک خدا و با همراهی سرمایه‌های اجتماعی ما یعنی اهداکنندگان خون، پیش می‌رود. به طوری که نزدیک به دو دهه است که اهدای خون به صورت کاملا داوطلبانه و بدون چشمداشت در کشور انجام می‌شود که این افتخار به تایید سازمان جهانی بهداشت هم رسیده است.

وی افزود: بر این اساس ایران، نه‌تنها در منطقه، بلکه در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه اهدای خون معرفی شده و همواره مورد تقدیر قرار گرفته است. سازمان انتقال خون ایران با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و استانداردهای جهانی و بین‌المللی، همواره سالم‌ترین خون و فراورده‌های خونی را با بهترین کیفیت برای مراکز درمانی سراسر کشور و  بیماران تامین کرده است. به طوری که به تایید سازمان‌های بین‌المللی متولی امر سلامت، کیفیت و سلامت خون و فراورده‌های خونی کشورمان مطابق با بالاترین استانداردهای کشورهای اتحادیه اروپا است.

صداقت با اشاره به بحث اهدای پلاسما نیز گفت:  باید توجه کرد که ما دو نوع روش برای جمع‌آوری پلاسما در کشور داریم؛ یک روش که کاملا ماموریت سازمانی سازمان انتقال خون ایران است؛ در این روش، خون اهدایی اهداکنندگان، به سه فرآورده گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما تبدیل می‌شوند. پلاسمای گرفته شده از خون‌های اهدایی برای استفاده بیماران نیازمند به خون و فراورده‌های خونی در مراکز درمانی توزیع می‌شود و بخش مازاد آن برای تبدیل به فراورده‌های دارویی مشتق از پلاسما صرف می‌شود.

به گفته وی، روش دوم اهدای پلاسما، پلاسما فرزیس نام دارد که این روش در  بخش خصوصی و مراکز خصوصی انجام می‌شود. باید توجه کرد که اهدای پلاسما به روش پلاسما فرزیس با اهدای خون متفاوت است. در این روش مراکز خصوصی اهداکنندگان را دعوت می‌کنند که تنها پلاسمای خون‌شان را اهدا کنند و این پلاسمای اهدایی هم بر اساس قراردادهایی تبدیل به یکسری داروهای مشتق از پلاسما می‌شود. از آنجایی که اهدای پلاسما در این مراکز جنبه تجاری دارد، قطعا بخش خصوصی برای جذب این مدل اهدای پلاسما، اهداکنندگان را ترغیب می‌کند تا با دریافت پول پلاسما اهدا کنند که به هیچ عنوان مورد تایید سازمان انتقال خون ایران نیست.

صداقت با بیان اینکه پرداخت پول به ازای اهدای پلاسما در مراکز خصوصی به نوعی بازاریابی برای جلب اهداکنندگان پلاسما است، گفت: بر این اساس اهداکننده پلاسمای خونش را اهدا می‌کند.

وی تاکید کرد: اتفاقا در دولت جدید و مدیریت حاکم بر سازمان انتقال خون ایران، همواره تاکید شده که سازمان انتقال خون به عنوان تنها متولی تامین خون و فرآورده‌های خونی کشور، صرفا به فرایند اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت بپردازد و دیگر ابعاد اهدا را نه تایید کند و نه به آن ورود کند.

صداقت با بیان اینکه مجوزهای مراکز خصوصی اهدای پلاسما خارج از مجموعه سازمان انتقال خون ارائه می‌شود و اداره این مراکز از سازمان انتقال خون ایران جدا است، گفت: اخبار منتشر شده مبنی بر پرداخت پول به ازای اهدای پلاسما در مراکز انتقال خون را با قوت تکذیب میکنم. همچنان تاکید می‌کنم که خدمات، ماموریت و رسالت سازمان انتقال خون ایران، به عنوان تنها مرجع و سازمان حاکمیتی کشور در عرصه اهدای خون، داوطلبانه و بدون چشمداشت است. تنها متولی تامین خون و فراورده‌های خونی مورد نیاز بیماران کشورمان سازمان انتقال خون بوده و به هیچ عنوان نیز از فرایند پرداخت پول به اهداکننده استقبال نمی‌کنیم و همچنان هم بر اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت تاکید داریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: خوشبختانه به یاری خدا و با همراهی اهداکنندگان خون، این افتخار را داشتیم که در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ با وجود بحران پاندمی کرونا، باتوجه به افزایش نیاز مراکز درمانی به خون و فراورده‌های خونی، با وجود تعطیلات نوروزی و سوانح و حوادثی که اتفاق افتاد، با آماده‌باش شبکه خون‌رسانی کشور، ذخایر خون و فراورده‌های خونی کشور را از طریق اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت،  به میزان ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش دهیم و در سال جدید هم تمام تلاش ما این است که هیچ بیماری دغدغه و نگرانی کمبود خون و فراورده‌های خونی را در مراکز درمانی کشور نداشته باشد.

وی تاکید کرد: در دولت سیزدهم و در مدیریت فعلی سازمان انتقال خون ایران بر اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت تاکید می‌شود. همچنین از اهداکنندگان خون که همیشه در زمینه تامین خون و فراورده‌های خونی کمک حال ما بودند تشکر کرده و از هموطنان درخواست میکنم که برای اهدای خون صرفا به مراکز معتبر سازمان انتقال خون ایران که آدرس آن‌ها در پرتال رسمی سازمان است، مراجعه کنند.

منبع: ايسنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها