لوازمی که برای سلامتی خطرناک هستند!

خطرات نهفته در برخی لوازم منزل سلامت شما را تهدید میکنند اما شما از آن بی خبر هستید. اطلاع از این وسایل به شما برای جلوگیری از بروز مشکلات کمک بسزایی میکند.

لوازمی که برای سلامتی خطرناک هستند!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ آیا تا به حال به این فکر کرده اید؛ بعضی از لوازم وجود دارند که ما در طول روز از آن ها استفاده می‌ کنیم اما در واقع خطرناک‌تر از آن چیزی هستند که فکرش را می‌ کنیم؛ و به خاطر اینکه اطلاعات و آگاهی در این باره نداریم؛ این خطرات بیشتر ما را تهدید می‌ کنند؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت  با ما همراه باشید تا این لوازم را به شما معرفی کنیم.

ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی کننده دست توانایی این را دارد که جرم و آلودگی را از بین ببرد و استفاده از آن ها در دوران کرونا هم افزایش پیدا کرده است. ماده فعال موجود در آن ها اتانول یا ایزوپروپانول است؛ البته ممکن است که بعضی از کارخانه ها و برند ها از انواع دیگر الکل مانند متانول هم استفاده کنند.

درست است که این ضدعفونی کننده ها می تواند ما را از میکروب‌ ها دور کند اما شاید خیلی از بچه ها به خاطر اینکه بعضی از این ضدعفونی کننده ها بوی میوه یا رایحه های مختلف دارند؛ از آن ها استفاده کنند و آنها را بخورند؛ پس باید مراقب باشیم که هرگز آنها در دسترس بچه ها قرار ندهیم، زیرا خوردنشان به شدت خطرناک و شاید کشنده باشد.

دستگاه بخور اولتراسونیک

دستگاه‌ های بخور در سال‌ های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند، زیرا می توانند با قیمت مقرون به صرفه و بدون ایجاد هیچ سر و صدایی محیط اطراف را مرطوب کنند اما ممکن است عامل ایجاد مشکلات تنفسی هم باشند و باید از آن ها درست استفاده کنیم. در غیر این صورت اگر درست استفاده نشود و به طور منظم تمیز نشود، باکتری و جرم های داخل خود را در هوا پخش می کند.

مبلمان

مبلمان جزء لوازم سنگینی هستند که در هر خانه ای وجود دارند اما باید مراقب باشید که چه نوع مبلمانی را انتخاب می‌ کنید. اگر فرزند کوچک در منزل داشته باشید، خطر افتادن و اصابت سر به لبه‌ های تیز مبل وجود دارد، زیرا مبل ها فضای خوبی را برای بالا رفتن بچه ها فراهم می‌ کنند و باید خیلی مراقب باشید که چه مبلی را کجا قرار می دهید.

محفظه های پلاستیکی

بسیاری از افراد؛ از محفظه های پلاستیکی استفاده می‌ کنند تا مواد غذایی مختلف را داخل مایکروویو گذاشته و گرم کنند. انجام این کار باعث تولید سلول های سرطانی می‌ شود و به غذایی که می خورید آسیب وارد کرده و تمام این سلول‌ های سرطانی وارد بدن تان می شود؛ پس هرگز از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید.

ژنراتورها

ژنراتورها سیستم برقی پیچیده‌ای دارند و شاید کار با آن ها را بلد نباشید؛ اما جالب است بدانید که هر سال 180 نفر به خاطر کربن مونوکسید سمی به خاطر استفاده نامناسب از ژنراتور از دنیا می روند؛ پس بهتر است که حواس تان را جمع کنید که از چه وسیله هایی چگونه استفاده کنید.

باتری ساعت

باتری ساعت باتری دایره ای شکل با سطح صاف است که شما می توانید از آن ها برای دستگاه های دیگر هم استفاده کنید اما این باتری ها به شدت سمی هستند و اگر برامده یا ورم کرده باشند، شما را مسموم می کنند؛ پس بهتر است که بدون تجهیزات هرگز به آنها دست نزنید.

همزن برقی

اگر با همزن برقی کار می‌ کنید، باید حواستان باشد که پوزیشن صحیح را انتخاب کنید، زیرا اگر آن را کج بگیرید، ممکن است هر لحظه همزن از دست تان در برود و به آن آسیب وارد کند.

مواد شوینده

زمانی که می خواهید از مواد شوینده مختلف برای شستن لباس‌ ها و ظروف استفاده کنید، باید حواس تان باشد. اگر پوست حساسی دارید، باید مراقب باشید که دست تان با آن ها برخورد نکند که معمولاً پودر ماشین لباسشویی بیشترین میزان حساسیت را برای افراد ایجاد می‌ کند.

خوشبو کننده هوا

گاهی خوشبو کننده هوا انتخاب بسیار امن و سالمی می باشد؛ اما با این حال بهتر است مراقب باشید، زیرا بعضی از آنها حاوی فرمالدهید و گازهای خطرناک هستند و زمانی که آنها را داخل منزل می گذارید، ممکن است باعث ایجاد آلرژی یا آسم شوند که معمولاً انواع اسپری بیشترین احتمال ایجاد حساسیت را دارند.

محصولات آرایشی

بعضی از محصولات آرایشی مواد آلوده را از خودشان ازاد می‌ کنند یا بعضی حاوی رایحه و رنگ‌ های مصنوعی هستند و استفاده از آنها به شدت آسیب زا است و باید مراقب باشید. اگر نوع استفاده از آنها غلط باشد یا اینکه در معرض مواد مسموم آرایشی قرار بگیرید، احتمال ابتلا به مشکلات سیستم ایمنی، سرطان سینه و مشکلات تنفسی وجود دارد.

تشک

زمانی که می‌ خواهید تشکی را برای خوابیدن انتخاب کنید، باید به موادی که داخل آن هستند دقت کنید و از تشک هایی که از مواد مصنوعی و صنعتی ساخته شده اند که باعث ایجاد حساسیت در افراد می‌ شوند و آلرژی زا هستند، استفاده نکنید و تشکی را انتخاب کنید که مواد طبیعی در آن به کار رفته باشد.

کفش کهنه و پاره

دویدن یا راه رفتن با کفش کهنه و پاره باعث آسیب به پا می‌ شود. بسیاری از افراد به این موضوع توجه ندارند اما این آسیب‌ ها دائمی هستند و به مفصل زانو صدمات جبران ناپذیری را وارد می کنند.

منبع: نمناک
ارسال نظر

آخرین خبر ها