تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

چگونه خشکی مناطق مختلف بدن را درمان کنیم؟

خشکی دهان، لب‌ها، پوست و ناخن را می‌توان با برخی اقدامات ساده درمان کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وب ام دی نوشت: خشکی در بخش‌های مختلف بدن از مواردی است که می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی عمومی برای فرد شود. این امر می‌تواند در اندام‌ها و بخش‌های مختلف خود را نشان داده و بنابر منطقه‌ای که در آن این موضوع نمایان می‌شود فرد عوارض متفاوتی را تجربه می‌کند.

در این مطلب به خشکی مناطق مختلف بدن و دلایل آن می‌پردازیم:

۱- خشکی پوست:

این موضوع به ویژه در افراد کهنسال و در فصول سرد سال خود را با علائمی همچون فقدان رطوبت پوست، خارش، و ترک خوردگی نشان می‌دهد. گرمای بیش از اندازه داخل خانه و نیز کاهش تولید چربی از غدد پوست با افزایش سن از مهمترین دلایل خشکی پوست محسوب می‌شود. یکی از ساده‌ترین راهکار‌ها برای حل این مشکل نوشیدن میزان کافی آب است.

۲- ناخن‌های خشک:

یک نفر از هر چهار زن از خشکی و شکنندگی ناخن خود گلایه دارد. با افزایش سن به طور معمول ناخن‌های دست (نه پا) نازک شده و احتمال شکنندگی آن افزایش می‌یابد. شستن و خشک کردن مداوم دست با از بین بردن رطوبت پوست و ناخن می‌تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد. این افراد بهتر است از دستکش‌های مناسب استفاده کرده و در زمان خواب به دستان خود کرم‌های حاوی روغن بمالند.

۳- خشکی دهان:

رسیدن به سن بلوغ می‌تواند در خشکی دهان تاثیرگذار باشد. با این حال، عوارض جانبی مصرف برخی دارو‌ها و بیماری‌های خاص مانند سندرم شوگرن نیز می‌تواند باعث بروز این عارضه شود. در این شرایط غدد بزاقی در دهان به میزان کافی بزاق ترشح نمی‌کند و همین امر به خشکی دهان منجر می‌شود. خشکی دهان به مرور به ایجاد زخم و نیز خرابی دندان‌ها دامن می‌زند. در این موارد مراجعه به پزشک ضروری است.

۴- خشکی لب‌ها:

این موضوع می‌تواند به دلایلی همچون سرمای هوا، کم آبی بدن، استفاده از مواد آرایشی و نیز مصرف برخی دارو‌ها بروز کند. برای حل این مشکل بهتر است به جای تنفس با دهان، با بینی خود نفس بکشید و لبان خود را با زبان خیس نکنید. میزان کافی آب بنوشید و از مرطوب کننده‌ها بهره بگیرید. همچنین هم اینک کرم‌های مرطوب کننده لب متعددی در بازار موجود است که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش رطوبت لبان خود استفاده کنید. بدیهی است که در هوای سرد بهتر است از یک شال گردن برای جلوگیری از تاثیر سرما بر لب‌ها یاری بگیرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها